Možnosti výjezdů do zahraničí
Možnosti studijních, výzkumných a pracovních pobytů v zahraničí studentů Bc., NMgr. a Ph.D.
Studenti FF UP si dnes mohou vybrat z široké nabídky studijních, pracovních i výzkumných pobytů v zahraničí. Existuje mnoho programů, projektů, nadací, organizací apod., které tyto krátkodobé mobility podporují. Nejznámější, protože organizovaný a bohatě financovaný EU, je program Erasmus+. Na FF je populární a celkem dosti využívaný středoevropský program CEEPUS (FF je zapojena do pěti sítí s několika desítkami středoevropských univerzit), FF rovněž disponuje vlastním zdrojem financí – nazýváme jej Mobilita studentů FF, alias Freemover - a každoročně z něj podpoří výjezdy zhruba 130 studentů). Rovněž UP má svůj Stipendijní fond a vybrané studenty. Nejdelší historii v podpoře studentských mobilit má Akademická informační agentura pod Domem zahraniční spolupráce MŠMT ČR. Finance na svoji mobilitu můžete získat rovněž z různých nadací, z interní IGA – studentské grantové soutěže… Stipendia však nabízí i zahraniční vlády či univerzity (každoročně hojně využívané jsou stipendia čínské či japonské vlády). FF poskytuje finanční podporu také na účast na LŠ a ZS v zahraničí. Zkrátka stačí jen sledovat aktuality ZO, FB kateder, nebo se ptát vyučujících na katedře, spolužáků, či referentek zahraničního oddělení…
Student FF může vyjet prakticky kamkoliv. Není vždy nutné, aby katedra/fakulta/univerzita měla se zahraniční univerzitou podepsanou smlouvu o výměně studentů. Platná smlouva však studentovi garantuje, že bude moci na dané zahraniční škole studovat bez poplatků za školné.
Seznam zahraničních partnerských institucí (E+, CEEPUS a smlouvy o přímé spolupráci) najdeš na Mapě mobilit FF UP.
Výměnné stipendijní programy
FF UP nabízí, zprostředkovává či administrativně zajišťuje svým studentům zahraniční studijní, pracovní a výzkumné pobyty především v rámci těchto programů a projektů:
- Erasmus+ → evropský i mimoevropský
- Mobilita studentů FF UP, čili tzv. Freemover → celý svět
- CEEPUS → střední Evropa
- AIA – vládní stipendia MŠMT → celý svět
- IGA – studentská grantová soutěž
Méně známé, ale přesto využívané, jsou např.:
- Merrillův program → USA
- Fulbrightovo-Masarykovo stipendium → USA
- AKTION → Rakousko
- DAAD, KAAD → Německo
- Višegrádský fond → země V4 + Západní Balkán, východní země bývalého Sovětského svazu a Rusko
- Ostatní (Studijní stipendium Olomouckého kraje na studium v zahraničí, Darmasiswa Scholarship Program, Duo-Korea Fellowship Program, Ruth Crawford Mitchell Fellowship, Theodor Herzl Distinguished Chair, The Queen Jadwiga Fund Scholarship, the Scholar Foundation, MEXT scholarship - Japanese Government Scholarship a další)
- Pracovní stáže
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ
Někteří studenti jsou ochotni zaplatit si svůj pobyt v zahraničí sami, některým přispěje třeba jeden z výše uvedených programů. Pro všechny výjezdy (studijní, pracovní, výzkumné, konference, letní a zimní školy) však platí, že musí být řádně schváleny katedrou (formou Learning Agreementu podepsaného katederním koordinátorem či školitelem) a nahlášeny referentce zahraničního oddělení FF UP (Jana Hořáková), aby mohl být výjezd zaevidován do IS STAG a výsledky ze zahraničních pobytů mohly být následně uznány na FF UP a započítány do studia studenta. Podrobněji viz záložka Užitečné informace k výjezdu do zahraničí.
