Filozofická fakulta v médiích

Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera

Eurozprávy.cz
Před 65 lety, 10. března 1959, vypuklo v tibetské Lhase rozsáhlé povstání. Přestože odpor místního obyvatelstva proti čínské nadvládě sílil již delší dobu, bezprostřední rozbuškou se stala fáma o chystaném zatčení tibetského duchovního vůdce Dalajlámy a jeho následný útěk, vysvětluje Ondřej Kučera v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní čínské dějiny z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také upozorňuje, že Tibet měl před čínskou anexí velice komplikované postavení a vnitřní uspořádání, nejednalo se však o otrokářský režim, jak bývá Pekingem podsouváno. Dále vysvětlil například to, jakou roli v eskalaci odporu v Tibetu sehrály Spojené státy, proč je obtížné určit počet obětí povstání a jaké mělo dopad na další vývoj Tibetu.

Pavel Šaradín: Lidé angažující se na lokální úrovni mají silnější vztah k

Věda a výzkum
Pavel Šaradín je spoluautorem publikace Challenging Citizens: Democratic Innovations at the Local Level. The Case Study of the Czech Republic, Slovakia and Poland, která vyšla v prestižním nakladatelství Palgrave/Macmilan. Uceleně srovnáná lokální politiku a její inovační nástroje v zemích střední Evropy. Co ze srovnání vyplynulo?

Aneta, nebo Šárka? Před 20 lety Česko začalo hledat první Superstar

Rádio Wave
Televizní pěvecké soutěže v té době už sice existovaly, Superstar ale Čechy učarovala svou „západní“ velikostí a exkluzivitou. „Komerční vysílání tu fungovalo ještě ne tak dlouho a stále jsme si zvykali na to, co je to showbusiness a jak do něj spadá televize. Právě přes tyto formáty se to dělá nejlépe,“ říká mediální teoretička Anna Bílá z Univerzity Palackého v Olomouci.

Láska v sevření paragrafů

168 hodin, ČT
Reportáž komentuje Zdeněk Sloboda, sociolog z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Euronadšenec David: Za hranicemi unie vidíte obrovskou propast. Češi jsou příliš skeptičtí

iRozhlas
David Broul je osmadvacetiletý doktorand na Katedře politologie a evropských studií olomoucké Univerzity Palackého. V budoucnu by chtěl zastupovat Česko v zahraničí, ať už jako diplomat, nebo třeba jako expert u některé z evropských institucí. David v projektu Rozděleni Evropou zastupuje skupinu takzvaných Euronadšenců. Tedy lidí, kteří Evropské unii otevřeně fandí a jsou třeba i pro zavedení eura.

Zastaralá slova

Dobré ráno s ČT
Hostem ve vysílání je Ondřej Bláha z Katedry bohemistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
video 1 | video 2 | video 3 | video 4

„Čínská auta jsem viděl už i v Olomouci"

MF Dnes
Mezinárodní vědecký tým vedený Univerzitou Palackého v Olomouci ukončil pětiletý výzkum globálních dopadů Číny z pohledu okolních kultur. Široký záběr projektu zahrnoval i rostoucí vliv východní velmoci nebo její vnímání různými zeměmi včetně České republiky. „Vztah Česka a Číny je v Evropě specifický. Nikde jinde se z ní na tolik let nestala vnitropolitická záležitost," říká vedoucí výzkumný pracovník projektu Sinofon Richard Turcsányi z olomoucké Katedry asijských studií.

Razantní změna ve vedení velkých firem, podle nového zákona ženy zaujmou více než jednu třetinu

Houpací osel
„Tato změna by se dotkla příliš málo firem, proto se domnívám, že spíše než řešení problému by to mohlo vyvolat kulturní válku. Já si osobně myslím, že i kdyby se ten zákon dotýkal většího počtu společností, a pak by oprávněně vyvolal celospolečenskou diskuzi, tak pořád je základním problémem strukturální nastavení společnosti,” uvedl pro Houpacího osla sociolog Martin Fafejta z Univerzity Palackého v Olomouci.

Psychologie módy: Zapojte se do průzkumu

Vogue
Do tohoto náročného, ale o to zajímavějšího zkoumání se pustila i psycholožka Jana Horáková už v roce 2016, kdy ve své diplomové práci hledala souvislosti mezi osobností člověka a jeho oblékáním. Diplomku přepracovala do monografické podoby a v roce 2021 vyšla v nakladatelství Univerzity Palackého a Togga první česká kniha věnující se psychologii odívání s názvem Oblékám se, tedy jsem… aneb je skutečně pravda, že šaty dělají člověka?

