Online letní školy na univerzitě v Padově - pro studenty FF UP zdarma

Pondělí 17. květen 2021, 10:07

Milí studenti,

univerzita v Padově bude v létě realizovat tři online kurzy zaměřené na italská specifická historická období a seznámí Vás s italskou historií, společností a kulturou. Více k možnostem přihlášení na tomto odkazu

How comes that Italy became…Italy?

Understanding the past to explain the present is not always an easy task, but it is an interesting journey, able to enrich our view over the world we live in.

The University of Padova offers three online courses during the first half of July 2021 with lectures, workshops and group discussions to explore culture and society during 3 periods of Italian history:

Italian fascism, History of a dictatorship (1922 - 1943)            July 1 – July 10

Urban Culture and Politics in the Age of Giotto (1300 - 1400) July 6 – July 17

Science and Economy in the Age of Galileo (1450 - 1650)       July 6 – July 17

Applications can be submitted until June 7th.

See the programs overview