Filozofická fakulta v médiích - únor 2023

Změny na pozicích PR jsou málo. ANO musí řešit i politické směřování, hodnotí politoložka

Po Marku Prchalovi, který spravoval pro hnutí ANO sociální sítě, opouští Andreje Babiše i jeho zamýšlená kancléřka Tünde Bartha a mluvčí Vladimír Vořechovský. Podle politoložky Evy Lebedové z Univerzity Palackého v Olomouci je příznačné, že zatím padají pouze hlavy PR týmu. „V hnutí ANO je potřeba řešit politické směřování. Čekala bych, že to bude mít důsledek na celé koncepční, programové a personální směřování strany,“ říká pro iROZHLAS.cz.

USA sestřelili čínský balon nad Atlantikem

ČT24
Jak velkou roztržku to mezi státy může způsobit? Odpovídá sinolog Ondřej Kučera z Katedry asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

Světový den rádia

ČT 2 - Dobré ráno
Dnešní den je světovým dnem rádia a o historii rozhlasového vysílání si chceme povídat. Naším hostem je paní doc. Andrea Hanáčková, divadelní a rozhlasová teoretička, vysokoškolská pedagožka na Univerzitě Palackého v Olomouci a rozhlasová dokumentaristka.

Nikdo se nesmí dozvědět, že je gay. Hlučná samota skrývajících se fotbalistů

Football Club
„Fotbal, hokej a jiné kontaktní sporty, které se provozují skupinově, jsou považované především za mužskou záležitost s tím vším, co takové označení obnáší,“ shrnuje Zdeněk Sloboda, sociolog a člen skupiny PROUD – platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu.

Jak funguje ruská propaganda? Je to složitější, než se Západu jeví

Deník Referendum
Ruská společnost není tak homogenní, jak se může z mnoha komentářů psaných v západních — a tedy i českých — médiích zdát. Ve skutečnosti má ruská společnost mnoho segmentů. Propaganda, která není žádnou koherentní ideologií, s tím pracuje.

Lenka Uličná: Židé v českých zemích ve středověku mluvili česky

OU@live
Přinášíme Vám rozhovor s doktorkou Lenkou Uličnou, kurátorkou rukopisů v Židovském muzeu v Praze, pedagožkou Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a hebraistkou.

Petr Pavel nebo Andrej Babiš? Jeden z nich bude příštím prezidentem Česka

Reportéři ČT
Komentuje Tomáš Lebeda z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Má divadelní bible (No. 68)

Divadelní noviny
Když jsem se totiž odrazila od přeneseného významu slova „bible“ se všemi jeho konsekvencemi (jedinečnost a obecná platnost sdělovaného, zásadní a prioritní význam pro uživatele!), stále jsem před sebou měla seznam několika titulů, které mám nad pracovním stolem stále k dispozici. Jsou pro mne zásadní, potřebuji do nich často nahlížet, ověřovat a konfrontovat vlastní názory, nebo si v nich jen tak číst a žasnout nad schopností autorů popsat, dokumentovat, zobecnit, teoreticky vymezit či jasnozřivě předvídat…

Politolog Lebeda: Babiš hraje vabank, nemá co ztratit

Seznam Zprávy
Politolog Tomáš Lebeda v rozhovoru pro Seznam Zprávy vysvětluje, proč Andrej Babiš vsadil na strategii populistických útoků, a Petr Pavel spíše na obranu. Většina voličů je podle něho už rozhodnutá.

Česko si musí uvědomit, do jaké míry je Visegrád ještě přínosný, říká politolog

Novinky.cz
Díky předsednictví si Česko v Evropě vydobylo větší vliv, byla by škoda ho nevyužít. Spolupráci ve Visegrádu je potřeba přehodnotit, potenciál úzké spolupráce je jinde. V rozhovoru pro Novinky to řekl politolog David Broul z Univerzity Palackého v Olomouci.

Chtěli investovat do akcií, ale místo toho naletěli podvodníkovi

TV NOVA
„Ta jedna pracuje spíš s prvkem strachu. To znamená, pozor, něco se děje s tvým účtem a pokud nechceš, aby ti někdo vybral tvoje celoživotní úspory, tak si musíš okamžitě změnit heslo. Přes tu pozitivní stránku, kdy podvodník naopak říká, pokud chceš, pomůžu ti vydělat nějaké peníze," říká Romana Mazalová, psycholožka, Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci.

Olomoučtí vědci přišli s technologií, která určí autora textu i jeho psychické rozpoložení

Novinky.cz
Vědci z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci vyvinuli technologii, která dokáže pomocí rozboru textu určit jeho autora, jeho psychické rozpoložení či sociální prostředí. Při svém výzkumu analyzovali frekvenci slov v textech spisovatelů, politiků i vrahů a získané poznatky využili při tvorbě postupu pro profilování osob.

43 tisíc členů a dál roste. Nenávist na sítích šíří před volbami i skupina s prokremelským aktivistou v čele

iRozhlas
Podobně o facebookových skupinách hovoří i politoložka a expertka na politický marketing z Univerzity Palackého v Olomouci Eva Lebedová. „Čtyřicet tisíc už je docela velká skupina. To pak může být i docela zajímavý nástroj pro nějakou cílenou komunikaci,“ míní politoložka. „Na to utvrzení predispozic voličů to je funkční věc. Čím více jste v takových skupinách, tím více se dostáváte do informačního toku, který je nějakým způsobem zkreslený,“ tvrdí.

Umělá inteligence rozpozná autora textu

ČT24
Vědci z Univerzity Palackého v Olomouci nově získali patent v USA.