Co končí v univerzitních koších? Přijďte se podívat na veřejnou analýzu odpadu

Zdroj: INCIEN
Pondělí 14. listopad 2022, 15:31 – Text: (mz)

Ačkoliv se počet košů na tříděný odpad v prostorách univerzity neustále zvyšuje, v těch na směsný odpad stále končí nejen dále nevyužitelné zbytky – není výjimkou v takovém koši najít PET lahev nebo plechovku. Udržitelná univerzita proto pořádá veřejnou analýzu odpadu – třídit se bude v úterý 29. listopadu od 9 do 15 na nádvoří Zbrojnice. Přijďte se podívat, co v univerzitních koších nejčastěji končí, a poslechnout si zajímavé informace od pracovníků Institutu cirkulární ekonomiky.

Přibližně 350 kg směsného komunálního odpadu z univerzitních košů a popelnic se objeví 29. listopadu na nádvoří Zbrojnice. Během šesti hodin jej třídiči rozdělí podle druhu odpadu a jednotlivé podíly zváží. Poté Institut cirkulární ekonomiky, který analýzu zajišťuje, zpracuje výslednou zprávu s přesným váhovým rozdělením jednotlivých druhů odpadů, kompletní fotodokumentaci analýzy a návrh dalších kroků pro lepší efektivitu sběru odpadů.

Obdobné analýzy si nechávají zpracovávat jak obce, tak firmy, úřady či školy. Vyplývá z nich, že v našich popelnicích stále končí značné množství odpadu (přibližně 50 %), který by bylo možné recyklovat, využít energeticky například k výrobě tepla nebo v případě bioodpadu kompostovat.

Nedílnou součástí zodpovědného přístupu by kromě správného třídění měla být také snaha vzniku odpadu předcházet. Místo PETek používat znovuplnitelné lahve, pít z omyvatelných kelímků, rozmyslet se, zda je nutné dokumenty či e-maily tisknout, a nechtěné nebo nepoužívané věci či oblečení vyměnit nebo darovat – třeba do univerzitního Freeshopu.

Analýza odpadu proběhne 29. listopadu od 9 do 15 na nádvoří Zbrojnice. Podívat se můžete také na videa z předchozích rozborů.