Filozofická fakulta v médiích

Jak se stát moudrým člověkem

Psychologie dnes
Psycholog a terapeut Ondřej Fafejta přibližuje dvě vývojové teorie, které jsou v psychologii méně známé. První se soustředí na dosahování sociální zralosti, druhá na rozvoj postojů ke spiritualitě.

Putin jako Hitler? Podobnost mezi oběma vůdci je až zarážející

tn.cz
Pro oba vůdce se stala součástí jejich moci, a dokonce identity jejich režimů armáda, nicméně každý ji vnímal trochu jinak. "Agresivní zahraniční politika obou vůdců přirozeně vyžadovala a vyžaduje velký důraz na armádu. Hitler přímo navázal na militaristickou tradici Pruska a Německého císařství. Hlavní rozdíl je v pojetí expanze. Podobně jako třeba Napoleon byl expanzivním vůdcem usilujícím o dobytí Evropy a vytvoření říše s dominantním národem. Putin oproti tomu nyní prezentuje agresi na Ukrajině jako obrannou 'svatou' válku o přežití Ruska tváří v tvář (neexistující) agresi Západu," porovnal politolog Hynek Melichar z Univerzity Palackého.

Zastupitelé ANO stojí za Vondrákem

Události v regionech
„V pátek má být jednání zastupitelstva, může se ještě něco změnit do té doby, nebo už teď se dá říct po dnešním jednání zastupitelů krajského klubu ANO, že Ivo Vondrák bude i dál v čele Moravskoslezského kraje?" odpovídá politolog Karel Páral z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zachráněné pravěké nálezy znovu probírají

MF Dnes
„Lokalita byla osídlována opakovaně v jednotlivých obdobích neolitu, eneolitu a doby bronzové. Zajímavá je tím, že se v ní nacházejí čtyři studny," řekla Ivana Vostrovská z Katedry historie Univerzity Palackého, kde vede Archeologickou laboratoř.

Kvůli chudobě ukradla i tampon. Jak mladí podléhají multilevel marketingu

MF Dnes
„Je pro mě záhadou, jak tento typ „podnikání“ může fungovat už desítky let a stále mít své oběti," říká Romana Mazalová, psycholožka se specializací na psychologii reklamy a marketingu.

„Nastal čas žen“. Ženské tváře ruského protiválečného odporu

Deník Referendum
V roce 2021 ženy tvořily 25 procent osob zadržených policií na protirežimních akcích. V roce 2022 už to bylo 44 procent a v září 2022 dokonce 71 procent. Právě ženy probouzejí naději, že Rusko vykročí ze svých děsivých imperiálních dějin.

Pandemie proměňuje i komunikaci. Přes roušku vnímáme řeč jinak, zjistili vědci z Olomouce

Zdraví.euro.cz
Výsledky experimentu se u starší a mladší populace lišily. „U mladších respondentů včetně našich studentů došlo k mírnému poklesu využití vizuální informace. Starší respondenti využívali vizuální informaci o pohybech úst naopak o něco více. Zároveň jsme odhalili výrazný rozdíl mezi pohlavími: ženy odezírají ze rtů obecně více než muži,“ dodal Podlipský spolu s Šárkou Šimáčkovou z katedry anglistiky a amerikanistiky FF UP, kteří na experimentu spolupracovali.

Lebedová: Voliči vystřízlivěli a vidí, že vláda neplní sliby. ANO má nakročeno vyhrát další volby

Reflex
Skončilo období líbánek, voliči vystřízlivěli a vidí problémy a negativa vlády, říká politoložka Eva Lebedová. Důvod být nespokojení přitom mají nejen příznivci opozičních stran, ale i ti, kteří dali hlas vládnoucí koalici. Té se totiž nedaří plnit programové prohlášení a co hůř, dobře nezvládá ani komunikovat. „Hasí dlouhodobě předchozí problém a na něj se nabalují další,“ myslí si Lebedová, podle které zaspal kabinet Petra Fialy už při řešení dopadů energetické krize.