Psychologové z Univerzity Palackého chystají nové testy pro autoškoly, hledají adepty na testování

Novinky.cz
Systém zkoušek při žádosti o řidičský průkaz se dlouhá léta zásadně neměnil. „Celá řada stávajících otázek není aktuální, případně se zaměřuje na detaily různých zákonných norem, které přímo nesouvisí s bezpečností silničního provozu. Nové otázky a celou koncepci testování proto zaměřujeme na ty znalosti a dovednosti začínajících řidičů, které jsou klíčové pro bezpečné řízení,“ konstatoval Matúš Šucha z Katedry psychologie Filozofické fakulty (FF) Univerzity Palackého. Ta se dopravní psychologii a bezpečnosti silničního provozu věnuje dlouhodobě.

Mileniálský autoritarismus „cool diktátora“ sklízí úspěch. Bukele si jde pro drtivé vítězství

ČT24
Amerikanista z katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Lukáš Perutka podotýká, že od nemožnosti opětovného zvolení v současnosti odstupují téměř všechny státy v Latinské Americe. „Tradice, která měla zabránit diktátorským režimům, se dnes považuje za obstarožní. Na druhé straně ale jde o častý první krok na cestě k moderním autoritářským vládám. V tomto ohledu se přikláním k názoru, že si Bukele připravuje půdu pro svou dlouhou vládu,” upozornil pro web ČT24.

Jazykolamem proti opilcům za volantem? Policii stačí dražší alkoholtestery

deník.cz
I když jeden náhubek vyjde na cirka čtyři koruny, jedna kontrola stojí daleko více. „V případě alkoholu se cena jednoho orientačního testu pohybuje kolem 300 korun. Dražší jsou testy na drogy v řádech několika tisíců korun. A i když nakonec stejně rozhodne krevní rozbor, pokud bychom uměli tuto indikaci povést bez přístrojů, bylo by to šikovné a určitě by to fungovalo i v Česku,“ míní soudní znalec a expert v oblasti lidského faktoru v dopravě Matúš Šucha z Univerzity Palackého v Olomouci.

Vývoj v mediálním světě je dramatický a výzvy čím dál větší

VOGUE
„O médiích bychom mohli říkat to známé: dobrý sluha, špatný pán,” říká literární vědec a mediální teoretik Daniel Bína, který se dlouhodobě zabývá mediální gramotností a připravuje o ní i knihu. Proč je mediální gramotnost čím dál tím důležitější téma a jak se k němu staví české školství a stát?

Vědci z Olomouce budou zkoumat pravěk v Kurdistánu

Věda a výzkum
Grantová agentura České republiky podpořila mezinárodní tým vedený Karlem Nováčkem z katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Díky téměř devítimilionové dotaci se vědci opět budou moci vydat do iráckého Kurdistánu za výzkumem dlouhodobých vývojových trendů v krajině, v níž před časem objevili několik pravěkých vesnic s polnostmi.

Na stavby chybí sumy uvízlé ve Sberbank

MF Dnes
Richard Pospíšil z Katedry ekonomických studií Univerzity Palackého v Olomouci rovněž nevidí další možnosti, které by obce ještě mohly využít. (...) „Sberbank CZ do doby ruského útoku na Ukrajinu klasicky podnikala na základě bankovní licence udělené jí Českou národní bankou. Ve prospěch vkladů do Sberbank CZ v mnoha případech rozhodly tržní srguemnty, tedy výše úrokových sazeb z vkladů a celková výhodnost produktu," zdůvodnil Pospíšil, proč obce svěřily této instituci své peníze.

Prezidentské volby na Tchaj-wanu

ČT24
Komentuje Ondřej Kučera, sinolog z Katedry asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Pavel Tigrid, nepřítel č. 1

Historie.cs – ČT24
Hosty ve vysílání jsou Pavel Kosatík, historik a spisovatel, Petr Kotyk, literární historik z Památníku národního písemnictví a Petr Orság, historik žurnalistiky z Filozofické fakulty Palackého univerzity v Olomouci.

Praha vs. Brusel: Bartoše vyzve „protivládní" europoslankyně

Hospodářské noviny
U Pirátů se očekává, že vyhraje sice znovu Bartoš, který je ve vedení strany už od roku 2009. Jeho popularita u straníků ale klesá – zejména proto, že je ve vládě příliš „měkký". Například podle politologa Karla Párala z Univerzity Palackého se v obou kandidátech odráží vnitrostranický spor. Jedna část se za Bartoše výrazně staví a podporuje i vládní angažmá, druhá naopak kritizuje jeho údajnou servilnost v kabinetu a neschopnost tlačit v něm pirátskou agendu.

