Na Univerzitě Palackého se začne učit česky zhruba stovka cizinců

Už v sobotu začíná v Uměleckém centru UP Letní škola slovanských studií.
Foto: Milada Hronová
Středa 18. červenec 2018, 9:15 – Text: Milada Hronová

Nejstaršímu je 74 let, nejmladší má 18. Oba pojí vášeň pro český jazyk, oba se potkají v Olomouci. Patří ke zhruba stovce zájemců, kteří se na Univerzitě Palackého budou učit česky. Už v sobotu začíná v Uměleckém centru UP dvaatřicátý ročník Letní školy slovanských studií (LŠSS).

Čtyřtýdenní Letní škola slovanských studií organizovaná každoročně filozofickou fakultou nabízí cizincům kurzy českého jazyka, podle zájmu také kurzy jiných slovanských jazyků, zejména ruštiny a polštiny. Výuka je určena vysokoškolským učitelům, lektorům, studentům českého jazyka a literatury, obecněji zaměřeným slavistům, překladatelům, novinářům, obchodníkům i všem ostatním zájemcům o český jazyk, literaturu a kulturu. Součástí programu je i kurz pro úplné začátečníky.

„Školu jsme rozdělili do čtyř úrovní pokročilosti, od úplných začátečníků po velmi pokročilé: u začátečníků a mírně pokročilých využijeme jako mediační jazyk angličtinu. Letos poprvé bude výuka českého jazyka akreditována. Studenti, kteří splní všechny podmínky čtyřtýdenního kurzu, obdrží osm kreditů, které se jim započítají do studijního plánu na domovské univerzitě,“ řekla Lenka Horutová, ředitelka LŠSS. Dodala, že i letos je nejvíc zájemců z Tchaj-wanu a Německa, tradičně silnou skupinu budou tvořit také studenti z Francie, Polska a Japonska. Nebudou chybět ani účastníci z Číny, Vietnamu, Finska, Bosny a Hercegoviny, Chorvatska, Maďarska, Malty či Velké Británie. Nejstarším zájemcem o češtinu bude čtyřiasedmdesátiletý Američan, nejmladší, osmnáctiletá studentka, přijede z Francie.

Během čtyř týdnů se všem zahraničním studentům bude věnovat 19 lektorů českého jazyka, jedna lektorka ruského jazyka a jedna lektorka polského jazyka. Dopolední výuka zahrne pět vyučovacích hodin včetně jedné hodiny konverzace. Pro studenty je znovu připraven i oblíbený fonetický seminář korektivní výslovnosti, uskuteční se také překladatelské, konverzační i gramatické workshopy a nově pak také workshop zaměřený na nácvik psaní.

Kurz nabídne i pestrý doprovodný program. Pro zahraniční studenty jsou připraveny videoprojekce českých filmů s anglickými titulky a komentářem o vzniku filmu, jeho tvůrcích a hercích. I letos se uskuteční divadelní worskshop za účasti herců Moravského divadla se závěrečným představením včetně folklórního večera s cimbálovou muzikou. Nově se zahraniční studenti budou moci zařadit i do pěveckého sboru letní školy. Víkendy pak jako každý rok patří výletům.

„Letos pojedeme se studenty do Lednicko-valtického areálu a do Velkých Losin, kde navštívíme Muzeum papíru. Uděláme si i výlet na Praděd a odpoledne strávíme v Karlově Studánce. V dalším dni pak navštívíme Kroměříž s jejími proslulými zahradami. Poslední výlet nás zavede do Loštic, na hrad Bouzov a do Javoříčských jeskyní,“ dodal Viktor Tichák, tajemník letní školy.

Absolventi olomoucké Letní školy slovanských studií obdrží na základě výsledků finálních testů osvědčení s dosaženou jazykovou úrovní o absolvování kurzu celoživotního vzdělávání na Univerzitě Palackého. Její 32. ročník skončí 19. srpna.