Exkurze (Litva, Lotyšsko) květen 2024

Pondělí 29. leden 2024, 8:53

5. - 12.  května 2024: Do krvavých pobaltských zemí (Litva a Lotyšsko) po stopách ruského, německého a sovětského vlivu

organizujeme společně s Katedrou historie FF UP

garanti: dr. Pavel Kreisinger (Katedra historie FF UP), dr. Jan Jeništa (Katedra slavistiky FF UP), dr. René Andrejs (Katedra slavistiky FF UP)

organizační tým: garanti, Markéta Peřinová (Katedra historie FF UP), dr. Patrik Varga (Katedra slavistiky FF UP), doc. Jiří Friedl (Univerzita obrany Brno)

předběžný program (dílčí změny programu vyhrazeny):

1. den (neděle 5. května): v brzkých ranní hodinách odjezd z Olomouce přes Varšavu (Muzeum historie polských Židů) do Suwalek (pouze nocleh)
  2. den (pondělí 6. května): přes Grutas Park  a Trakai  (ostrovní hrad, etnografické muzeum krymských Karaimů) do Vilniusu (nocleh)
  3. den (úterý 7. května): Vilnius (Muzeum obětí genocidy, volitelně též Mickiewiczův byt., volný program) nocleh ve Vilniusu
  4. den (středa 8. května): přesun do Lotyšska přes Daugavpils (pevnost z dob carského ruska, synagoga) nocleh v Jurmale (lázeňské město v Rižském zálivu, nádherné pláže :) )
  5. den (čtvrtek 9. května): Riga (Muzeum okupace - expozice KGB v Lotyšsku, volný program)
  6. den (pátek 10. května) přes zámek Rundale (Lotyšsko)  a Horu křížů (Litva) do Kaunasu (nocleh)
  7. den (sobota 11. května): volný program v Kaunasu (UNESCO), ve večerních hodinách odjezd do Olomouce
  8. den (neděle 12. května): v brzkých ranních hodinách příjezd do Olomouce

ubytování (hotely a hostely v Polsku, Litvě a Lotyšsku):

Suwałki  (1 noc se snídaní)

Vilnius (2 noci se snídaní)

Jurmala (2 noci se snídaní)

Kaunas  (1 noc bez snídaně)

+ 1 noc v autobuse cestou zpátky z Kaunasu do Olomouce

cena: 10 000 Kč (v ceně doprava autobusem Setra/Scania, veškeré ubytování, 5 snídaní, vstupy do muzeí, cestovní pojištění - pouze pro studenty a zaměstnance UP)

platba: celou částku nebo alespoň poloviční zálohu (5.000 Kč) bude potřeba zaplatit na účet do konce března, doplatek pak nejpozději do poloviny dubna

přihlašování: nejpozději do konce února na e-mail: pavel.kreisinger@upol.cz, účastnící zašlou své telefonní číslo a číslo OP nebo pasu včetně data platnosti

kredity: žádáme studenty katedry historie, kteří se chtějí exkurze zúčastnit, aby si společně s přihlášením rovněž zapsali ve stagu předmět KHI/XE (Odborná historická exkurze); studenti rusistiky si zapisují předmět KSR/7PRB1 (pro Bc. Studenty) nebo KSR/7PRN1 (pro Mgr. Studenty) , studenti polonistiky, ukrajinistiky a rusistiky (pokud už mají splněnou praxi) a všichni další studenti UP si zároveň mohou zapsat předmět KHI/XE ve variantě C kreditů, ale pozor předmět je třeba vyhledat "ručně", protože je to předmět mimo studijní plán a "nenabízí" se automaticky... Pozor zápis předmětů končí už 12. února!

organizační schůzka: organizační schůzka pro všechny přihlášené studenty (historie i slavistiky) se uskuteční v průběhu března, zde budou rozdělena témata referátů, nebo písemných esejí