Abdikace dánské královny

Dobré ráno s ČT - odkaz 1, odkaz 2, odkaz 3
Hostem ve vysílání je Lukáš Perutka, historik z Katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Velký úspěch českých vědců

TV Nova
Hostem ve vysílání je historik Lukáš Perutka z Katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Jurečka by měl odstoupit. Jeho pochybení je příliš velké, myslí si politolog

Deník.cz
Kdy má politik rezignovat kvůli své chybě? A byl takovou večírek na ministerstvu práce a sociálních věcí v době střelby na pražské filozofické fakultě a lživé informování o jeho průběhu ze strany Mariana Jurečky? Deník se ptal docenta Pavla Šaradína z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Radnice (nejen) na sítích

PRO města a obce
Nástup sociálních sítí zaznamenal velkou změnu v komunikaci měst a obcí. Jak se radnice s touto výzvou vyrovnaly a jakou roli hrají další komunikační kanály, o tom je rozhovor s odborníkem na komunikaci Karlem Páralem z Katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Ženy ve středověku a raném novověku vyhnaly z pivovarnictví i pomluvy. Mohly být předobrazem čarodějnic?

Český rozhlas Plus
Podle historičky Michaely Antonín Malaníkové z Univerzity Palackého v Olomouci vdova získala kromě části majetku taky dispoziční práva k němu.

Doprava je zvykové chování. Školám prospějí krytá stání pro kola a odměnit ty, co nesednou do

Universitas
Jedním z témat projektu Unilead, největší společné snaze českých vysokých škol o udržitelnost, je i mobilita s co nejnižší uhlíkovou stopou. Matúš Šucha z Univerzity Palackého v Olomouci, který vede skupinu zaměřenou na toto téma, upřesňuje, že je to hlavně cyklistika, MHD nebo jednoduše chůze. Elektromobilitu sem nepočítá.

Politolog Lysek: Lidi zatím nezajímá, jestli mají o 500 korun méně. Víc je trápí kulturní témata

Seznam Médium
Jaké jsou šance na návrat české levice? Jaké jsou příčiny jejího neúspěchu? Co je to vůbec levice a jaký je její volič? Jak se vyvíjí vnímání pravolevého dělení? Na tyto i další otázky odpovídá politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci.

Děti: Reklamy na nás neplatí, jsou nudné. Jenže dopisy Ježíškovi píší podle youtuberů

iHned.cz
„Vánoce jsou čas konzumu a intenzivního nakupování téměř čehokoliv, proto se reklama snaží vytvořit poptávku po věcech, které by se dětem mohly líbit. Typicky jsou to hračky a elektronika,“ říká psycholožka a odbornice na reklamu z olomoucké Palackého univerzity Romana Mazalová. Děti je podle ní dobré už od malička vést k tomu, aby se na reklamu dívaly s nadhledem. „Proč tam asi využili tohoto herce, a ne jiného, proč tam čokoláda teče seshora, když doma si ji takhle do hrníčku nikdy nelijeme,“ vyjmenovává příklady.

Summit EU a Číny

ČT24
Na otázky odpovídá sinolog Ondřej Kučera z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Senioři objevují kouzlo moderních technologií

Nova
„Nedostatečná zkušenost seniorů s on-line světem se stala živnou půdou pro podvodníky. Podvodníci se v kybersvětě snaží svou oběť dostat pod tlak, nejčastěji pomocí emocí," vysvětluje úskalí psycholožka Romana Mazalová z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Vzpomínky obyčejných lidí jsou důležité. I malý střípek nám pomůže, říká historička

Olomoucký report
Sbírají střípky vzpomínek obyčejných lidí a z těch skládají historický obraz. Tak by se ve zkratce dal představit celonárodní projekt Databáze dějin všedního dne (DDVD), do kterého může přispět třeba rodinnými fotkami každý. O projektu, podcastu PřeŽij historii, ale i popularizaci společenských věd, se v rozhovoru pro Olomoucký Report rozpovídala doktorandka Barbora Dietrichová z olomoucké Katedry historie.

Středisko pro simulaci vesmírných letů v Praze

Nova
„Nemůžete si dovolit poslat tam někoho, kdo neodpovídá požadavkům, je to o duševním zdraví, je to o kognitivních schopnostech, případně o dalších specifických požadavcích v rámci dané mise," říká Miroslav Charvát z Katedry psychologie Univerzity Palackého v Olomouci.

