Práci doktorandky filozofické fakulty ocenilo francouzské velvyslanectví

Ľudmila Lacková.
Foto: Tomáš Helísek, foto v textu Francouzský institut
čtvrtek 18. červenec 2019, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Francouzské velvyslanectví v Praze každoročně oceňuje nejlepší mladé výzkumníky z českých univerzit a výzkumných institucí, jimž za jejich mimořádné vědecké úspěchy napříč obory uděluje prestižní ceny. Mladí vědci mohou uspět v šesti kategoriích, mimo jiné i v oblasti humanitních a společenských věd. A právě v této kategorii získala třetí místo Ľudmila Lacková z katedry obecné lingvistiky FF UP.

Cena, v níž se doktorandka filozofické fakulty prosadila, nese jméno francouzského filozofa Jacquese Derridy a jejím smyslem je vyzdvihnout nejlepší výzkumné práce českých studentů doktorského studia v oblasti společenských a humanitních věd.

„Dizertační práci, díky které jsem získala třetí místo v kategorii humanitních a společenských věd, jsem psala pod dvojím vedením – vedle Univerzity Palackého ještě i ve spolupráci s boloňskou univerzitou. Práci jsem nazvala ´Linguistic approach to protein folding: towards semiotic descriptions of living systems´ a věnuji se v ní aplikaci lingvistických metod a teorií na biologické procesy, konkrétně skládání proteinů. Úspěšně jsem ji obhájila loni v prosinci,“ uvedla Ľudmila Lacková, která působí jako odborná asistentka katedry obecné lingvistiky filozofické fakulty a zabývá se sémiotikou, biosémiotikou a obecnou jazykovědou. Jak dodala, z ceny má radost, protože ji získala navzdory tomu, že její téma bylo interdisciplinární a překračovalo rámec humanitních věd.

Kompletní přehled všech 23 mladých vědců oceněných letos francouzskou ambasádou a jejími partnery najdete ZDE.