Studenti FF ve světě

Závěrečné zprávy o zahraničních mobilitách


Východní Asie

Indonésie, Universitas Gadjah Mada

Volný čas se v Yogyakartě dá trávit úplně úžasně! Je to studentské město, takže všude jsou nějaké akce, často bývají koncerty nebo divadla buď přímo od studentů a nebo prostě festivaly. Dost těchto festivalů je zadarmo. Třeba hudební festival „Land of Leisures“ nebo K-pop festival. Pak jsou zde i placené festivaly, které třeba zařizuje přímo UGM. A pro milovníky kávy je zde také spoustu coffee festivalů, které jsou většinou taky zadarmo.

Japonsko, Aichi Shukutoku University

"Na internetu najdete řadu článků týkající se správné etikety, je velmi vhodné je pročíst, pokud jste se s těmito odlišnostmi nikdy nesetkali. ... Pokud vůbec neumíte komunikovat v japonštině, budete do jisté míry závislí na těch, co umí." (S. Dudová)

Japonsko, Gakushuin Women's College

"Rozdiely medzi vzdelávacími postupmi medzi hostiteľskou a domácou inštitúciou sú značné. Japonsko využíva iné kreditové hodnotenie, všetky predmety boli za 2 kredity. Ďalej je na hostiteľskej univerzite najvyšším hodnotením známka S, zatiaľ čo na domácej univerzite A. Zimný semester v Japonsku trvá od septembra do konca marca. Výpis známok sme preto mohli dostať tiež až koncom marca. V januári ešte prebiehalo vyučovanie. Skúšky prebiehali podobne, niektoré predmety boli zakončené testom a niektoré vyžadovali pravidelné odovzdávanie prác počas semestra."

Japonsko, Tokyo University of Foreign Studies

"V případě Japonska je jistá úroveň jazyka nezbytná. Na angličtinu se v žádném případě nedá spoléhat. Pro komunikaci s Japonci je samozřejmě nejlepší japonština. Kultura a způsob myšlení je samozřejmě spjat s jazykem." (Al. Hampl)

Korea, Daeg University

Zmieriť sa treba aj s relatívnym známkovacím systémom, ktorý v praxi znamená, že len určitý počet študentov (závisiaci od veľkosti triedy) môže získať A, len určitý počet B, a tak ďalej. Aby ste získali dobrú známku teda nesúťažíte len sami so sebou ale aj so všetkými vašimi spolužiakmi. Toto je však univerzitný systém. Pokiaľ budete navštevovať jazykové kurzy, môže to fungovať inak.

Korejská republika, Daegu Univerzita

Ačkoliv ceny jsou v Koreji poměrně o dost vyšší než v České republice tak finance na pobyt, cestu a stravování byly dostatečné. Především díky tomu, že jsem získala stipendium Global Korea Scholarship od korejské  vlády. A zároveň finanční podpoře od Univerzity Palackého.

Korea, Sogang University

„Korejská kultura velice dbá na věkový rozdíl a společenskou pozici. Vůči starším a výše postaveným se musí projevovat respekt, například podáváním věcí oběma rukama.“ (K. A. Tran)

Korea, Sonang University 2

"Taktiež v reštauráciách z 99% nájdete len paličky a lyžicu, ak nejdete do nejakej so západným jedlom. Menu je tiež v drvivej väčšine písané len kórejsky. Stolovanie majú na spôsob „share“ takže väčšinou sa musí partia zhodnúť na nejakom spoločnom chode, pretože porcia nie je pre jedného človeka. K jedlu sú nejaké prílohy, ktoré sú zadarmo a môžete ich mať neobmedzené množstvo (ryža, kimchi, nakladaná reďkvička, voda...), no stretla som sa aj s reštauráciami, kde si účtovali aj za ryžu. V mnoho reštauráciách je aj možnosť samoobsluhy (spomenuté prílohy), čo u nás tiež nebýva." (Z. Vlachová)

Korea, Soonchunhyang University

Jazyková příprava není nutná, během orientačních dnů před začátkem semestru všichni exchange studenti absolvují rozřazovací test a esej v korejstině. Dle výsledků budete rozřazeni do tříd a levelů v korejštině.