Termíny přihlášek na zahraniční studijní pobyty vybraných programů
ERASMUS+ | dle domovské katedry, většinou však během ledna a února |
AIA DZS – mezinár. smlouvy MŠMT | různé termíny, většina zemí do 31. 12.; interní termín FF UP je 10. 12. 2019 |
AKTION | 31. 10. pro LS |
15. 3. pro ZS | |
DAAD | většina k 15. 11. |
CEEPUS | 31. 10. pro LS |
15. 6. pro ZS | |
30. 11. – Freemoveři v CEEPUSu | |
RP Mobilita/Freemover | 9. 11. pro LS 2021, či AR 2021/22 |
Višegrádský fond | začátek září pro LS |
začátek března pro ZS | |
Merrillův program | 20.1.2020 |
Fulbrightova nadace | srpen – leden |
Erasmus+
Program EU zaměřený na výměnu studentů v rámci Evropské unie. Erasmus+ podporuje jak studijní pobyty, tak pobyty pracovní https://iro.upol.cz/erasmus/staze/ .
Administrativa tohoto programu je rozdělena mezi tři úseky UP (rektorát, fakulta, katedra):
1. zahraniční oddělení RUP má na starosti organizačně-administrativní záležitosti (sepsání účastnické smlouvy před odjezdem, výplata stipendia, poskytnutí karty pojištění),
a/ studijní pobyty v EU- na rektorátní úrovni (tedy ZO RUP) referentky Lenka Haničáková a Vladimíra Žlutířová, https://iro.upol.cz/erasmus/studium/
b/ studijní pobyty mimo EU - na rektorátní úrovni (tedy ZO RUP) referentka Eva Ohnisková, https://iro.upol.cz/erasmus/mezinarodni-kreditova-mobilita-ka107/
c/ pracovní pobyty – Marie Raková, https://iro.upol.cz/erasmus/staze/
2. zahraniční oddělení FF UP (záležitosti týkající se STAGu, koordinace činností mezi ZO RUP, katedrou, příp. studijním oddělením FF).
Zodpovědný pracovník: Jana Hořáková, podrobněji Užitečné informace k výjezdu do zahraničí.
3. katedra, resp. katederní/sekční koordinátor pro zahraniční záležitosti (vypisuje výběrová řízení, zodpovídá za studentův studijní plán v zahraničí, tzv. Learning Agreement či pracovní plán, tzv. Learning Agreement for Traineeship, a schvaluje a uznává studijní výsledky ze zahraničních pobytů, tzv. ToR).
Seznam KK FF UP je k dispozici na https://www.ff.upol.cz/pl/studenti/zahranicni-mobility/zahranicni-oddeleni/ .
Mobilita studentů FF UP, tzv. Freemover*
Již více než 10 let nabízí FF UP finanční podporu svým studentům v rámci stipendijního programu vyhlášeného MŠMT ČR. Filozofická fakulta jej nazvala Mobilita studentů FF UP, ale vžil se název Freemover. FF z tohoto programu každoročně podpoří minimálně 130 výjezdů. Nejdůležitější hlediska pro podání žádosti o finanční podporu z tohoto programu jsou:
1/ Podmínky
- Upřednostňovány jsou studijní, pracovní a výzkumné pobyty mimo EU, nevylučují se ale ani výjezdy do EU
- Mobility v rámci smluv FF/UP o přímé spolupráci (smlouvy viz Mapa mobilit FF UP), nevylučují se ale an výjezdy mimo smluvní partery FF/UP.
- Mobility studentů vyšších ročníků (ideálně 2. i. 3. roč. BSP a 4. roč. MSP, DSP kdykoliv).
- Mobility v zahraničí musí trvat minimálně 2 měsíce - výjezd na praxi, min. 3 měsíce na studijní výjezd, max. 10 měsíců (doporučuje se 1 - 2 semestrální pobyt).
- Mobility na méně než jeden měsíc jsou pro studenty DSP (badatelský pobyt/konference), max. délka pobytu pro doktorandy jsou 3 měsíce.
V případě některých zemí probíhá předvýběr studentů na příslušné katedře FF UP (např. v případě Ruska, Číny, Koreji, Japonska, Taiwanu) = nutno sledovat webnástěnku, či FB katedry, nebo IS STAG/Moje studium/Nabídka výjezdu.
* Freemover neoznačuje žádný program, a už vůbec ne program mezinárodní. Na FF UP se tento název ovšem už vžil. V podstatě to znamená, že si student vybere takovou hostitelskou VŠ, s kterou nemá UP smlouvu o přímé spolupráci. Pak to však také může znamenat, že tato instituce bude po studentovi požadovat zaplacení školného, což neplatí pro studijní pobyty u smluvních partnerů.