Čína omezuje výzkumníky, kteří se zabývají utlačováním Ujgurů. Ti ale našli způsob, jak to obejít

Český rozhlas Plus
Ujgurové jsou v Číně stále utlačovanou menšinou, jejíž lidská práva stát bezohledně porušuje. Odhadem statisíce lidí jsou internovány a další pronásledovány kvůli svému původu. Životu ujgurské menšiny se z části věnoval mezinárodní projekt Sinofon, do kterého se zapojili i čeští vědci. Jak zkoumat Čínu, když oficiální statistiky nejsou spolehlivé a spolupráce je zatížena propagandou? Svůj přístup vysvětlují výzkumníci Filip Kraus, Richard Turcsányi a Ondřej Kučera.

Historie jmen

Dobré ráno s ČT
Hostem ve vysílání je Ondřej Bláha, jazykovědec z Katedry bohemistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Oteplování vztahů mezi Čínou a Austrálií

ČT24
Komentuje sinolog Ondřej Kučera z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Vinen

168 hodin
Komentuje Eva Lebedová z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Před 10 lety Německo uzákonilo třetí pohlaví

ČT24
Komentuje Zdeněk Sloboda z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

ROZHOVOR | Bez znalosti ruštiny nemůžeme efektivně pomáhat potřebným, ale také čelit hrozbám dezinformací, říká rusista Andrejs

EuroZprávy.cz
Válka studium rusistiky výrazně proměnila. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz to potvrdil zástupce vedoucího katedry slavistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého René Andrejs, který vede zdejší sekci rusistiky. „Válka studium razantně proměnila. V prvních měsících invaze jsme společně se studujícími primárně pomáhali uprchlicím a uprchlíkům z Ukrajiny,“ vzpomíná.

Hynek Melichar: Izrael stojí před dilematem, jak provést v Gaze rychlou a efektivní operaci

Security magazín
„Zatímco v demokratických společnostech existuje nějaká odpovědnost, teroristické skupiny a radikální islamistická hnutí jsou ve výhodě,“ říká politolog Hynek Melichar v rozhovoru na téma aktuálního vývoje situace v Izraeli. „Pokud se chtějí Palestinci přiblížit vlastnímu státu, musí se v první řadě zřeknout teroristického násilí.“

Globálně šířit lásku k Číně: proč roste čínský vliv v OSN

Týdeník FORUM
Čínské „nevládní organizace" včetně těch z Hongkongu nebo Tibetu, pomáhají v OSN „vyprávět čínský příběh", zvyšovat porozumění Si Ťin-pchingově ideologii a prosazovat jeho pojetí lidských práv. Hongkongsko-tchajwanský zpravodajský server Photon Media ve své červnové reportáži upozornil na další případ, kdy se Číně podařilo pro jednu ze svých „vládou řízených nevládních organizací" (z angl. government-organized NGO, GONGO) získat zvláštní poradní status v Ekonomické a sociální radě OSN (ECOSOC). „Veřejně prospěšná" organizace se sídlem v Hongkongu může pomoci s prosazováním pro-pekingských narativů na půdě klíčových orgánů OSN. Komentuje sinoložka Kamila Hladíková z Katedry asijských studií Filozofické fakulty UP.

210 let od bitvy u Lipska

ČT24
Komentuje Tomáš Šmerda z Katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Univerzitní vědci zkoumají nebezpečí hazardu, zajímají je i postoje nehráčů

Impuls.cz
„Náš projekt usiluje o plné pochopení fenoménu hazardních her s různou mírou společenské nebezpečnosti v souvislostech reálného života, zejména v jejich geografickém a psychologickém kontextu. Chceme také zjistit, jaké jsou postoje lidí k hazardu v různých věkových skupinách,“ řekla za řešitelský tým Eva Aigelová.

Česku chybí vize a program, říkají politologové. Jako národní stát obstálo

iDnes.cz
Československo a následně Česko jako národní stát obstálo za 105 let od svého vzniku dobře, v současnosti mu ale chybí program či vize. V rozhovoru to uvedl politolog z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Pavel Šaradín. Podle politologa z Metropolitní univerzity Praha Petra Justa Československo národním státem nebylo, Česko se mu blíží. 

