Možnosti výjezdů do zahraničí
MAPA MOBILIT - Přehled smluv o spolupráci FF UP (Erasmus, CEEPUS a smlouvy o přímé spolupráci)
Možnosti a termíny
Možnosti
1) podle výměnného programu
Studenti FF UP všech studijních programů (BSP, MSP a DSP) si dnes mohou vybrat z široké nabídky studijních, pracovních i výzkumných pobytů v zahraničí. Existuje mnoho programů, projektů, nadací, organizací apod., které tyto zahraniční výjezdy podporují. Nejznámější z nich je program Erasmus+. Kromě Erasmu jsou některé katedry FF UP zapojeny do programu CEEPUS, což je středoevropský program CEEPUS, což je program, který studentům i zaměstnancům financuje výjezdy do zemí střední Evropy. FF UP rovněž disponuje vlastním zdrojem financí – jde o projekt financovaný MŠMT ČR, na FF UP je známý pod názvem Freemover. Každoročně z něj FF UP podpoří výjezdy 130 - 150 studentů a kolem 70 vyučujících. Nejdelší historii v podpoře studentských zahraničních mobilit má Akademická informační agentura ( AIA) pod Domem zahraniční spolupráce MŠMT ČR. Jde o výjezdy v rámci smluv na národní úrovni.
Finance na svůj výjezd do zahraničí můžete získat rovněž z různých nadací nebo třeba z fakultní studentské grantové soutěže - IGA. Stipendia na studijní pobyty nabízí i zahraniční vlády či univerzity (hojně využívané jsou stipendia čínské a japonské vlády). Výjezdy na letní školu podporuje CEEPUS, AIA, od roku 2021 také program Erasmus, jde o tzv BIPy. Více informací najdete dále.
FF UP nabízí, zprostředkovává či administrativně zajišťuje svým studentům zahraniční studijní, pracovní a výzkumné pobyty především v rámci těchto programů a projektů:
- Erasmus+ → evropský i mimoevropský
- Mobilita studentů FF UP, čili tzv. Freemover → celý svět
- CEEPUS → střední Evropa
- AIA – vládní stipendia MŠMT → celý svět, ale jen vybrané země
- IGA – studentská grantová soutěž
Dalšími dotačními tituly jsou např.:
- Merrillův program → USA
- Fulbrightovo-Masarykovo stipendium → USA, určeno pro doktorandy
- AKTION → Rakousko
- DAAD, KAAD → Německo
- Višegrádský fond → země V4 + Západní Balkán, východní země bývalého Sovětského svazu a Rusko
- Ostatní → Studijní stipendium Olomouckého kraje na studium v zahraničí, Darmasiswa Scholarship Program, Duo-Korea Fellowship Program, Global Korea Scholarship, Ruth Crawford Mitchell Fellowship, Theodor Herzl Distinguished Chair, The Queen Jadwiga Fund Scholarship, the Scholar Foundation, MOFA - stipendia taiwanské vlády, JASSO, MEXT scholarship - Japanese Government Scholarship a další
- Pracovní stáže - jsou finančně podporovány programem Erasmus a Freemover.
2) podle destinace
Student FF UP může vyjet prakticky kamkoliv. Není nutné, aby katedra/fakulta/univerzita měla se zahraniční univerzitou podepsanou smlouvu o výměně studentů. Platná smlouva však studentovi garantuje, že bude moci na dané zahraniční škole studovat bez poplatků za školné.
Přehled zahraničních partnerských institucí (ERASMUS, CEEPUS a smlouvy o přímé spolupráci) najdete na Mapě mobilit FF UP.
Termíny podání přihlášek (výběrových řízení) na zahraniční pobyty vybraných programů
Výběrová řízení (dále jen VŘ) jsou vyhlášena prostřednictvím aktualit ZO FF, kateder, FB atd. a jsou rovněž vypsána v IS STAG.