Korea, Soonchunhyang University 2

"Na univerzite sa nachádza polyfunkčné ihrisko, na ktorom sme hrávali basketbal a futbal počas teplých mesiacov.  Študentské kluby boli zaujímavé, no neakceptovali zahraničných študentov. Bola to jedna z vecí, ktorá mňa osobne sklamala. Počas zimného semestra sa koná školský festival, ktorý hodnotím veľmi pozitívne. Nádherný zážitok!" (T. Christofi)

Taiwan, National Chengchi University, Taipei

"V běžné ulici přibližně v každém druhém vchodu najdete obchod s jídlem a spoustu malých stánků okolo, včetně snídaňových obchůdků. Dlouho do noci se dá najíst i na nočních trzích. Jídlo je velice levné, vychází stejně nebo i levněji, než kdybyste si vařili sami. Naopak, na kolejích se nesmí vařit a v pronájmu, kde jsem bydlela, sice kuchyně byla, ale malá a ne moc vybavená. Nepředpokládá se, že by lidé vařili doma a místní to ani moc často nedělají." (T. Kadlecová)

Taiwan, Providence University

"Co se dopravy týče, nejčastěji jsem využívala autobus. Na začátku nám univerzita pomohla s vyřízením univerzitní karty, která sloužila i jako legitka, která se přikládá při nástupu a výstupu z autobusu. Jako studenti jsme měli každou jízdu do 10 km zdarma. Tuto kartu jsem si nabíjela ve kterémkoliv „convenient store“ (7eleven, OKmart, FamilyMart, …) a v těchto obchodech jsem s ní mohla i platit. Dále jsem ji využívala i na metro a někdy i na vlak." (M. Smekalová)

Taiwan, Providence University

Mým nejoblíbenějšímzpůsobem přepravy vTchaj-čungu jsou sdílená kola.Ačkoliv je na nich stále třeba vypořádat se shustou dopravou, oprotiostatním způsobům přepravy mají nespočet výhod. Kola jsou kdispozici ve stojanech téměř po celém městěa jízda do půl hodiny je zadarmo. Jedná se tedy o rychlý a levný způsob přepravy, který zároveň přispívá našemu zdraví. Na rozdíl odvlastního kola je možnépůjčit si sdílené kolona kopci a pod kopcem ho vrátit.

Taiwan, Taipei

"Jazykový kurz se dělí na několik tříd s malým počtem studentů, během lekce se tedy vždy dostane na každého. Mimo poslechů, psaní a gramatiky se hodně klade důraz i na mluvený projev. Pravidelné testy a úkoly napomáhají neustálému studiu a zlepšování znalostí jazyka."
(N. Strachoňová)


Západní Asie

Izrael, Hebrew University of Jerusalem

"V Izraeli se bez problémů domluvíte anglicky, nápisy jsou vícejazyčné. Není proto třeba ovládat hebrejštinu, i když základy se samozřejmě hodí. Doporučuji však naučit se základy arabštiny, to se vám bude hodit na tržnici a Arabové to velice ocení.
Od pátečního večera do sobotního večera (zhruba) nastává šabat, nejsvětější den týdne pro Židy, což prakticky znamená, že v Jeruzalémě nefunguje žádná veřejná doprava (kromě taxíků a arabských autobusů) a i obchody jsou zavřené (opět, kromě arabských)." (L. Krchňáková)

Pákistán, Bahria University, Islámábád

Hned na ambasádě mi slíbili studentské vízum a šťastná jsem jela zpátky do Olomouce. Akorát moje další návštěva ambasády vůbec nebyla úspěšná. Strávila jsem tam snad 5 hodin a ve výsledku žádné vízum nebylo, navíc se zjistilo, že potřebuji sehnat dva doklady od ministerstva Vzdělání a Ministerstva Vnitra Pákistánu, což by zabralo spoustu času, který jsem neměla. Nakonec jsem se rozhodla pro turistické vízum a zbytek řešit na místě.


Evropa

Francie, Université, Catholique de Lyon

Koleje sú ideálnym riešením keďže je náročné zohnať byt. Lyon je veľké mesto, našťastie mestská doprava funguje veľmi dobre, môžete si kúpiť lístok platný pre všetky dopravné prostriedky, autobusy, metro, tramvaj, alebo vybaviť predplatné, 32€ na mesiac, čo odporúčam ak zostávate na niekoľko mesiacov. Taktiež v meste funguje zapožičiavanie mestských bicyklov Vélo’V. Ľudia často jazdia aj na kolobežkách, ktoré sú zaparkované úplne všade. Na jazdu stačí mobilná aplikácia.

Itálie, Universita degli Studi di Milano

"Ve volném čase jsem poznával zajímavá místa jak v Miláně, tak v Itálii. Chodil na různé akce s přáteli. Univerzita pořádala každý týden nějaké akce, jako sportovní utkání atd. Knihovny univerzity se nachází po celém městě a byly volně přístupné. Zejména v letních měsících, kdy byly klimatizovány se stávaly „útočištěm před horkem“ při studiu na zkoušky."