2/ Finance
Měsíční dotace na mobilitu je diferencována dle životních nákladů v jednotlivých státech od 6 000 Kč až do 20 000 Kč/měsíc a závisí rovněž na celkovém rozpočtu fakulty na zahraniční mobility na daný rok.
3/ Výběrové řízení a požadované dokumenty
VŘ probíhají pouze elektronicky přes IS STAG (IS STAG → Moje studium → ECTS výjezdy → Nabídka výjezdů). U každého VŘ v IS STAG jsou uvedeny i požadované dokumenty, které se přiloží/nahrají k elektronické přihlášce v IS STAG.
Formuláře pro výjezdy: https://www.ff.upol.cz/de/studenti/formulare/.
4/ Užitečné informace k výjezdu do zahraničí
jsou v záložce Užitečné informace k výjezdu do zahraničí.
5/ Termín podání přihlášek:
pro rok 2021, resp. pro LS 2020/21 a pro AR 2021/22 je nejpozději do 9. 11.2020.
VŘ FF na Freemovera v IS STAG:
FREEMOVER na LS 2020/21 a AR 2021/2022 - DOKTORANDI - 9.11.2020 - pouze pro studenty DSP
FREEMOVER na LS 2020/21 a AR 2021/2022 - KOREA - pouze pro studenty korejštiny
FREEMOVER na LS 2020/21 a AR 2021/2022 - RUSKO + BĚLORUSKO - zrušeno, na LS Rusko studenty nepřijímá
FREEMOVER na LS 2020/21 a AR 2021/2022 - ČÍNA + TAIWAN - poze pro studenty čínštiny; prodlouženo do 15. 11.
FREEMOVER na LS 2020/21 a AR 2021/2022 - JAPONSKO - pouze pro studenty japonštiny
FREEMOVER na LS 2020/21 a AR 2021/2022 - OSTATNÍ - 9. 11.2020 - pro všechny země vyjma Japonska, Číny, Taiwanu, Ruska, Běloruska, Koreji.
7/ Vyrozumění o výsledcích VŘ pošleme do 31. 12. 2020.
8/ Kontakt na ZO FF a na katederní koordinátory: https://www.ff.upol.cz/studenti/zahranicni-mobility/zahranicni-oddeleni/
9/ Užitečné informace k výjezdu do zahraničí
CEEPUS
Obyvatelé střední Evropy se mohou ucházet o velmi atraktivní stipendia udělovaná organizací CEEPUS (Central European Exchange Program for University Studies). Tento projekt se zaměřuje na podporu styků mezi následujícími zeměmi: Bulharskem, Českou republikou, Chorvatskem, Maďarskem, Polskem, Rakouskem, Rumunskem, Slovenskem, Slovinskem, Srbskem, Albánií, Bosnou a Hercegovinou a Makedonií.
CEEPUS je středoevropským výměnným univerzitním programem zaměřeným na regionální spolupráci v rámci sítí univerzit. Program je určen pro pregraduální studenty od ukončeného druhého semestru, postgraduální studenty a pedagogy vysokých škol. Do programu se lze zapojit v rámci sítí vysokých škol nebo individuálně (jako tzv. freemover). Důraz je přitom v prvé řadě kladen na aktivity v rámci sítí. Cílem programu je vytvoření středoevropské univerzitní sítě, skládající se z jednotlivých dílčích sítí programu. Výhodou tohoto programu jsou i studijní pobyty na 1 měsíc.