ERASMUS+ | 1. kolo VŘ - výjezd na ZS nebo na celý AR, výzva FF bývá vyhlášena v lednu prostřednictvím webu ZO FF, FB FF, nástěnek kateder atd., konkrétní termín VŘ závisí na domovské katedře. VŘ se studentům uzavírají nejpozději 15. 2. 2. (dodatečné) kolo VŘ - výjezdy na LS, výzva FF vyhlášena v průběhu září prostřednictvím webu ZO FF, FB FF, nástěnek kateder atd., konkrétní termín VŘ závisí na domovské katedře. |
AIA DZS – mezinár. smlouvy MŠMT | různé termíny, většina zemí do 31. 12. |
AKTION | 31. 10. pro LS , 15. 3. pro ZS |
DAAD | většina k 15. 11. |
CEEPUS | 31. 10. pro LS, 15. 6. pro ZS, 30. 11. – Freemoveři v CEEPUSu |
Freemover | 18. 10. na období výjezdu od 1. 1. - 31. 12. 2025, tj. na LS 2024/25, ZS 2025/26 nebo AR 2025/26 |
Pracovní stáže ERASMUS+ | 31. 3., 30. 6., 30. 9., 31. 12. |
Višegrádský fond | začátek září pro LS, začátek března pro ZS |
Merrillův program | listopad |
Fulbrightova nadace | srpen – leden |
Erasmus+
Program EU zaměřený na výměnu studentů především v rámci Evropské unie. Od roku 2015 Erasmus+ podporuje výjezdy i mimo EU, a to na vybrané partnerské univerzity, s kterými sepíší společný projekt. E+ evropský i mimoevropský financuje prostřednictvím vysílající školy tyto typy pobytů:
1/ Délka výjezdu
Dlouhodobé mobility (1 - 2 semestry)
- výjezd za účelem studia - pro studenty BSP, MSP i DSP, min. délka 2 měsíce, min. počet kreditů - 20
- výjezd za účelem praktické stáže - pro studenty BSP, MSP i DSP, min. délka 2 měsíce
Krátkodobé mobility (5 - 30 dnů)
- výjezd za účelem výzkumu - jen pro studenty DSP, min. délka 5 dnů, max. 30 dnů, student vyjede na výzkumný pobyt na univerzitu, s kterou má jeho domácí katedra smlouvu. Min. počet kreditů - 5.
- výjezd za účelem praktické stáže - jen pro studenty DSP, min. délka 5 dnů, max. 30 dnů, min. počet kreditů - 5.
- Kombinované intenzivní programy (Blended intensive programmes - BIP). tento typ mobility má nejčastěji podobu letní školy, za kterou student získá 3 kredity.
Kombinované mobility
Kombinace fyzické mobility s virtuální složkou - pro studenty BSP, MSP i DSP. Kombinované mobility mohou být jak dlouhodobé, tak krátkodobé, jak studijní pobyty, tak výjezdy na praktickou stáž.
2/ Typy výjezdu
- výjezd za účelem studia
- výjezd za účelem praktické stáže
- výjezd za účelem účasti na letní škole (tzv. BIP)
3/ Podmínky a finance
Na výjezd na studijní pobyt do zahraničí se může přihlásit student bakalářského, navazujícího magisterského a doktorského studia (dále jen BSP, NMSP i DSP) pzerenční i kombinované formy.
Výjezd na studijní pobyt do zahraničí se nedoporučuje studentům posledního ročníku BSP v letním semestru a studentům posledního ročníku 2. ročníku NMSP v posledním semestru jejich studia (LS 2. roč.).
Student BSP, který je ve 3. ročníku studia, si může podat přihlášku na výjezd do zahraničí v rámci NMSP.
Student si může v rámci výběrového řízení podat přihlášku jen na zahraniční školu, s kterou má jeho domovská katedra podepsanou meziinstitucionální smlouvu o výměně studentů.
Student musí být vybrán v rámci výběrového řízení.
Student může v rámci jednoho AR vyjet na 3 měsíce (studijní pobyt), na 2 měsíce (praktická stáž), max. délka výjezdu je stanovena UP na 6 měsíců. Délka výjezdu je dána smlouvou s partnerskou školou a rovněž rozpočtem UP. Délka studijního pobytu v zahraničí musí být v LS naplánována tak, aby student stihl vykonat všechny zkoušky na zahraniční škole a zároveň si je stihl nechat uznat v rámci studia na FF UP (do termínu kontroly studijních povinností v prvním zářiovém týdnu).
Výši stipendia na výjezdy na studijní pobyty najdete v sazbách.
4/ Přihláška / výběrové řízení (dále jen VŘ)
Výběrová řízení na studijní pobyty Erasmus jsou v gesci katedry/sekce. Každá katedra, příp. sekce (např. Katedra romanistiky vypisuje VŘ pro sekci, španělštiny, italštiny, portugalštiny i francouzštiny) má v IS STAG vlastní VŘ. Přihlášky do VŘ se podávají pouze elektronicky v IS STAG (IS STAG → Moje studium → ECTS výjezdy → Nabídka výjezdů).
