Filozofická fakulta v médiích - duben 2023

Finsko se stalo 31. členem NATO

ČT24
Finsko s NATO dlouhodobě spolupracovalo, byť tedy zachovávalo tu oficiální neutralitu, co konkrétně se vstupem Finska do NATO reálně změní na vztazích mezi Finskem a Ruskem? Odpovídá Hynek Melichar, politolog z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Technologii vědců z UPOL zveřejnila Světová organizace duševního vlastnictví

Vědavýzkum.cz
Dan Faltýnek, Martina Benešová, Ondřej Kučera a Vladimír Matlach, členové katedry obecné lingvistiky a katedry asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (FF UP), nedávno vyvinuli technologii, která umožňuje upravovat digitální komunikaci tak, aby byl text formulován pro každého jedince zvlášť jeho vlastním způsobem vyjadřování.

Strategický bod či hradiště. Jak se historicky měnilo Svatováclavské návrší

iDnes.cz
„Tehdejší lidé Olomoucký kopec využívali jako krátkodobé stanoviště, z něhož se rozhlíželi po stádech lovné zvěře, mezi kterou patřili i mamuti. Krajina poslední doby ledové byla otevřená, šlo o studenou step a vyvýšenina v jejím středu a v blízkosti řeky byla pro lov strategická,“ přibližuje archeoložka Pavlína Kalábková z Univerzity Palackého.

Čínské cvičení v okolí Tchaj-wanu

ČT24

Čínská armáda ukončila třídenní vojenské manévry v okolí Tchaj-wanu, na který si Peking činí nárok. Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že zaregistrovalo v blízkosti ostrova 12 čínských válečných plavidel a 91 vojenských letadel, z toho 54 překročilo střední linii tchajwanského průlivu, která slouží jako neoficiální hranice mezi oběma stranami. Komentář ve vysílání ČT24 teď přidá Richard Turcsányi, odborný asistent Katedry asijských studií z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Přestáváme vidět gendery a začínáme vidět lidi. Hrdinek je víc, říkají expertky na české kriminálky

A2LARM
„Vznikají u nás nadprůměrné věci i seriály, které vypadají, jako by je někdo natočil před sto padesáti lety,“ říkají ve druhé části rozhovoru Jana Jedličková z Univerzity Palackého v Olomouci a Iveta Jansová z Masarykovy univerzity. „Je to nahoru a dolů, sinusoida – jako bychom měli nějaký infarkt.“ Mediální expertky rekapitulují, kdo kromě Zlaty Adamovské v roli barové zpěvačky patřil mezi první české hrdinky detektivek, jak se světem bojovaly první televizní policistky, a oceňují postavy dnešních seriálů Odznak Vysočina nebo Stíny v mlze. Všímají si i toho, jak české kriminálky uchopují téma sexuálního násilí, a popisují hrdinky zahraničních seriálů, které považují za zajímavé.

Sociální demokracie, sbohem a šáteček?

ČT24 - Historie CS
Pojďme si projít novodobou historii ČSSD s našimi hosty, kterými jsou Patrik Eichler, novinář, ředitel Masarykovy demokratické akademie. Michel Perottino, politolog z fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a, Pavel Šaradín, politolog z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Přibývá rodin, které už nemají ani na jídlo

MF Dnes
„Někteří z nich se stydí říct si o pomoc. Mají pocit, že požádáním o dávku svůj sociální status stvrdí. Cítí, jako by tím před situací kapitulovali," přibližuje socioložka Eva Klimentová z Univerzity Palackého v Olomouci.

Ženy a dívky ve vědě: zajímavé rozhovory s nominovanými laureátkami Ceny Milady Paulové

MŠMT
11. únor si každoročně připomínáme jako Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Cílem tohoto dne, který vyhlásilo v prosinci 2015 Valné shromáždění OSN za mezinárodní den, je poukázat na stále nízké zastoupení žen ve vědě. Tento mezinárodní den, který si letos připomeneme už poosmé, připomíná nejen důležitou úlohu žen v oblasti vědy a výzkumu, ale poukazuje také na to, že celosvětově zastoupení žen ve vědě je stále nízké. Česká republika se přitom v tomto ohledu řadí v EU na poslední příčky s necelými 27 % žen mezi výzkumníky. I z tohoto důvodu přináší MŠMT rozhovory se zajímavými ženami ve vědě, které připravilo NKC – gender a věda, a to s nominovanými a laureátkami Ceny Milady Paulové. Tuto cenu uděluje každoročně právě MŠMT ve spolupráci s NKC – gender a věda s cílem ocenit vědeckou práci významných českých vědkyň, podpořit ženy ve vědě a inspirovat začínající vědkyně a studentky, které vědeckou dráhu zvažují. Tento rozhovor je s germanistkou Libuší Spáčilovou.

Sociolog o stopce pro transgender atletky: Šance, že někdo splní nové podmínky, je prakticky nulová

iRozhlas
Rada Světové atletiky rozhodla, že zakáže účast transgender sportovkyním, pokud prošly mužskou pubertou. Prezident organizace Sebastian Coe řekl, že je třeba ochránit ženskou kategorii. „V podstatě to rozhodnutí říká, že my vás tady nechceme, protože nám v tom děláte nepořádek,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz sociolog genderu, médií a sexuality Univerzity Palackého v Olomouci Zdeněk Sloboda, který spoluzakládal neziskovou organizaci PROUD.

Kraj loni zažil svatební rekord a nejmíň rozvodů

MF Dnes
„Souvisí to s tím, že se berou s větším rozmyslem, tudíž si více uvědomují, jaké jsou mezi nimi rozdíly, a jsou ochotní je překonávat," nastínil sociolog Filozofické fakulty Univerzity Palackého Martin Fafejta.