FF UP je zapojena do 7 sítí:
- Language and Literature in a Central European Kontext
koordinátor sítě: Bas Hamers, Katedra nederlandistiky, bas_hamers@upol.cz
- Slavic Philolgy and its Cultural Contexts
koordinátor sítě: Martina Pálušová, Katedra slavistiky, martina.palusova@upol.cz
- Idea of Europe in European Culture, History and Politics
koordinátor sítě: Radmila Švaříčková Slabáková, katedra historie, radmila.slabakova@upol.cz
- e-bologna for Translation Studies Programmes in Central and Eastern European Countries
koordinátor sítě: Veronika Sejkorová, Katedra anglické a americké filologie,veronika.sejkorova@upol.cz
- Inter-American Studies
koordinátor sítě: David Livingstone, Katedra anglické a americké filologie, david.livingstone@upol.cz
- South and North Korea, Korean and Koreans, Research, Research Based Teaching & Networking for Synergies in Central and Eastern Europe, koordinátor sítě: Andreas Schirmer, Katedra asijských studií, andreas.schirmer@upol.cz
- Red de Hispanistas de Europa Central, koordinátor sítě: Daniel Esparza, Katedra romanistiky, daniel.esparza@upol.cz
- Partnerské univerzity najdete v Mapě mobilit nebo v menu ZO FF - Partnerské instituce.
- Přihlášky se podávají elektronicky po registraci na https://ceepus.info .
- Informace o tomto programu v češtině najdete na http://www.dzs.cz/cz/ceepus/ .
- Termíny podání přihlášek:
15.6. pro ZS
31.10. pro LS
30.11. pro freemovery - Užitečné informace k výjezdu do zahraničí
AIA - vládní stipendia MŠMT
Jedná se o stipendijní pobyty (semestrální, roční i letní školy) v zahraničí, které nabízí Dům zahraničních spolupráce Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen DZS). Výměnné pobyty jsou součástí širší spolupráce na národní úrovni.
O distribuci informací o nabídkách studijních pobytů se stará Akademická informační agentura (dále jen AIA). Zahraniční oddělení FF distribuuje nabídky AIA DZS do aktualit ZO FF na https://www.ff.upol.cz/studenti/zahranicni-mobility/aktualni-nabidky/, posílá na katedry, vyvěšuje na nástěnku SO FF.
Důležité vědět:
- V případě některých zemí probíhá předvýběr studentů na příslušné katedře FF UP (Rusko, Čína) = nutno sledovat webnástěnky příslušné katedry!
- Smluvní země ČR najdete https://www.dzs.cz/program/akademicka-informacni-agentura/vyjezdy-pobyt.
- Přihlášky se podávají elektronicky v databázi DZS http://aia-databaze.zahranici-stipendium.cz/modules/aia/. Vyplněný formulář DZS je pak nutné vytisknout a nechat potvrdit na zahraničním oddělení FF UP.
- Zároveň je nutné vyplnit i jednoduchou elektronickou přihlášku v IS STAG: Moje studium → ECTS výjezdy → Nabídka výjezdů → AIA
- Informace DZS: https://www.dzs.cz/program/akademicka-informacni-agentura/vyjezdy-pobyty
- Termíny podání přihlášek: jsou různé, nutné sledovat aktuality ZO FF https://www.ff.upol.cz/studenti/zahranicni-mobility/aktualni-nabidky/ .
- Užitečné informace k výjezdu do zahraničí
IGA
Studentská grantová soutěž – podpora projektů realizovaných studenty doktorského nebo magisterského studijního programu, financovaných z prostředků na specifický vysokoškolský výzkum. Řešitelem studentského projektu musí být student doktorského studijního programu, kde UP je školicím pracovištěm, nebo akademický pracovník UP.
- Termín podání přihlášek bývá v lednu.
- Přihlášky se podávají pouze elektronickým způsobem, a to prostřednictvím OBD portálu UP.
- Informace k výzvě: https://www.ff.upol.cz/nc/zprava/clanek/vyhlaseni-10-rocniku-studentske-grantove-souteze-na-up-iga/.
- Užitečné informace k výjezdu do zahraničí
Merrillův program
- Studijní pobyty studentů na partnerské vysoké škole v USA
- Program koordinuje zahraniční oddělení rektorátu UP
- Studijní pobyty můžou/jsou dofinancovány fakultou
- Informace najdete na https://iro.upol.cz/dalsi-programy/merrilluv-program/
- Užitečné informace k výjezdu do zahraničí
Višegrádský fond
Mezinárodní višegrádský fond se zaměřuje hlavně na spolupráci zemí V4, tj. mezi Českou republikou, Maďarskem, Polskem a Slovenskem + Západním Balkánem, východními zeměmi bývalého Sovětského svazu a Ruskem. Umožňuje postgraduálním studentům finanční podporu až 4.000 Euro na studium nebo výzkum v některé z ostatních zemí višegrádské čtyřky.