5/ Nominace
Výsledky VŘ kateder zpracovává zahraniční oddělení FF, které je předává dál na centrální zahraniční oddělení UP - Oddělení pro mobility, které následně musí vybrané studenty oficiálně nominovat na zahraniční partnerské školy.
6/ Termín podání přihlášek
VŘ na studijní pobyty na následující AR (1. kolo) bývá na FF UP vyhlášeno v lednu (nutno sledovat IS STAG, FB FF a katedry, příp. sekci Aktuality). VŘ má v gesci katedra/sekce, tzn. že každá katedra/sekce má vlastní interní termín pro podání přihlášky.
Dodatečné VŘ (2. kolo) pro výjezdy na studijní pobyty na LS bývá (ale není to pravidlem, záleží na zbytkových financích ze zrušených výjezdů) vyhlášeno v 2. polovině září (nutno sledovat IS STAG, FB FF a katedry, příp. sekci Aktuality).
7/ Výsledky VŘ
Výsledek VŘ se objeví v IS STAG u přihlášky studenta (vybrán nebo nevybrán) do 10 dnů po ukončení VŘ.
1. kolo: 1. polovina března
2. kolo: 1. polovina října
6/ Kontakty na osoby odpovědné za výjezd studenta
Administrativa tohoto programu je v rámci UP rozdělena mezi 3 úseky
1. katedra, 2. fakulta - Zahraniční oddělení (ZO FF), 3. rektorát - Oddělení pro mobility (OM RUP)
1. Katedra, resp. katederní koordinátor pro zahraniční záležitosti:
- má na starosti výběrové řízení, schvaluje studijní/pracovní plán v zahraničí, tzv. Learning Agreement a schvaluje a uznává studijní výsledky ze zahraniční.
2. Zahraniční oddělení FF UP
- ZO FF má na starosti záležitosti týkající se STAGu, koordinuje činnosti mezi OM RUP, ZO FF a katedrou.
Odpovědný pracovník: Jana Hořáková, j.horakova@upol.cz, dv. č. 2.20, Křížkovského 10, 779 00 Olomouc
3. Oddělení pro mobility RUP (OM RUP) má na starosti organizačně-administrativní záležitosti, tj. sepsání účastnické smlouvy před odjezdem, výplatu stipendia, poskytnutí informací o cestovním pojištění od UP, on-line jazykové testy...
a/ studijní pobyty v rámci EU - odpovědní referenti: Jan Kratochvíla a Vladimíra Žlutířová
b/ studijní pobyty mimo EU - odpovědná referentka: Iva Kokinopulosová
c/ pracovní pobyty – odpovědné referentky: Marie Raková a Lenka Lepetáková
7/ Užitečné informace k výjezdu do zahraničí
najdete v záložce Užitečné informace k výjezdu do zahraničí.
Freemovers
Jde o finance FF UP. Program Freemover má více než 10 letou tradici. Admnistrace programu je v kompetenci zahraničního oddělení fakulty. Z programu je každoročně podpořeno minimálně 130 studentských výjezdů do zahraničí.
1/ PODMÍNKY
- Student FF UP si může podat přihlášku na studijní, pracovní, výzkumný či konferenční pobyt v zahraničí (výzkumný a konferenční je určen pro doktorandy).
- Přihlášku si může podat student, který plánuje uskutečnit svůj výjezd v období od 1. 1. 2024 do 31. 12. 2024, tzn. v LS 2024/25, v ZS 2025/26, případně si student může podat přihlášku dva semestry (ZS + LS 2025/26).
- Program je určen pro studenty FF UP všech typů (prezenční i kombinovaná) i forem studia (BSP, NMSP a DSP)
- Upřednostňovány jsou studijní, pracovní, výzkumné, konferenční pobyty mimo EU, nevylučují se ale ani výjezdy do EU (důležitým kritériem je důvod výjezdu).
- Upřednostňovány jsou výjezdy v rámci smluv FF/UP o přímé spolupráci (smlouvy viz Mapa mobilit FF UP), nevylučují se ale ani výjezdy mimo smluvní parterství FF/UP.
