Medaile pro emeritního profesora Jaroslava Macháčka

Foto: Vojtěch Duda
Pátek 20. prosinec 2019, 10:22 – Text: Milada Hronová

Jaroslav Macháček, emeritní profesor katedry anglistiky a amerikanistiky FF, obdržel stříbrnou medaili Univerzity Palackého za dlouholetý odborný a lidský přínos. Převzal ji při příležitosti životního jubilea z rukou děkana filozofické fakulty Zdeňka Pechala.

„Jménem filozofické fakulty vyjadřuji hlubokou úctu k tomu, co jste pro ni vykonal. Velmi si vážíme vašeho vždy příkladného a etického přístupu, a to i v dobách, kdy univerzitě nebylo dobře. Ceníme si i toho, co jste udělal pro ozdravení a následné uchování duchovního klimatu na FF. Byly generace, které vás sice nezažily, ale hodně o vás slyšely. Kromě zdraví, štěstí a pohody vám přeji, aby vás nepřecházel typicky anglický humor, na nějž jsme zvyklí,“ řekl Zdeněk Pechal, děkan FF.

Jazykovědec a anglista Jaroslav Macháček je absolvent oboru Angličtina a španělština na Filozofické fakultě UP z roku 1953. Habilitoval se v roce 1967 a v období let 1968-1970 vedl katedru germánské a anglické filologie. Období normalizace na UP přineslo s sebou zákaz pedagogické i vědecké činnosti, a tak se v letech 1975-1990 živil jako topič ve Fakultní nemocnici Olomouc.  Od roku 1970 nesměl publikovat, odborný přehled si udržoval výukou lékařů a překlady textů, po kterých byla poptávka.

Na filozofickou fakultu se vrátil v roce 1989, když ho vyzval tehdejší rektor UP a zároveň jeho dřívější student Josef Jařab. Po zahraničních stážích a intenzivní přípravě nastoupil zpět na místo vedoucího katedry anglistiky a amerikanistiky, kde dodnes už jako emeritní profesor předává znalosti a zkušenosti dalším generacím. V užším oborovém zaměření se věnuje anglické morfologii a syntaxi, fonetice a fonologii i vývoji angličtiny.