Jsem gay

ČT, 168 hodin

„Pokud to není vidět a nás tím nikdo neotravuje, tak nám to vlastně nevadí, ať si každý dělá, co chce. Ale ve chvíli, pokud se k tomu nějak musí postavit, nějak se k tomu vyjádřit, případně projevit nějakou kulturu, tak je to něco, co úplně se nesetkává s nadšením v Česku," říká Zdeněk Sloboda, sociolog sportu, médií a sexualit, Univerzita Palackého v Olomouci.

Dobytí Ukrajiny mělo být Putinovým triumfem, říká politolog Hynek Melichar

Jihlavská drbna
V pátek to bude rok od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Podle odborníka na konflikty Hynka Melichara z katedry politologie na Univerzitě Palackého je dobytí Ukrajiny triumfem, kterého chce Putin za své vlády dosáhnout.  

ROZHOVOR | Politolog Broul: Den Putinovy invaze si budeme pamatovat dlouho, já hlavně pocity. Byl jsem upřímně zděšen

Eurozprávy.cz
Politolog David Broul z Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomněl, že Rusko všechny podobné jím rozpoutané války prohrálo. „Studenty na katedře jsem na brzkou možnost otevřeného konfliktu buď na Ukrajině, nebo na Tchaj-wanu upozornil na konci roku 2021. Přesto jsem si celoplošnou válku na Ukrajině nedokázal představit,“ popisuje Broul v rozhovoru.

Olomoučtí vědci zkoumají vliv emocí při komunikaci dvou lidí. Shánějí dobrovolníky

Novinky.cz
Jakou roli hraje schopnost vyjadřovat a číst emoce při komunikaci naživo mezi lidmi? Odpověď na tuto otázku chtějí najít psychologové z Filozofické fakulty Univerzity Palackého (FF UP) v Olomouci. Pro unikátní výzkum, v němž budou pomocí moderních metod sledovat reakce a pocity dvojice lidí při rozhovoru, hledají dobrovolníky z řad veřejnosti.

Každá diplomová práce ať napadá své vzory, jinak se věda nikam nepohne, říká Petr Bilík, filmový historik a proděkan Univerzity Palackého

Český rozhlas Vltava
Světýlka od Beaty Parkanové. Právě vznikající film, který měl host vltavské Vizitky Petr Bilík coby člen rady Státního fondu kinematografie možnost vidět, prý jednou vyhraje ceny na evropských festivalech. „Je radikální. A Beata je geniální scenáristka i režisérka,“ míní. Jací jsou Bilíkovi studenti na Univerzitě Palackého? Kam posouvají nápady, které se spolužáky v 90. letech uvedl v život? Proč vždycky toužil seznámit se s lidmi, o nichž psal? Ptal se Michal Bureš.

Umělá inteligence nahradí jen rutinní překlady, myslí si vysoké školy. Studenti se ale už teď bojí o práci

 

Hospodářské noviny

„Učíme studenty pracovat v audiovizuálním prostředí, aby uměli titulkovat. Vše se vyvíjí a my musíme na změny reagovat. Za 10 let to bude opět jiné...," říká vedoucí Katedry anglistiky a amerikanistiky Univerzity Palackého v Olomouci Ondřej Molnár.

 

Vědci chtějí do online komunikace dostat i složité emoce

Právo
„Beze slov dokážeme vyjádřit i složité emoce, které se v online prostředí vytrácejí," řekl Právu Martin Seitl z Katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Změny na pozicích PR jsou málo. ANO musí řešit i politické směřování, hodnotí politoložka

Po Marku Prchalovi, který spravoval pro hnutí ANO sociální sítě, opouští Andreje Babiše i jeho zamýšlená kancléřka Tünde Bartha a mluvčí Vladimír Vořechovský. Podle politoložky Evy Lebedové z Univerzity Palackého v Olomouci je příznačné, že zatím padají pouze hlavy PR týmu. „V hnutí ANO je potřeba řešit politické směřování. Čekala bych, že to bude mít důsledek na celé koncepční, programové a personální směřování strany,“ říká pro iROZHLAS.cz.