- Upřednostňovány jsou výjezdy studentů vyšších ročníků (ideálně 2. a 3. roč. BSP, 1. a 2. roč. NMSP, DSP kdykoliv).
- Výjezd na studijní pobyt do zahraničí se nedoporučuje studentům posledního ročníku BSP v letním semestru a studentům posledního ročníku 2. ročníku NMSP v posledním semestru jejich studia (LS 2. roč.).
- Délka trvání výjezdu:
- výjezd na praktickou stáž - minimálně na 2 měsíce
- studijní výjezd - min. na 3 měsíce, max. 10 měsíců (na dva semestry však FF UP nemůže garantovat finanční podporu na oba semestry)
- výjezd na výzkumný pobyt - pro studenty DSP - min. 1 měsíc, max. 2 měsíce
- výjezd na konferenci - 1 a více dnů
- Student, který plánuje vyjet v rámci smlouvy o přímé spolupráci, neplatí partnerské škole poplatky za školné. Student, který plánuje vyjet na školu, s kterou fakulta/UP nemá platnou smlouvu, musí počítat s tím, že mu bude školou vyčíslen poplatek za školné.
- Student, který je ve VŘ vybrán, obdrží na výjezd do zahraničí paušál, z kterého si hradí vše, co se týká výjezdu, tj. cestovní náklady, náklady na živobytí, poplatky za vízum, očkování atd.
- Studentovi, který je vyslán Univerzitou Palackého do zahraničí, bude poskytnuto cestovní pojištění do zahraničí od UP zdarma.
2/ Finance
Výše příspěvku na výjezd do zahraničí není programem Freemover stanovena. Přidělená finanční podpora závisí na celkovém počtu přihlášených, na rozpočtu každého jednotlivce a na celkovém rozpočtu FF UP na zahraniční mobility. Student musí počítat s případným vlastním dofinancováním pobytu.
3/ Přihláška
Student si přihlášku podává v rámci výběrového řízení, které je otevřeno v určitém termínu ve STAGu. Přihláška se podává online v Moje studium → ECTS výjezdy → Nabídka výjezdů. Název VŘ: Freemover
- Výběrové řízení na Taiwan a ČLR, Vietnam, Koreu, Indonésii, Japonsko je v gesci koordinátorů sekcí Katedry asijských studií. VŘ na do zemí Latinské Ameriky je v gesci koordinátorů Katedry romanistiky (portugalské a španělské sekce).
- VŘ Ostatní je určeno studentům BSP a NMSP programů, kteří jejichž studiní program nespadá pod Katedru asijských studií a Katedru romanistiky FF UP. Do VŘ Ostatní se hlásí studenti, kteří plánují vyjet do zahraničí jak na studijní, tak na pracovní pobyt. VŘ je v gesci Zahraničního oddělení FF UP.
- VŘ Doktorandi - do tohoto VŘ se hlásí jen studenti doktorských studijních programů. VŘ je v kompetenciZahraničního oddělení FF UP.
Ve STAGu jsou aktuálně vypsaná tato VŘ:
U každého VŘ v IS STAG jsou uvedeny rovněž požadované dokumenty, které se přiloží/nahrají k elektronické přihlášce v IS STAG. Povinným dokumentem je Žádost o finanční podporu, kterou je možné si stáhnout zde.
4/ Užitečné informace k výjezdu do zahraničí
Praktické informace k výjezdu do zahraničí najdete v záložce Užitečné informace k výjezdu do zahraničí.
5/ Termín podání přihlášek:
Přihlášky se podávají jednou ročně, letos od 25. 8. 2024 do 18. 10. 2024.
6/ Výsledky VŘ a vyrozumění
Výsledek bude studentovi zaslán na jeho školní e-mail do 31. 12.
7/ Kontakt:
S dotazy se můžete obracet na referentku ZO FF Janu Hořákovou. Kontakt najdete zde.
CEEPUS
Studenti střední Evropy se mohou ucházet o velmi atraktivní stipendia udělovaná programem CEEPUS (Central European Exchange Program for University Studies). Vyjet můžete do těchto zemí: Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Albánie, Bosna a Hercegovina a Makedonie.
CEEPUS je středoevropským výměnným univerzitním programem zaměřeným na regionální spolupráci v rámci tzv. sítí univerzit. Program je určen pro studenty BSB, MSP i DSP i pro pedagogy vysokých škol. Do programu se lze zapojit v rámci sítí vysokých škol nebo individuálně (jako tzv. freemover). Důraz je přitom v prvé řadě kladen na aktivity v rámci sítí.
