Filozofická fakulta v médiích

Slovensko zná svého nového prezidenta

ČT24
Komentuje Eva Lebedová, politoložka z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Když se potkají dva Francouzi ve vietnamském pralese, vznikne nejlepší čokoláda v jihovýchodní

Český rozhlas Radiožurnál
„Francouzi tam zavedli nejenom pěstování kakaa, ale i kávy,“ popisuje odborník na Vietnam z Palackého univerzity v Olomouci Filip Kraus. Francouzi z Vietnamu nakonec odcházeli poražení v roce 1954 po první indočínské válce.

Boj o Istanbul. Erdogan chce zpátky „své“ město

Seznam Zprávy
„Kdo ovládne Istanbul, bude vítězem voleb, ať už hlasování jinde dopadne jakkoliv,“ řekl Seznam Zprávám politolog Gökhan Bacik z Palackého univerzity v Olomouci.

Stará prelatura a knihovna v Želivě

ČT24
Komentuje Jana Oppeltová z Katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Jak bydlel opat. Další tahák kláštera

Právo
První patro nyní poslouží jako prohlídková trasa s názvem Byt opata. „Jde ale o byt fiktivní; v budově bydleli spíš klášterní zaměstnanci, za první republiky tu sídlila četnická stanice," poznamenala k pozoruhodné expozici, která se zcela vyrovná zámeckému okruhu, Jana Oppeltová, vyučující z Katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého Olomouc. Ta se svými studenty již sedm let pracuje též na katalogizaci klášterní knihovny.

ROZHOVOR | Volby v Rusku jsou celé výmysl, je to fraška, tvrdí pro EuroZprávy.cz politolog Lysek

Eurozprávy.cz
Politolog a expert na volební chování Jakub Lysek z Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč čísla spojená s prezidentskými volbami v Rusku poskytována tamním režimem nelze brát příliš vážně. „Vlastně je překvapující, že tyto volby to falšování bylo tak masivní, jako by tím chtěl světu ukázat, že mu je to jedno a schválně zanechal stopy po falšování,“ říká v rozhovoru.

Nález třinácti podivných obrazců zařadil Kateřinskou jeskyni mezi významné archeologické lokality

Novinky.cz
Pro laika jde jen o černé čáry překryté za tisíciletí povlakem z rozpuštěného vápence. Archeolog Martin Golec z Univerzity Palackého v Olomouci v nich ale vidí snahu prvních zemědělců o komunikaci.

Chlad. Politolog hodnotí vztah Česka a Slovenska

Novinky.cz
Vztahy mezi Českem a Slovenskem jsou nejkomplikovanější za několik posledních let. Po prezidentských volbách na Slovensku by se ale mohly začít normalizovat, míní politolog z olomoucké Univerzity Palackého Pavel Šaradín.

Pochvaly nebo odsouzení, kterým chybí argumenty. Současná divadelní kritika se mi moc nelíbí, říká teatroložka Tatjana Lazorčáková

Český rozhlas Vltava
„Divadelní kritik by si měl divadlo zkusit na vlastní kůži. I u nás na fakultě si každý ročník zakládá svůj soubor,“ říká teatroložka z Katedry divadelních a filmových studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého Tatjana Lazorčáková. S divadlem vyrůstala, po akademické dráze nikdy netoužila. Chtěla být totiž herečka. Jaká byla její profesní cesta a proč se na inscenace, kde hraje její dcera Veronika, chodí dívat i třikrát? Ve Vizitce se ptal Aleš Spurný.

David Livingstone: Ukrajina přišla o miliony nadaných lidí, potřebuje pomoc i v akademické sféře

Věda a výzkum
Na východ, do tehdejšího Československa, se Američan David Livingstone, nyní člen katedry anglistiky a amerikanistiky FF UP, přestěhoval po sametové revoluci v roce 1990. V roce 2024 se rozhodl vydat na východ znovu. Jednoduše proto, že pomoc nyní potřebují vysoké školy ve válkou zmítané Ukrajině.

