Karel Čapka: Tartu a Boloňa – co mohou mít společného?

Úterý 5. březen 2024, 9:33

Foto: Karel Čapka

Pozvánka na výstavu

KDE? Filozofická Fakulta UP, Křížkovského 10, Olomouc, přízemí

KDY? Od 26. 2. 2024 do 15. 6. 2024

KAREL ČAPKA

Student 4. ročníku DSP Lingvistika a Digital Humanities. Získal finanční podporu z programu Erasmus na své dva výzkumné pobyty. Přijďte se podívat na mini fotoreportáž Karla Čapky, jste srdečně zváni.

Karel Čapka a Zahraniční oddělení Filozofické fakulty UP.

Tartu a Boloňa – co mohou mít společného?

1. Krátkodobý výjezd na Alma Mater Studiorum - Universita di Bologna, Itálie, program Erasmus, ZS 2022/2023
  2. Krátkodobý výjezd na University of Tartu, Estonsko, program Erasmus, LS 2022/2023

V obou případech student využil možnost vyjet na krátkodobý pobyt, který je od roku 2021 novinkou v programu Erasmus. Krátkodobé výjezdy studentů jsou určeny studentům doktorského studia a jsou přitažlivé právě jeho délkou, kdy student nemusí strávit v zahraničí celý semestr. Miminimální délka u tohto typu výjezdu je totiž 5 dní, maximum 30 dní.

Co k tomu dodává autor výstavy Karel Čapka?

„Vycestovat do zahraničí byla pro mě povinnost. Nezbytná podmínka k pokračování ve studiu. Netušil jsem však, jaké administrativní problémy, nervy, stres a nejistotu tento proces skrývá.

Měl jsem možnost vycestovat dvakrát, vždy do jiných destinací, do Itálie a do Estonska. Bohužel scénář byl vždy stejný, administrativní problémy hned ze začátku a nejistota do poslední chvíle, zda mohu odjet či nikoli.

Výsledkem za prožitá “muka” mi však byly nezapomenutelné zážitky, které jsem se marně snažil zachytit ve snímcích, na které zrovna hledíte. Žádná fotografie totiž nedokáže přenést atmosféru daného okamžiku a vytrácí se z ní ona aura, o které mluví Walter Benjamin.

I když to vypadá, že jsem si při snaze vycestovat vyšel na Golgotu, ponořil bych se do temných byrokratických vod znovu, abych mohl čerpat zkušenosti a pořizovat nové snímky v zahraničí.“

--------

Autor vystudoval žurnalistiku na UP a mediální studia na UK. Pokračuje ve studiu výzkumem dezinformací a jejich automatizovaném detekování. Vzdělává druhé v oblasti moderních technologií, píše o nich a věnuje se mobilní fotografii.

-----------------------------

Informace k výjezdům do zahraničí