USA sestřelili čínský balon nad Atlantikem

ČT24
Jak velkou roztržku to mezi státy může způsobit? Odpovídá sinolog Ondřej Kučera z Katedry asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

Světový den rádia

ČT 2 - Dobré ráno
Dnešní den je světovým dnem rádia a o historii rozhlasového vysílání si chceme povídat. Naším hostem je paní doc. Andrea Hanáčková, divadelní a rozhlasová teoretička, vysokoškolská pedagožka na Univerzitě Palackého v Olomouci a rozhlasová dokumentaristka.

Nikdo se nesmí dozvědět, že je gay. Hlučná samota skrývajících se fotbalistů

Football Club
„Fotbal, hokej a jiné kontaktní sporty, které se provozují skupinově, jsou považované především za mužskou záležitost s tím vším, co takové označení obnáší,“ shrnuje Zdeněk Sloboda, sociolog a člen skupiny PROUD – platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu.

Jak funguje ruská propaganda? Je to složitější, než se Západu jeví

Deník Referendum
Ruská společnost není tak homogenní, jak se může z mnoha komentářů psaných v západních — a tedy i českých — médiích zdát. Ve skutečnosti má ruská společnost mnoho segmentů. Propaganda, která není žádnou koherentní ideologií, s tím pracuje.

Lenka Uličná: Židé v českých zemích ve středověku mluvili česky

OU@live
Přinášíme Vám rozhovor s doktorkou Lenkou Uličnou, kurátorkou rukopisů v Židovském muzeu v Praze, pedagožkou Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a hebraistkou.

Petr Pavel nebo Andrej Babiš? Jeden z nich bude příštím prezidentem Česka

Reportéři ČT
Komentuje Tomáš Lebeda z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Má divadelní bible (No. 68)

Divadelní noviny
Když jsem se totiž odrazila od přeneseného významu slova „bible“ se všemi jeho konsekvencemi (jedinečnost a obecná platnost sdělovaného, zásadní a prioritní význam pro uživatele!), stále jsem před sebou měla seznam několika titulů, které mám nad pracovním stolem stále k dispozici. Jsou pro mne zásadní, potřebuji do nich často nahlížet, ověřovat a konfrontovat vlastní názory, nebo si v nich jen tak číst a žasnout nad schopností autorů popsat, dokumentovat, zobecnit, teoreticky vymezit či jasnozřivě předvídat…

Politolog Lebeda: Babiš hraje vabank, nemá co ztratit

Seznam Zprávy
Politolog Tomáš Lebeda v rozhovoru pro Seznam Zprávy vysvětluje, proč Andrej Babiš vsadil na strategii populistických útoků, a Petr Pavel spíše na obranu. Většina voličů je podle něho už rozhodnutá.

Česko si musí uvědomit, do jaké míry je Visegrád ještě přínosný, říká politolog

Novinky.cz
Díky předsednictví si Česko v Evropě vydobylo větší vliv, byla by škoda ho nevyužít. Spolupráci ve Visegrádu je potřeba přehodnotit, potenciál úzké spolupráce je jinde. V rozhovoru pro Novinky to řekl politolog David Broul z Univerzity Palackého v Olomouci.

Chtěli investovat do akcií, ale místo toho naletěli podvodníkovi

TV NOVA
„Ta jedna pracuje spíš s prvkem strachu. To znamená, pozor, něco se děje s tvým účtem a pokud nechceš, aby ti někdo vybral tvoje celoživotní úspory, tak si musíš okamžitě změnit heslo. Přes tu pozitivní stránku, kdy podvodník naopak říká, pokud chceš, pomůžu ti vydělat nějaké peníze," říká Romana Mazalová, psycholožka, Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci.