Pavel chce dělat politiku, která je hodnotově orientovaná, v níž nejde o ego, říká Lebeda

ČT24
Prezident Petr Pavel v pátečním rozhovoru pro Českou televizi nevyloučil, že se za necelé čtyři roky pokusí ve volbách obhájit svůj mandát. Ředitel odboru vnitřní politiky Hradu Tomáš Lebeda v pondělním Interview ČT24 uvedl, že by další působení Pavla bylo pro Česko přínos. Podotkl, že prezident usiluje o hodnotově orientovanou politiku, kde nejde o ego politika. Podobní lidé se na tuzemské politické scéně dle jeho slov nenacházejí snadno. Za sebe svůj první rok v nové pozici po přesunu z akademické sféry vnímá pozitivně.

Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera

Eurozprávy.cz
Před 65 lety, 10. března 1959, vypuklo v tibetské Lhase rozsáhlé povstání. Přestože odpor místního obyvatelstva proti čínské nadvládě sílil již delší dobu, bezprostřední rozbuškou se stala fáma o chystaném zatčení tibetského duchovního vůdce Dalajlámy a jeho následný útěk, vysvětluje Ondřej Kučera v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní čínské dějiny z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také upozorňuje, že Tibet měl před čínskou anexí velice komplikované postavení a vnitřní uspořádání, nejednalo se však o otrokářský režim, jak bývá Pekingem podsouváno. Dále vysvětlil například to, jakou roli v eskalaci odporu v Tibetu sehrály Spojené státy, proč je obtížné určit počet obětí povstání a jaké mělo dopad na další vývoj Tibetu.

Pavel Šaradín: Lidé angažující se na lokální úrovni mají silnější vztah k

Věda a výzkum
Pavel Šaradín je spoluautorem publikace Challenging Citizens: Democratic Innovations at the Local Level. The Case Study of the Czech Republic, Slovakia and Poland, která vyšla v prestižním nakladatelství Palgrave/Macmilan. Uceleně srovnáná lokální politiku a její inovační nástroje v zemích střední Evropy. Co ze srovnání vyplynulo?

Aneta, nebo Šárka? Před 20 lety Česko začalo hledat první Superstar

Rádio Wave
Televizní pěvecké soutěže v té době už sice existovaly, Superstar ale Čechy učarovala svou „západní“ velikostí a exkluzivitou. „Komerční vysílání tu fungovalo ještě ne tak dlouho a stále jsme si zvykali na to, co je to showbusiness a jak do něj spadá televize. Právě přes tyto formáty se to dělá nejlépe,“ říká mediální teoretička Anna Bílá z Univerzity Palackého v Olomouci.

Láska v sevření paragrafů

168 hodin, ČT
Reportáž komentuje Zdeněk Sloboda, sociolog z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Euronadšenec David: Za hranicemi unie vidíte obrovskou propast. Češi jsou příliš skeptičtí

iRozhlas
David Broul je osmadvacetiletý doktorand na Katedře politologie a evropských studií olomoucké Univerzity Palackého. V budoucnu by chtěl zastupovat Česko v zahraničí, ať už jako diplomat, nebo třeba jako expert u některé z evropských institucí. David v projektu Rozděleni Evropou zastupuje skupinu takzvaných Euronadšenců. Tedy lidí, kteří Evropské unii otevřeně fandí a jsou třeba i pro zavedení eura.

Zastaralá slova

Dobré ráno s ČT
Hostem ve vysílání je Ondřej Bláha z Katedry bohemistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
video 1 | video 2 | video 3 | video 4

„Čínská auta jsem viděl už i v Olomouci"

MF Dnes
Mezinárodní vědecký tým vedený Univerzitou Palackého v Olomouci ukončil pětiletý výzkum globálních dopadů Číny z pohledu okolních kultur. Široký záběr projektu zahrnoval i rostoucí vliv východní velmoci nebo její vnímání různými zeměmi včetně České republiky. „Vztah Česka a Číny je v Evropě specifický. Nikde jinde se z ní na tolik let nestala vnitropolitická záležitost," říká vedoucí výzkumný pracovník projektu Sinofon Richard Turcsányi z olomoucké Katedry asijských studií.