FF UP je zapojena do 8 tematických sítí:
- Language and Literature in a Central European Kontext
koordinátor sítě: Bas Hamers, Katedra nederlandistiky, bas.hamers@upol.cz - Slavic Philolgy and its Cultural Contexts
koordinátor sítě: Martina Pálušová, Katedra slavistiky, martina.palusova@upol.cz - Idea of Europe in European Culture, History and Politics
koordinátor sítě: Radmila Švaříčková Slabáková, katedra historie, radmila.slabakova@upol.cz - e-bologna for Translation Studies Programmes in Central and Eastern European Countries
koordinátor sítě: Veronika Sejkorová, Katedra anglické a americké filologie, marketa.janebova@upol.cz - Inter-American Studies
koordinátor sítě: David Livingstone, Katedra anglické a americké filologie, david.livingstone@upol.cz - South and North Korea, Korean and Koreans, Research, Research Based Teaching & Networking for Synergies in Central and Eastern Europe, koordinátor sítě: Andreas Schirmer, Katedra asijských studií, andreas.schirmer@upol.cz
- Red de Hispanistas de Europa Central, koordinátor sítě: Jakub Hromada, Katedra romanistiky, jakub.hromada@upol.cz - V ROCE 2023 NESCHVÁLENÁ SÍŤ
- TRANSkulturelle Kommunikation und TRANSlation, koordinátorka sítě: Petra Bačuvčíková, Katedra germanistiky, petra.bacuvcikova@upol.cz
Důležité vědět:
- Partnerské univerzity výše zmíněných sítí najdete v Mapě mobilit nebo v menu ZO FF - Partnerské instituce.
- Délka trvání mobility: výhodou tohoto programu jsou i studijní pobyty na 1 měsíc (např. z důvodu sběru materiálů pro psaní bakalářské, diplomové, disertační práce), podporovány jsou však i klasické semestrální studijní pobyty.
- Přihlášky se podávají elektronicky po registraci na https://ceepus.info.
- Výběrové řízení vypisuje katedra, která je zapojena do programu. Termín je tedy zcela v kompetenci dané katedry. VŘ bývá vypisováno prostřednictvím IS STAG (IS STAG → Moje studium → ECTS výjezdy → Nabídka výjezdů), kde se vyplní stručná online přihláška.
- Finance: výši stipendií do zemí zapojených do programu CEEPUS najdete v Mapě mobilit FF UP (viz výše).
- Termíny podání přihlášek/registrace na ceepus.info:
15.6. pro ZS - 30.6. pro freemovery na ZS
31.10. pro LS
30.11. pro freemovery - Informace o programu v češtině najdete na http://www.dzs.cz/cz/ceepus/ .
- Užitečné informace k výjezdu do zahraničí
AIA - vládní stipendia MŠMT
Jedná se o stipendijní pobyty ve vybraných zemích v zahraničí, které nabízí Dům zahraničních spolupráce Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen DZS). Výměnné pobyty jsou součástí širší spolupráce na národní úrovni.
Aktuální nabídky studijních pobytů zprostředkovává Akademická informační agentura (dále jen AIA). Zahraniční oddělení FF distribuuje nabídky AIA DZS dále do aktualit ZO FF na https://www.ff.upol.cz/studenti/zahranicni-mobility/aktualni-nabidky/ a na katedry.
Důležité vědět:
- Smluvní země ČR najdete https://www.dzs.cz/program/akademicka-informacni-agentura/vyjezdy-pobyt.
- Určeno pro studenty BSB, MSP i DSP
- Délka trvání mobility: semestrální a roční ýjezdy, letní školy
- Výběrové řízení: v případě některých zemí probíhá předvýběr studentů na příslušné katedře FF UP (Rusko, Čína). VŘ bývá vypisováno prostřednictvím IS STAG (IS STAG → Moje studium → ECTS výjezdy → Nabídka výjezdů), kde se vyplní stručná online přihláška.
- Přihláška DZS: se podává elektronicky rovněž v databázi DZS http://aia-databaze.zahranici-stipendium.cz/modules/aia/. Vyplněný formulář / přihláška DZS "Návrh na vyslání" je pak nutné vytisknout a nechat potvrdit na zahraničním oddělení FF UP.