Izrael ve válce

ČT24
Na otázky odpovídá Hynek Melichar z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Studium s úsměvem

Dobré ráno na cestách, ČT - video 1, video 2
Hostem ve vysílání je Martin Dolejš, vedoucí Katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Dny židovské kultury Olomouc ukážou sílu spolku

Proti šedi
Téma vysvětluje dramaturgyně festivalu a vedoucí katedry judaistiky Ivana Cahová: „Jednou z prvních aktivit nově se utvářejících židovských komunit po revolučním roce 1848 bylo zakládání spolků. Kromě těch, které zajišťovaly praktický chod náboženské obce (např. pohřební bratrstvo chevra kadiša), se začaly rozvíjet i nejrůznější sekulární spolkové aktivity. Často v mnohém kopírovaly činnost spolků nežidovských. Velké oblibě se těšila zejména tělovýchova a výrazný růst členské základny zaznamenávaly také spolky sionistické.“

Vyslance junty přijal starosta

Deník N
Podle expertky na jihovýchodní Asii Kristiny Kironské z Univerzity Palackého by politici měli k takovým schůzkám přistupovat citlivěji. Podle Kironské je Myanmar sice členem ASEAN, na který se Stárek odvolává, ale i samotné společenství řeší, zda zástupce junty na svá jednání zvát.

S velkým autem přichází pocit nižší rychlosti a bezpečí na úkor druhých

Respekt
„Všude v Evropě i mimo ní najdete snahy snižovat rychlost. Posledních dvacet let se snažíme dopravu zklidnit, aby byla efektivnější a bezpečnější. Zvýšení rychlosti na dálnicích je krok opačným směrem. V mnoha státech se prokázalo jednoduché pravidlo: když se zvýší průměrná rychlost na konkrétním úseku silnice o jedno procento, tak to znamená, že počet usmrcených osob se v daném úseku zvýší o zhruba čtyři procenta. To je největší argument, kvůli němuž se rychlost všude snižuje," podotýká psycholog dopravy Matúš Šucha s tím, že nerozumí plánovanému zvýšení maximální povolené rychlosti na vybraných úsecích českých dálnic. Co má vliv na naše chování za volantem a jak toho využívají konstruktéři automobilů? Kudy vedou cesty ke skutečně bezpečnější dopravě? A jak se dopravní psycholog z Univerzity Palackého v Olomouci dívá na řešení konfliktů mezi řidiči a cyklisty i nástup autonomních vozidel? Nejen o tom je řeč v podcastu týdeníku Respekt.

Turecký politolog: Země se mění, sílí kritika Západu. Elity jsou nespokojené s mezinárodním systémem

iRozhlas.cz
Turecko balancuje mezi Východem a Západem, a to nejen geograficky. Je součástí NATO, přesto aktivně spolupracuje s Ruskem. Podle tureckého politologa Gökhana Bacika z Univerzity Palackého v Olomouci se snaží vytěžit maximum z krizí, jako je například ta současná rusko-ukrajinská. Zároveň si ale Ankara uvědomuje nepřekročitelné hranice, upozorňuje v rozhovoru pro Český rozhlas.

Čeští lékaři vyzkoušeli virtuální realitu u pacientů s popáleninami. Bolest snížila až o 40 procent

CzechCrunch
Mozek je mocný čaroděj a lékaři si toho jsou vědomi. Snaží se ho proto různými způsoby přesvědčit, aby se soustředil na něco jiného než na bolest. Cesty jsou různé, velice účinnou, zdá se, je i virtuální realita. Lékaři ji nyní vyzkoušeli u pacientů, kteří prožívají patrně jednu z největších bolestí – v oddělení popálenin. 
Za novým pomocníkem ve zvládání bolesti, ale například také traumatu, stojí hned několik pracovišť. Kromě 2. lékařské fakulty je to také Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci a společnost Space, což je firma zabývající se moderními technologiemi.

Vzácný poklad z Bánova patřil velmožce

Speciál DNES
„Byly patrně součástí náhrdelníku a část z nich mohla zdobit i honosný kožený opasek. V každém případě se jedná o dosud nejpočetnější soubor pravěkého jantaru z území České republiky, což činí z bánovského pokladu zcela unikátní nález," sdělil vedoucí výzkumného týmu Martin Golec z Univerzity Palackého.

„Kompromis v pěti je velmi obtížný, koalici často drží pohromadě jen Babiš“

Echo24
Politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci redakci řekl, že v konkrétním případě jedno- či dvoudenních voleb v zásadě všechny argumenty, od bezpečnostních až po finanční, podporují první variantu. „Nastavení společnosti je ale jiné, chce dvoudenní volby, veřejnému mínění podlehly i další strany, které si tak nechtějí vytvářet další komplikaci. Za to jim to nestojí. To je podle mne hlavní argument pro zamítnutí jednodenní volby. Výzkumy a racionální odůvodnění nestačí,“ míní Šaradín.