Razantní změna ve vedení velkých firem, podle nového zákona ženy zaujmou více než jednu třetinu

Houpací osel
„Tato změna by se dotkla příliš málo firem, proto se domnívám, že spíše než řešení problému by to mohlo vyvolat kulturní válku. Já si osobně myslím, že i kdyby se ten zákon dotýkal většího počtu společností, a pak by oprávněně vyvolal celospolečenskou diskuzi, tak pořád je základním problémem strukturální nastavení společnosti,” uvedl pro Houpacího osla sociolog Martin Fafejta z Univerzity Palackého v Olomouci.

Psychologie módy: Zapojte se do průzkumu

Vogue
Do tohoto náročného, ale o to zajímavějšího zkoumání se pustila i psycholožka Jana Horáková už v roce 2016, kdy ve své diplomové práci hledala souvislosti mezi osobností člověka a jeho oblékáním. Diplomku přepracovala do monografické podoby a v roce 2021 vyšla v nakladatelství Univerzity Palackého a Togga první česká kniha věnující se psychologii odívání s názvem Oblékám se, tedy jsem… aneb je skutečně pravda, že šaty dělají člověka?

Psychologové z Univerzity Palackého chystají nové testy pro autoškoly, hledají adepty na testování

Novinky.cz
Systém zkoušek při žádosti o řidičský průkaz se dlouhá léta zásadně neměnil. „Celá řada stávajících otázek není aktuální, případně se zaměřuje na detaily různých zákonných norem, které přímo nesouvisí s bezpečností silničního provozu. Nové otázky a celou koncepci testování proto zaměřujeme na ty znalosti a dovednosti začínajících řidičů, které jsou klíčové pro bezpečné řízení,“ konstatoval Matúš Šucha z Katedry psychologie Filozofické fakulty (FF) Univerzity Palackého. Ta se dopravní psychologii a bezpečnosti silničního provozu věnuje dlouhodobě.

Mileniálský autoritarismus „cool diktátora“ sklízí úspěch. Bukele si jde pro drtivé vítězství

ČT24
Amerikanista z katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Lukáš Perutka podotýká, že od nemožnosti opětovného zvolení v současnosti odstupují téměř všechny státy v Latinské Americe. „Tradice, která měla zabránit diktátorským režimům, se dnes považuje za obstarožní. Na druhé straně ale jde o častý první krok na cestě k moderním autoritářským vládám. V tomto ohledu se přikláním k názoru, že si Bukele připravuje půdu pro svou dlouhou vládu,” upozornil pro web ČT24.

Jazykolamem proti opilcům za volantem? Policii stačí dražší alkoholtestery

deník.cz
I když jeden náhubek vyjde na cirka čtyři koruny, jedna kontrola stojí daleko více. „V případě alkoholu se cena jednoho orientačního testu pohybuje kolem 300 korun. Dražší jsou testy na drogy v řádech několika tisíců korun. A i když nakonec stejně rozhodne krevní rozbor, pokud bychom uměli tuto indikaci povést bez přístrojů, bylo by to šikovné a určitě by to fungovalo i v Česku,“ míní soudní znalec a expert v oblasti lidského faktoru v dopravě Matúš Šucha z Univerzity Palackého v Olomouci.

Vývoj v mediálním světě je dramatický a výzvy čím dál větší

VOGUE
„O médiích bychom mohli říkat to známé: dobrý sluha, špatný pán,” říká literární vědec a mediální teoretik Daniel Bína, který se dlouhodobě zabývá mediální gramotností a připravuje o ní i knihu. Proč je mediální gramotnost čím dál tím důležitější téma a jak se k němu staví české školství a stát?

Nastavení cookies a ochrany soukromí

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies a případné další síťové identifikátory, které mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky). My a někteří poskytovatelé námi využívaných služeb, máme k těmto údajům ve Vašem zařízení přístup nebo je ukládáme. Tyto údaje nám pomáhají provozovat a zlepšovat naše služby. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas. Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat (odkaz najdete v patě stránek).

(Technické cookies nezbytné pro fungování stránek. Neobsahují žádné identifikační údaje.)
(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)