- Přihláška v IS STAG - zároveň je nutné vyplnit i jednoduchou elektronickou přihlášku v IS STAG: Moje studium → ECTS výjezdy → Nabídka výjezdů → AIA
- Termíny podání přihlášek jsou různé, je nutné sledovat aktuality ZO FF https://www.ff.upol.cz/studenti/zahranicni-mobility/aktualni-nabidky/, aktuality kateder a hlavně Katalog stipendijních nabídek s výběrem destinací a termínů AIA DZS MŠMT.
- Užitečné informace k výjezdu do zahraničí
IGA
Studentská grantová soutěž – podpora projektů realizovaných studenty doktorského nebo magisterského studijního programu, financovaných z prostředků na specifický vysokoškolský výzkum. Řešitelem studentského projektu musí být student doktorského studijního programu, kde UP je školicím pracovištěm, nebo akademický pracovník UP.
- Termín podání přihlášek bývá v lednu.
- Přihlášky se podávají pouze elektronickým způsobem, a to prostřednictvím OBD portálu UP: https://obd.upol.cz.
- Výjezd přes IGA se však musí předem hlásit referentce ZO FF kvůli evidenci výjezdu v IS STAG. Student vyjíždějící do zahraničí přes IGA má nárok na cestovní pojištění od UP zdarma, podmínkou je však včas nahlášený výjezd referentce Zahraničního oddělení FF UP Janě Hořákové. Student má nárok na uznání zahraničního výjezdu za kredity.
- Soutěž se řídí pravidly stanovenými směrnicí rektora č. B3-13/7-SR (úplné znění)
- Informace k projektům: https://www.psup.cz/iga-grantove-projekty/
- Užitečné informace k výjezdu do zahraničí
Merrillův program
- Studijní pobyty na partnerské vysoké škole v USA; v AR 23/24 na Moravian University, Bethlehem, Pennsylvania (pro studenty Bc./Mgr.) a Coe College, Cedar Rapids, Iowa (pro studenty Bc./Mgr.)
- Program koordinuje zahraniční oddělení rektorátu UP
- Informace najdete na https://cfic.upol.cz/dalsi-programy/merrilluv-program/
- Výjezd je nutné předem nahlásit fakultnímu koordinátorovi pro zahraničí, aby mohl být výjezd včas zaevidován v IS STAG a aby si student v IS STAG mohl vytvořit studijní plán v zahraničí, tzv. Learning Agreement. Pro výjezd přes Merrillův program platí stejný administrativní postup v IS STAG jako pro všechny ostatní výjezdy. Více viz Užitečné informace k výjezdu do zahraničí.
Višegrádský fond
Mezinárodní višegrádský fond se zaměřuje hlavně na spolupráci zemí V4, tj. mezi Českou republikou, Maďarskem, Polskem a Slovenskem + Západním Balkánem, východními zeměmi bývalého Sovětského svazu a Ruskem. Umožňuje postgraduálním studentům finanční podporu až 4.000 Euro na studium nebo výzkum v některé z ostatních zemí višegrádské čtyřky.
Délka studia je 5 až 10 měsíců. Uchazečům nesmí být více než 35 let.
- Žádosti o spolufinancování projektů z prostředků Fondu lze předkládat průběžně s tím, že uzávěrky jednotlivých kol jsou:
tzv. standardní granty - 2x ročně (do 15. 3. a 15. 9.)
tzv. malé granty - 4x ročně (do 15. 3., 15. 6., 15. 9. a 15. 12.)
Visegrádská stipendia - 1x ročně (zpravidla 31.1. - Informace: webové stránky VF na https://www.visegradfund.org
- Užitečné informace k výjezdu do zahraničí
Ostatní
Studenti si samozřejmě mohou najít „sponzora“ kdekoliv jinde, než je zmiňováno výše. V případě studijních pobytů – vyjma výše jmenovaných – spousta studentů vyjíždí přes stipendia vlád jiných zemí, stipendia zahraničních univerzit, nadací a organizací. Jmenujeme např. Studijní stipendium Olomouckého kraje na studium v zahraničí, Darmasiswa Scholarship Program, Chinese Government Scholarship, Duo-Korea Fellowship Program, Ruth Crawford Mitchell Fellowship, Theodor Herzl Distinguished Chair, The Queen Jadwiga Fund Scholarship, the Scholar Foundation, MEXT scholarship (Japanese Government Scholarship) a další.