Česko má první keltské pivo. Vzniklo díky vědecké analýze

Novinky.cz
„Keltové holdovali pivu více než my. Přestože jsme jeho největší konzumenti na světě, těžko bychom s nimi drželi krok. K výrobě TauriALE dodala věda poklady. Všechny ingredience spojil, pivo uvařil a jeho chuť vyladil mistr sládek Richard Antl. Jde o nechmelené, ryze bylinné pivo,“ řekl Právu archeolog Martin Golec z olomoucké Univerzity Palackého.

Jak útoky 11. září 2001 změnily svět

ČT24
Komentuje Hynek Melichar, politolog a odborník na terorismus z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Zájemců o členství v EU je celá řada. Změny musí podstoupit nejen zájemci, ale i Unie

Eurozprávy.cz
Kyjev se snaží plnit podmínky i přes to, že rozhovory o vstupu ještě nebyly oficiálně zahájeny. Pro EuroZprávy.cz to uvedl politolog David Broul z Univerzity Palackého v Olomouci. „Pro Ukrajinu bude zásadní, aby s ní Evropská unie otevřela rozhovory o jednotlivých kapitolách vstupních podmínek. Země v tomto smyslu tlačí na unii tím, že se již teď snaží některé podmínky naplňovat, aniž by rozhovory byly oficiálně zahájeny; můžeme to vidět například na snaze bojovat s korupcí na Ukrajině,“ nastínil.

Tchajwanská továrna na čipy otevře v Německu

ČT24
Téma komentuje sinolog Ondřej Kučera z Katedry asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Lovec vzpomínek

Olomoucké listy
Přeneseně by se dalo říct, že Jiří Doležel je stopařem. Loví vzpomínky pamětníků, kteří se stali válečnými hrdiny nebo politickými vězni. Zaznamenává jejich příběhy, jejich dobu. Navíc s originálním portrétem. Některé jsou nyní k vidění na Olodvorku.

Rekordně nízká porodnost v Číně

ČT24
Současnou situaci v Číně komentuje Richard Turcsányi z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Škodí Prague Pride gayům a lesbám? To je absurdní, nesouhlasí psycholog

iDnes.cz
Podle sociologa Zdeňka Slobody z Univerzity Palackého v Olomouci se situace v České republice zlepšuje. „Tolerance k právům, jak rodičovským, tak partnerským, tedy manželství i pro páry stejného pohlaví, se zvyšuje.“ 

České knihy, které musíte znát - 36) Karel Poláček: Bylo nás pět, Okresní město

Český rozhlas
Bylo nás pět ale rozhodně není jediným Poláčkovým románem, který si zaslouží své místo v našem podcastu o českých knihách, které musíte znát.  My o díle Karla Poláčka budeme mluvit s překladatelkou z italštiny, která se veřejně hlásí k obdivu k dílu Karla Poláčka, s Alicí Flemrovou a také s odborníkem na dílo Karla Poláčka, s docentem katedry bohemistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Erikem Gilkem. Od smrti Karla Poláčka uplynulo už skoro osm desetiletí. Přesto jeho knihy stále vycházejí, mají své fanoušky. Proč stojí za to i v současné době Karla Poláčka číst?

Kauza fotografie brněnské primátorky Vaňkové

ČT24
Kauzu a reakce na ni pro ČT24 komentuje Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.

Problematika loot boxů a debata o jejich zákonné regulaci

Pražský magazin
„V souvislosti s výrokem, že gaming není gambling, je třeba poukázat na fakt, že až pro 20 % hráčů představovalo hraní her již zmíněnou vstupní bránu ke gamblingu. Hráčský potenciál totiž rozvíjí mechanismus sázení. Gambleři pak naopak uvádějí, že se často uchylují k loot boxům, které se gamblingu v mnohém podobají. Gaming opravdu není gambling, nesmíme však zapomínat na to, že pro něj představuje výrazný rizikový faktor,“ doplnila Jaroslava Suchá z Univerzity Palackého v Olomouci.  

 

Barbie prezidentka či s hendikepem? V Česku moc odezvu nemají, říká vědec

Aktuálně.cz
"Dědictví Barbie je protichůdné," upozorňuje Sloboda. "Na jedné straně udržovala obraz nerealistické feminity, na druhé chtěli být v Mattelu neustále číslem jedna a museli se přizpůsobovat trendům. Kvůli tlaku feminismu začali vyrábět Barbie v různých profesích, včetně vědkyně, soudkyně, prezidentky, i různých barev pleti," popisuje.