Délka studia je 5 až 10 měsíců. Uchazečům nesmí být více než 35 let.
- Žádosti o spolufinancování projektů z prostředků Fondu lze předkládat průběžně s tím, že uzávěrky jednotlivých kol jsou:
tzv. standardní granty - 2x ročně (do 15. 3. a 15. 9.)
tzv. malé granty - 4x ročně (do 15. 3., 15. 6., 15. 9. a 15. 12.)
Visegrádská stipendia - 1x ročně (zpravidla 31.1. - Informace: webové stránky VF na https://www.visegradfund.org
- Užitečné informace k výjezdu do zahraničí
Ostatní
Studenti si samozřejmě mohou najít „sponzora“ kdekoliv jinde, než je zmiňováno výše. V případě studijních pobytů – vyjma výše jmenovaných – spousta studentů vyjíždí přes stipendia vlád jiných zemí, stipendia zahraničních univerzit, nadací a organizací. Jmenujeme např. Studijní stipendium Olomouckého kraje na studium v zahraničí, Darmasiswa Scholarship Program, Chinese Government Scholarship, Duo-Korea Fellowship Program, Ruth Crawford Mitchell Fellowship, Theodor Herzl Distinguished Chair, The Queen Jadwiga Fund Scholarship, the Scholar Foundation, MEXT scholarship (Japanese Government Scholarship) a další.
Někteří studenti jsou ochotni zaplatit si svůj pobyt v zahraničí sami, některým přispěje zase třeba jejich domácí katedra. Ať už je sponzorem výjezdu do zahraničí kdokoliv, ať už jde o studijní, pracovní či výzkumný pobyt konferenci, letní a zimní školy, i zde však platí, že výjezd musí být řádně schválen katedrou (katederním koordinátorem či školitelem) a nahlášen referentce zahraničního oddělení FF UP (Jana Hořáková), aby mohl být výjezd zaevidován do STAGu a výsledky ze zahraničních pobytů mohly být následně uznány na FF UP a započítány do studia studenta.
Důležité vědět:
- Termín: různé, nutno sledovat informace příslušného programu, nadace, zahraniční školy, ambasády atd.
- Užitečné informace k výjezdu do zahraničí
Pracovní stáže
Velmi žádanou aktivitou se v posledních několika letech staly pracovní stáže v zahraničí. Dlouhodobě tento typ mobility podporuje program Erasmus+. Tento program však finančně zajišťuje pouze mobility do zemí EU. Zájem je však i o pracovní pobyty v mimoevropských zemích. Pro narůstající zájem se proto Filozofická fakulta UP rozhodla finančně podporovat i žádosti o finanční podporu na pracovní stáže za hranice Evropy. Možnosti:
1. Praktické stáže ERASMUS+
Praktické stáže v rámci tohoto programu administrativně víceméně zajišťuje zahraniční oddělení RUP, konkrétně jej má na starosti Marie Raková. Pro podání přihlášek na pracovní stáže v rámci E+ (EU) tedy musí student sledovat webové stránky rektorátního ZO: https://iro.upol.cz/pl/erasmus/staze/ .
2. Praktické stáže mimo EU
Tyto pracovní mobility pak administruje a finanční podporu zajišťuje zahraniční oddělení Filozofické fakulty (viz Zahraniční oddělení). Prakticky jediný finanční zdroj, z kterého FF UP může pracovní stáže do mimoevropských zemí podpořit, je program Mobilita studentů FF UP – Freemover.
Rada, doporučení
Zaměstnavatele si student může najít sám, nebo se může podívat na nabídku pracovních stáží na https://intlag.upol.cz/, nebo může průběžně sledovat stránku s aktualitami zahraničního oddělení na https://www.ff.upol.cz/studenti/zahranicni-mobility/aktualni-nabidky/, kam zavěšujeme všechny nabídky, ať už studijní, nebo pracovní, které se k nám dostanou.
Důležité vědět:
- Termín: různé, nutno sledovat https://www.ff.upol.cz/studenti/zahranicni-mobility/aktualni-nabidky nebo https://intlag.upol.cz/
- Užitečné informace k výjezdu do zahraničí