Nizozemí, World Fair Trade Organization, Utrecht

Stáž v holandském Utrechtu byla skvělá zkušenost, kterou bych za nic nevyměnila. V srpnu jsem vyrazila na 4 měsíce na stáž do nizozemské větve World Fair Trade Organization, kde jsem pracovala jako Junior Communications Officer. V popisu mé práce bylo vše od přípravy materiálů (videa, podcasty, webové stránky) po vnější komunikaci a managování týmu externích stážistů.

Nizozemí World Fair Trade Organization Utrecht.pdf

Polsko, University of Warsaw

Tip na vycházku / výlet: budova katedry se nachází na hlavní třídě, po které se dostanete chůzí ke Královskému hradu a do Starého města (cca 1,5 km), po cestě (zhruba v polovině), se také nachází prezidentský palác a řada dalších pamětihodností.   

Polsko, University of Warsaw

"Hlavně a vlastně jedině co bych doporučila studentům uvažujícím o zahraniční stáži, ale mají z toho strach: nebojte se na cokoliv zeptat. Před, během i po výjezdu. Koordinátoři na zahraničních oddělení doma i v zahraničí, stejně jako koordinátoři mobilit daných fakult jsou naprosto skvělí a velice nápomocní. Ušetříte tak mnoho nervů a případné práce navíc sobě a v důsledku i jim, když se hned zeptáte, pokud něco nevíte."

Rakousko, University of Graz

"Graz je město ze všech stran obklopené kopci, takže pokud člověk holduje pěší turistice, je využití volného času zcela bezproblémové a v podstatě velmi málo finančně nákladné. Autobusové spojení mezi jednotlivými částmi města je skvělé, je možné využívat štýrskohradeckou verzi IDOSu, která je přehledná, a je dostupná v němčině i angličtině." (B. Kissová)

Rusko, České centrum Moskva

"Po přečtení všemožných manuálů pro učitele (většinu je dobré fakt číst, usnadní vám to práci) vás pustí mezi studenty. Učíte buď ve skupině nebo individuálně. Úroveň je od nuly po B2. Materiály vám ČC poskytne, ale určitě je vždy dobré konzultovat s metodikem a vyučujícími, co přesně se od vás čeká, jaká bude vaše úloha. Někdo chce konverzace, někdo české reálie, někdo klasickou hodinu." (V. Jirka)

Rusko, Něvský institut jazyka a kultury, Petrohrad

"Rozhodně bychom doporučily návštěvu divadla (my jsme si vybraly balet, který se nám moc líbil; lístek nebyl na české poměry vůbec drahý, stál 600 Kč), muzeí (kromě Ermitáže a Státního muzea je zde spousta menších zajímavých muzeí, např. Muzeum Blokády nebo muzeum, ve kterém byl ukázán život socialistického člověka). Z památek se nám nejvíce líbil Smolný monastýr, který jako jeden z mála není v centru města, ale stojí za to." (N. Krupková, J. Fischerová, M. Žaloudíková, S. Číhalová)

Rusko, Něvský institut, Petrohrad

"Petrohrad je místem muzeí (celkem asi 300) a galerií, na každém rohu na vás čeká památka nebo krásné budovy, fontány, sochy. Kulturní rozdíly jsem nijak nepociťovala. Co se týče jazykové znalosti – samozřejmě se zde bez ruštiny horko těžko domluvíte, anglicky tu umí snad jen prodavači na opravdu rušných turistických místech (když jsem si prohlížela stánky se suvenýry, automaticky na mě začali mluvit anglicky)." (B. Tichá, M. Kuchtičková)

Švýcarsko, Fribourg University

"Jazyková příprava dost záleží na oboru, který tam chcete studovat (na anglistice jsem se bez problémů domluvil anglicky a asi bych si tak vystačil i pro přežití; na filozofii ale bylo třeba si vybrat mezi francouzštinou a němčinou – na to tam ale mají výborné jazykové kurzy..." (M. Fereš)

Ukrajina, České centrum Kyjev

„Na Ukrajině například není zvykem na veřejnosti smrkat.“ (D. Čepcová)

Velká Británie, University of Sheffield

Sheffield je velmi studentské město, atmosférou trochu připomíná Olomouc. Jen pár zastávek autobusem se nachází nejstarší národní přírodní park Anglie – Peak District.

Nastavení cookies a ochrany soukromí

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies a případné další síťové identifikátory, které mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky). My a někteří poskytovatelé námi využívaných služeb, máme k těmto údajům ve Vašem zařízení přístup nebo je ukládáme. Tyto údaje nám pomáhají provozovat a zlepšovat naše služby. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas. Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat (odkaz najdete v patě stránek).

(Technické cookies nezbytné pro fungování stránek. Neobsahují žádné identifikační údaje.)
(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)