Archeologové našli v Kateřinské jeskyni stopy pravěkého osídlení, označují je za ‚naprostý unikát‘

iRozhlas.cz
Letošní výzkum Kateřinské jeskyně byl prováděn pod vedením Ivany Vostrovské z Katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. „V sondách Ledové chodby byly nalezeny další kosti pleistocenních zvířat, převážně medvědů. V Bezejmenné chodbě se našla stejně jako loni pravěká a středověká keramika,“ dodává Zajíček. Výsledky výzkumů a nálezy budou nyní vědci dál podrobněji zpracovávat.

Bánovský poklad byl rituální a patřil zřejmě pravěké velmožce

Cysnews.cz
Kromě železné sekery a keramické nádoby, do níž byla část předmětů vložena, se depot skládal zejména ze součástí bohatého ženského kroje v podobě bronzových šperků (spony, náramky/nápažníky, vlasové ozdoby, náušnice, jehlice, prsten ad.) a dvou železných opaskových kruhů. Soubor šperků obsahuje několik desítek skleněných a 1500 až 2000 jantarových korálků. „Byly patrně součástí náhrdelníku a část z nich mohla zdobit i honosný kožený opasek. V každém případě se jedná o dosud nejpočetnější soubor pravěkého jantaru z území České republiky, což činí z Bánovského pokladu zcela unikátní nález,“ říká vedoucí výzkumného týmu Martin Golec z Univerzity Palackého.

Petr Sokol: Hrozí Bosně a Hercegovině rozdělení? Proruský prezident Dodik přikládá pod kotlem

Reflex
Podle odborníka na bosenskou politiku, politologa z Univerzity Palackého v Olomouci Damira Kasuma ale Dodikovi nyní nejde v první řadě o osamostatnění Republiky srbské. „Dodikově vládě v Republice srbské docházejí finanční prostředky. Už je dokonce ve zpoždění s výplatou mezd pro státní zaměstnance, kteří v obou entitách tvoří největší skupinu zaměstnaného obyvatelstva v zemi s již tak vysokou nezaměstnaností.“

D1 u Brna ukrývá pohřebiště raných Keltů, zjistili archeologové

Novinky.cz
„Nález halštatského pohřebiště je naprostým unikátem. Že bude bohatých nálezů ve špičkové kvalitě tolik, to nikdo nečekal,“ řekl Právu archeolog Martin Golec z olomoucké Univerzity Palackého, který se věnuje Keltům. Podle něj potomci pohřbených využívali jako své centrum pro své duchovní obřady tajemnou jeskyni Býčí skálu v Moravském krasu.

Novela mění pravidla silničního zákona

ČT24
Hostem ve vysílání je Matúš Šucha z Katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Kateřinská jeskyně: našli tajemnou věc

Brněnský deník
„... Motiv jsme konzultovali s odborníky, ale zatím nevíme, o co jde a jak nalezené předměty časově a místopisně ukotvit. Nevíme ani, co měl motiv na nich znázorňovat. Nikde jsme podobný nález nezaznamenali," řekla vedoucí archeologického a paleontologického výzkumu Ivana Vostrovská z Univerzity Palackého v Olomouci. 

Hodnocení ve škole

Proglas - Studio Radim
Konec školního roku se blíží a přináší s sebou vysvědčení. Co nám známky prozradí o tom, jak dítě ve škole prospívá? A co z ní naopak nevyčteme? Je to tak dobře? Dá se hodnotit i jinak než škálou číslic? O hodnocení ve škole s doc. Mgr. Radmilou Prchal Pavlíčkovou, PhD. z Katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Virtuální realita pomůže popáleným pacientům se zvládáním bolesti

BusinessInfo.cz
Na vývoji speciální aplikace pro virtuální realitu a metodice pro její využívání pracují společně specialisté z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (2. LF UK), z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a ze společnosti SPACE, s.r.o. 

Skotské oslavy korunovace Karla III.

ČT24
Hostem ve vysílání je Pavlína Flajšarová z Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Americká ministryně financí v Číně

ČT24
Jak důležitá je návštěva ministryně financí a o čem všem se bude jednat? Odpovídá sinolog Ondřej Kučera z Katedry asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Může být pravice sociální?

Listy.cz
Velmi často se tvrdilo, že v době krize posiluje levice, že sociální demokracie nabývá na síle. Je totiž citlivější a vnímavější k problémům těch, které považujeme ve společnosti za slabší a zranitelnější. Z vládního středo-pravicového tábora dnes zaznívá, že je to právě on, kdo pomáhá nejpotřebnějším. ODS a spol. tím, že tzv. nerozdávají plošně, šetří peníze pro ty, kteří pomoc nejvíce potřebují. Pravice situaci řeší, lidovci se od povolebních vyjednávání považují za sociální svědomí vlády. Provozovat chtějí politiku solidární, nikoliv socialistickou. Tak jak to tedy je? Je pravice sociální, nebo není?

