Studenti FF UP potvrdili ve volbách Emu Jelínkovou jako ochránkyní svých práv

Foto: Aspekt: Gabriela Knýblová
Pátek 14. duben 2017, 7:15 – Text: Milada Hronová

Ema Jelínková z katedry anglistiky a amerikanistiky bude i nadále zastupovat studenty Filozofické fakulty UP  jako veřejná obhájkyně práv. Rozhodlo o tom sto studentů ve volbách. Ombudsmankou  bude do roku 2020.

„Jsem vděčná za důvěru, kterou jsem ve volbě získala. Výsledek volby pro mě mimo jiné znamená, že můžu pokračovat v započaté práci, s níž už mám jisté zkušenosti,“ řekla Ema Jelínková. Dodala, že ombudsmana musí v této práci vést především nezištná potřeba pomáhat studentům, kteří se ocitli v těžké situaci. „Pokud tato motivace chybí, ombudsman bude zastávat tuto pozici de iure, nikoli de facto,“ dodala Ema Jelínková s tím, že na pozici kandidovala jako jediná.

„K volbám veřejného ochránce práv studentů FF UP přišlo 106 lidí. Stovka z nich odevzdala hlas Emě Jelínkové, která tuto funkci vykonávala dosud, a podle mého názoru víc než dobře,“ řekla Andrea Ryšavá, předsedkyně volební komise.

Kandidátem na ombudsmana mohl být navržen akademický pracovník, který je nejméně rok členem akademické obce fakulty a jehož úvazek není nižší než 0,7. Ombudsman může kandidovat maximálně na dvě tříletá funkční období za sebou.

Podle směrnice děkana FF UP z roku 2015 má ombudsman studentů na FF UP bránit posluchače proti nepřiměřené tvrdosti, nepředvídatelnosti a zvůli během studia.  Nemá však žádné výkonné pravomoci, jde pouze o poradní orgán. Historicky prvním veřejným ochráncem práv studentů Filozofické fakulty UP byla Andrea Preissová Krejčí, která působila na katedře sociologie, andragogiky a kulturní antropologie. Volba veřejného ochránce práv studentů FF UP se uskutečnila 7. dubna.