Anna Menšíková: 136 západů slunce v Japonsku

Pátek 5. duben 2024, 12:14

Foto: Anna Menšíková

Pozvánka

KDE? Filozofická Fakulta UP, Křížkovského 10, Olomouc, suterén (u knihovny Katedry bohemistiky)

KDY? Od 5. 4. 2024 do června 2024

ANNA MENŠÍKOVÁ

Studentka 3. ročníku bakalářského studia Japonské filologie a Evropských studií a diplomacie. Anna Menšíková se přihlásila do výběrového řízení na výjezd na studijní pobyt do Japonska. Získala finanční podporu z programu Freemover (fond FF UP). Ze studií na partnerské škole Kyoto Sangyo University se vrátila s kupou zážitků a fotografií, na kterých jí pózoval medvěd UPík. Přijďte se podívat. Jste srdečně zváni.

Anna Menšíková a Zahraniční oddělení Filozofické fakulty UP

136 ZÁPADŮ SLUNCE V JAPONSKU

Studijní pobyt na Kyoto Sangyo University, Japonsko, FREEMOVER, ZS 2023/2024

O Japonsku se často hovoří jako o zemi vycházejícího slunce. Nejen, že je to slovní spojení, které je až přespříliš spojované s Japonskem, sama ho pokládám za neodpovídající realitě. Za celý svůj pobyt v Japonsku jsem viděla východy slunce jen dva, zatímco západů 136. Japonsko se pro mě stalo spíše zemí zapadajícího slunce. Západ slunce měl pro mě důležitou symboliku. Značil pro mě konec dalšího šťastného dne. Ať už jsem jej sledovala cestou na kolej ze školního kampusu, z nějž byl široký výhled na nádherné Kjóto a hory, které jej obklopují. Nebo když jsem se procházela po plážích v Kamakuře blízko Tokia a sledovala, jak slunce zachází a zvýrazňuje tak siluetu hory Fudži na horizontu vybarveného do purpuru a ohně. Ať už jsem je sledovala sama v tichu nebo obklopená smíchem mezi přáteli. Vždy to byl pro mě konec, poslední bod šťastného dne v Japonsku, jednoho ze 136. Mezi jedněmi z mých nejmilejších vzpomínek jsou právě západy slunce posbírané na různých částech Japonska. Ať už vyrazíte do Japonska sami nebo na studijní pobyt skrze program Freemover+, tak jako já, doporučuji vám se také podívat na západy slunce v Japonsku. Jsou jednou z perel japonské krajiny, perel, která vás stojí minimum financí a jen chvíli vašeho času.

I Upík se mnou takto viděl mnoho západů, mimo jiné. Jeho přítomnost dělala radost nejen mě, ale i mým přátelům, kteří ho brali taktéž jako fundamentální součást našeho studijního a cestovatelského uskupení. I školní zaměstnanci si ho oblíbili. Stal se tak nejen maskotem Univerzity Palackého v Japonsku, ale i maskotem mé doby strávené v této daleké zemi. Bylo pro mě potěšením s ním prožívat každodenní radosti ze studia a ukazovat mu rozličná krásná místa v zemi čaje, rýže a západů slunce. Snad i vám jeho fotografie z Japonska ukážou střípky mých 136 západů japonského slunce. (AM)

-----------------------------

Informace k výjezdům do zahraničí