Chodníky jsou plné kolařů, vadí chodcům. Vymáhání je složité, hodnotí expert

tn.cz
K nepovolené jízdě cyklistů po chodníku se pro TN.cz vyjádřil i soudní znalec a odborník přes psychologii dopravy, který působí na Univerzitě Palackého v Olomouci, Matúš Šucha: "Považuji to za poměrně častý jev. V zásadě se jedná o důsledek nevhodné dopravní infrastruktury pro cyklisty, respektive její absenci. Cyklisti taky neradi jezdí mezi chodci a v naprosté většině vědí, že není povoleno jet na chodníku. Když ale volí nebezpečnou jízdu mezi auty, nebo chodník, zvolí chodník."

Nenatočíme si nějaký filmeček?

Deník N
Producent Jaromír Kallista převzal ve Varech cenu Asociace producentů za mnohaletou pedagogickou činnost i spolupráci s Janem Švankmajerem.

Erdogan ho naštval, ale Putin bude stejně zticha, říká politolog

Seznam Zprávy
V posledních dnech musí být Kreml rozzlobený na Turecko. Jeho prezident Recep Tayyip Erdogan nejdříve povolil, aby se českým armádním speciálem svezli s Volodymyrem Zelenským i velitelé zajatí po pádu mariupolského Azovstalu, kteří měli podle dohody zůstat až do konce války v Turecku. V pondělí po schůzce s generálním tajemníkem NATO Jensem Stotenbergem oznámil, že už nebude blokovat vstup Švédska do Aliance. Tyto kroky nicméně Vladimir Putin stráví, protože potřebuje klienty pro svůj plyn, řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy turecký politolog Gökhan Bacik, který působí na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Práce načerno: hrozí pokuty i vyhoštění

MF Dnes
„Je přirozené, že se část válečných migrantů usadí v nové vlasti. Podle mých propočtů více než polovina lidí, kteří požádali o dočasnou ochranu, zde plánuje zůstat dlouhodobě. Záleží to však i na délce konfliktu a na tom, zda jsou u nás rodiny kompletní," vysvětlil expert na migraci Daniel Topinka z Katedry sociologie, andragogiky a kulturní antropologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Všichni chtějí do Barbielandu. Film Grety Gerwig oživuje ikonickou, ale stereotypní panenku

Český rozhlas, radio Wave
K samotné panence se pojí spousta kontroverzí, které se nejspíš bude Gerwig ve svém filmu snažit konfrontovat. Na některé z nich poukazuje Anna Bílá z Katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. „Už jenom to, že panenka je na trhu nějakých 60 let, něco znamená. A tím, že si stále drží poměrně dominantní pozici oblíbenosti mezi hračkami, tak to, že vůbec něco prezentuje a reprezentuje, má vliv na stereotypy a způsob, jak vnímáme různé role ve společnosti,“ vysvětluje.

Pobyt ve tmě aneb senzorická deprivace: Pomáhala Římanům, Řekům i druidům

flowee
Podobnou praxi provozovali i Etruskové, Italikové a Římané. Hinduističtí asketové dělali docela to samé, jenom s jiným cílem – nesnažili se „věštit“, pouze prohlubovali svoje spojení s universem. „Ve vadžrajánovém buddhismu se meditace ve tmě praktikuje naprosto cíleně. Zde tuto techniku nazývají Yangtik. Meditace ve tmě je popisována jako velice účinná metoda sebepoznání,“ uvádí psycholog Martin Kupka z Univerzity Palackého v Olomouci.

Konsolidační balíček prošel prvním čtením

ČT24
Hostem ve vysílání je Jakub Lysek, politolog, který působí na Katedře politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Letní škola slovanských studií

ČT24
„Všichni účastníci se postupně registrují a absolvují písemný a ústní test. Podle jeho výsledku lektoři jednotlivé účastníky rozřazují do skupin podle pokročilosti znalosti jazyka. Více doplní ředitelka Letní školy slovanských studií Pavla Poláchová z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci."

Nastavení cookies a ochrany soukromí

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies a případné další síťové identifikátory, které mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky). My a někteří poskytovatelé námi využívaných služeb, máme k těmto údajům ve Vašem zařízení přístup nebo je ukládáme. Tyto údaje nám pomáhají provozovat a zlepšovat naše služby. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas. Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat (odkaz najdete v patě stránek).

(Technické cookies nezbytné pro fungování stránek. Neobsahují žádné identifikační údaje.)
(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)