Olomoučtí vědci přišli s technologií, která určí autora textu i jeho psychické rozpoložení

Novinky.cz
Vědci z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci vyvinuli technologii, která dokáže pomocí rozboru textu určit jeho autora, jeho psychické rozpoložení či sociální prostředí. Při svém výzkumu analyzovali frekvenci slov v textech spisovatelů, politiků i vrahů a získané poznatky využili při tvorbě postupu pro profilování osob.

43 tisíc členů a dál roste. Nenávist na sítích šíří před volbami i skupina s prokremelským aktivistou v čele

iRozhlas
Podobně o facebookových skupinách hovoří i politoložka a expertka na politický marketing z Univerzity Palackého v Olomouci Eva Lebedová. „Čtyřicet tisíc už je docela velká skupina. To pak může být i docela zajímavý nástroj pro nějakou cílenou komunikaci,“ míní politoložka. „Na to utvrzení predispozic voličů to je funkční věc. Čím více jste v takových skupinách, tím více se dostáváte do informačního toku, který je nějakým způsobem zkreslený,“ tvrdí.

Umělá inteligence rozpozná autora textu

ČT24
Vědci z Univerzity Palackého v Olomouci nově získali patent v USA.

V kampani chybí diskuse o tom, v čem Česko vyniká, říká politoložka Eva Lebedová

iROZHLAS.cz
„Každý volič by měl sledovat média, aby měl představu o vystupování jednotlivých kandidátů a také znát pravomoci prezidenta, aby neměl očekávání, která budoucí hlava státu naplňovat nemůže,” radí politoložka Eva Lebedová z Katedry politologie a evropských studií na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci v doprovodném rozhovoru k minisérii Na Hradě.

Kyberprostor je pro adolescenty rizikový a ovlivňuje systém jejich hodnot, ukazuje výzkum olomouckých psychologů

6dhub.cz
Vůbec poprvé se na území České a Slovenské republiky věnovali psychologové tomu, jaký vliv má na adolescenty ve věku 11–19 let internet a s ním spojené sociální sítě. Z výzkumu odborníků z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (FF UP) vyplynulo, že se u uvedené skupiny mladých lidí, využívajících internet víc než dvě hodiny denně, snižují autonomní, spirituální i společenské hodnoty.

Čína uvolnila opatření proti covidu-19

ČT24
Podrobněji o tématu se sinologem Ondřejem Kučerou z Katedry asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

ROZHOVOR | Přímá volba byla chyba. Zeman byl destruktivní prezident, Babiš není nebezpečnější, hodnotí politolog Lysek pro EZ

EuroZprávy.cz
Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč kandidáti na prezidenta České republiky často mluví o tématech, které nijak nezasahují do pravomocí hlavy státu. „Určitě každému kandidátovi pomůže, pokud bude zdůrazňovat své přednosti, ať už reálné, či domnělé,“ komentuje politolog. Navíc se domnívá, že pokud by ANO za případného prezidentování vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny, tak politický systém ČR nebude v ohrožení. „I když by byl Andrej Babiš prezident, nepomůže to hnutí ANO jít nad svých 33 až max 36 procent podporovatelů. Navíc si myslím, že pro hnutí ANO je lepším koaličním partnerem ODS, nikoliv SPD,“ říká Lysek.

Prezidentské volby: Volební studio

ČT24
Hostem volebního studia ČT24 je politolog Tomáš Lebeda, vedoucí Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

ROZHOVOR | Pavel je napříč NATO respektován, Babiše si EU pamatuje jako populistu vyšetřovaného pro podvody, říká politolog

EuroZprávy.cz
Politolog David Broul z Univerzity Palackého v Olomouci v rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentoval výsledky prvního kola letošních prezidentských voleb. „Největší rozdíl bude patrný právě v přístupu obou kandidátů. Rozvážný a klidný Pavel proti roztěkanému a neomalenějšímu Babišovi,“ očekává Broul. Podle něj může Andrej Babiš teoreticky spojit síly s SPD, proti jejímuž kandidátovi Jaroslavu Baštovi se vyhraňoval. „Od několika zahraničních politiků i diplomatů jsem v průběhu minulého roku slyšel úlevu nad tím, že v čele vlády již nestojí trestně stíhaný Andrej Babiš,“ řekl Broul v rozhovoru.