Někteří studenti jsou ochotni zaplatit si svůj pobyt v zahraničí sami, některým přispěje zase třeba jejich domácí katedra. Ať už je sponzorem výjezdu do zahraničí kdokoliv, ať už jde o studijní, pracovní či výzkumný pobyt konferenci, letní a zimní školy, i zde však platí, že výjezd musí být řádně schválen katedrou (katederním koordinátorem či školitelem) a nahlášen referentce zahraničního oddělení FF UP (Jana Hořáková), aby mohl být výjezd zaevidován do STAGu a výsledky ze zahraničních pobytů mohly být následně uznány na FF UP a započítány do studia studenta.
Důležité vědět:
- Termín: různé, nutno sledovat informace příslušného programu, nadace, zahraniční školy, ambasády atd.
- Užitečné informace k výjezdu do zahraničí
Pracovní stáže
Velmi žádanou aktivitou se u studentů v posledních několika letech staly pracovní stáže v zahraničí. Dlouhodobě tento typ mobilit podporuje program Erasmus+. Tento program finančně zajišťuje výjezdy na praktickou stáž jak do zemí EU, tak mimo EU. Nicméně o výjezd na praktickou stáž je možné si požádat rovněž z fakultních zdrojů (z programu Freemovers), a to v případě, že se nenajdou prostředky v programu Erasmus.
Typy výjezdů na praktickou stáž Erasmus
Dlouhodobé mobility (2 a více měsíců)
- výjezd za účelem praktické stáže - pro studenty BSP, MSP i DSP, min. délka 2 měsíce, min. počet kreditů - 20
Krátkodobé mobility (5 - 30 dnů)
- výjezd za účelem praktické stáže - jen pro studenty DSP, min. délka 5 dnů, max. 30 dnů, min. počet kreditů - 5.
Kombinované mobility
Kombinace fyzické mobility s virtuální složkou - pro studenty BSP, MSP i DSP. Kombinované mobility mohou být jak dlouhodobé, tak krátkodobé.
Možnosti financování výjezdů na praktickou stáž
1. Praktické stáže ERASMUS+
Praktické stáže v rámci tohoto programu zajišťuje Oddělení pro mobility UP: Marie Raková, marie.rakova@upol.cz) a Lenka Lepetáková lenka.lepetakova01@upol.cz. Pro podání přihlášek na pracovní stáže v rámci Erasmus Plus (EU) tedy musí student sledovat webové stránky Oddělení pro mobility UP zde.
2. Praktické stáže mimo program Erasmus
Finanční podporu na praktické stáže mimo program E+ můžete získat z fakultních finančních zdrojů, z tzv. programu Freemovers (kontaktní osobou je Jana Hořáková.
Pro výše zmíněné možnosti platí, že výjezd na praktickou stáž musí být předem řádně schválen formou studijní smlouvy (Learning Agreement for traineeship) katederním koordinátorem pro zahraničí a musí být zaevidován v IS STAG ve studijní kartě studenta. V opačném případě nemůže být výjezd na praktickou stáž studentovi uznán v rámci jeho studia na FF UP.
2. Praktické stáže absolventů
V rámci programu Erasmus+ (země EU) lze vyjet na absolventskou praktickou stáž. Žadatelé o absolventskou praktickou stáž Erasmus+ musí být ze strany UP vybráni v posledním ročníku studia (nejzazší termín pro podání žádosti o finanční podporu z E+ je 30 dnů před ukončením studia na UP). Na základě schválené žádosti o finanční podporu musí být stáž realizována do 1 roku od ukončení studia. Délka stáže čerstvých absolventů se započítává do 12, resp. 24 měsíců za stupeň studia, v němž o stáž, resp. finanční podporu požádají. Více informací najdete zde, termíny pro podání přihlášky jsou zde.
Rady, doporučení
Svého zaměstnavatele si student může najít sám. Nebo je možné využít nabídky pracovních stáží se stálými zamněstnavateli na portále UP určeném pro výjezdy studentů na praktické stáže do zahraničí - INTLAG. Jednorázové nabídky na výjezd na praktickou stáž je možné hledat také v aktualitách Zahraničního oddělení FF/UP, kde zvěřejňujeme všechny nabídky, ať už studijní, nebo pracovní, které se k nám dostanou.
Termíny pro podání žádostí o finanční podporu na výjezd na praktickou stáž jsou různé, nutno sledovat aktuality nebo INTLAG .