Zemanovi se nepovedlo skoro nic. Nebyl dobrým prezidentem, shodují se politologové

Forum24
Říct, co se Miloši Zemanovi ve funkci povedlo, je podle politologa z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Tomáše Lebedy složité.

Spory o japonskou národní identitu: vynucený pacifismus a tradiční hodnoty pod tlakem globalizace

Mezinárodní politika – Ústav mezinárodních vztahů Praha
Během posledních 150 let otřáslo Japonskem několik událostí, které zapříčinily rapidní proměnu identity. Westernizace země na sklonku 19. století hrála klíčovou roli ve formování politického myšlení vedoucí k ambiciózní zahraniční politice a poté k rozvoji imperialismu. Japonsko se stihlo přerodit ještě jednou v roce 1945, po konci 2. světové války. Dochází ke změně japonské národní identity i dnes, kdy se tradiční společnost v posledních letech ocitá pod tlakem rostoucí globalizace?

Pro někoho nostalgické návraty, pro jiné trendy design. Retro je cool značka, která prodává

Český rozhlas Vltava
Saša Michailidis si povídá s autorem pořadu Retro v České televizi Michalem Petrovem a socioložkou Helenou Kubátovou. V OC Kotva bylo otevřené nové Retro muzeum Praha. Proč nás retro stále přitahuje? A jaký je rozdíl mezi retrem a vintage?

Volba Babiše prezidentem by z Čechů udělala příslovečné blázny

Aktuálně.cz
Více či méně relevantních argumentů proti volbě jednotlivých prezidentských kandidátů existuje celá řada. Nejvíce jich směřuje proti Andreji Babišovi (ANO). Určitě také proto, že patří k nejdéle sloužícím českým politikům, hlavně ale kvůli jeho střetu zájmů a populismu. Zkusme nechat emoce stranou a racionálně prozkoumat, zda a proč dává či nedává smysl odevzdat mu hlas.

Život plný paradoxů

h7o.cz
Jaroslav Hašek, autor velkého torza české literatury dvacátého století „Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války“, zemřel 3. ledna 1923. „Velmi rád improvizoval, psal povídky i v tak hlučném prostředí, jako byla pro něj typická hospoda, kde byl údajně schopen napsat povídku tomu, kdo za něj zaplatil útratu,“ připomíná Erik Gilk.

Proč si nerozumíme? Olomoučtí vědci budou zkoumat, jak emoce ovlivňují rozhovor. Hledají dobrovolníky

Olomoucká drbna
Vědci z olomoucké univerzity budou zkoumat, proč si lidé nerozumí a jaký vliv mají emoce na jejich komunikaci. Pro unikátní výzkum, v němž budou sledovat reakce a pocity dvojic při rozhovorech, hledají dobrovolníky. Výsledky mohou využít například pedagogové. Unikátní výzkum připravili psychologové z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Dobrovolníci ve věku do 35 let, kteří by se do výzkumu chtěli zapojit, se mohou hlásit na webu celého projektu EMOACT.

Jak se mění čeština

Pedagogickéinfo.cz
V jakém stavu je současná čeština? Jaké jsou její přednosti a kde hledat slabiny? „Zatím utěšeně prospívá," tvrdí bohemista PhDr. Ondřej Bláha (43), PhD., který působí na Filozofické fakultě Univerzity Palackého a v Ústavu pro jazyk český.  

Nastavení cookies a ochrany soukromí

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies a případné další síťové identifikátory, které mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky). My a někteří poskytovatelé námi využívaných služeb, máme k těmto údajům ve Vašem zařízení přístup nebo je ukládáme. Tyto údaje nám pomáhají provozovat a zlepšovat naše služby. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas. Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat (odkaz najdete v patě stránek).

(Technické cookies nezbytné pro fungování stránek. Neobsahují žádné identifikační údaje.)
(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)