Studenti FF ve světě

Závěrečné zprávy o zahraničních mobilitách


Amerika

Ekvádor, výzkumný pobyt - freemover pro studenty

"Přímý let z ČR bohužel neexistuje, a tak bylo potřeba využít některý z letů přes Amsterdam, Vídeň nebo jiná evropská města s mezipřistáním nejčastěji v severní nebo střední Americe. Jelikož i pro tranzitní lety přes USA je potřeba vyřizovat tzv. ESTA (elektronický systém cestovní registrace) a projít zdlouhavou imigrační kontrolou, je z hlediska pohodlí obecně doporučováno cestovat spíše přes země jako Panama nebo Mexiko." (D. Salibová)

Kolumbie, Universidad Nacional de Colombia, Bogota

"Člověk má v porovnání s ČR méně předmětů, ale s intenzivnější výukou (výměnným studentům se doporučují 4 předměty na semestr, víc ne). Spousta předmětů se koná 2x týdně – máte výuku třeba úterý a čtvrtek 9-11h, nebo 1x týdně 4 hodiny v kuse. Člověk je tak do problematiky hlouběji ponořen a víc se naučí. Měla jsem v každém semestru 4 předměty za celkem 11 kolumbijských kreditů, což přibližně odpovídá 22 ECTS kreditům (minimum za semestr je podle smlouvy 20)." (E. Bošková)

USA, Hampsshire College, Massachusetts

"Setkala jsem se s mnoha tématy, které pro mě byly úplně nové, což bylo často hodně zajímavé. Prostředí na Hampshire mi přišlo podnětné i v dalších ohledech – studenti jsou hodně aktivní, zajímají se o spoustu rozmanitých témat a rádi je prezentují dál, čemuž velmi pomáhají i různé spolky a organizace na univerzitě. Hodně se mi také líbilo, že škola je propojená s farmou, školkou a dalšími institucemi, kde se dá domluvit velmi snadno brigáda." (A. Čížková)

USA, Moravian College

"Musela jsem si koupit do každého předmětu učebnice, doporučuji si je buď půjčit přímo v jejich obchodě nebo na Amazonu. Jedna nová kniha stála 200 dollarů a já ji koupila použitou na amazonu za 15 dollarů. Nicméně knížky jsou povinné. Je dobré nosit do hodiny notebook, protože tam je využívají všichni a zadáva se i práce, kterou můžete dělat přímo v hodině. Škola vám na začátku semestru půjčí starši macbook a iPad. " (N. Tillová)


Východní Asie

Čína, East China Normal University

"V celém areálu univerzity jsou velmi aktivní kluby, jež nabízejí nejenom sportovní vyžití od frisbee, jógy, baseballu a bojových umění ale i výuku jazyků jako čínská konverzace, korejština, japonština, kazaština, malajština a filipínský tagalog nebo hodiny čínské kaligrafie, malby a sochařství. Možnosti krátkodobých exkurzí (Hongkong, studijní exkurze) a dobrovolnictví." (P. Nepožitková)

Čína, Nanjing Normal University

"Nanking je výborné město na trávení volného času (a jedno z nejzelenějších měst v Číně!), a to nejenom díky svému kulturnímu dědictví. V porovnání s ostatními městy na východním pobřeží je to město menší, zajímavě se v něm mísí takřka vesnický život postranních uliček a megalomanství čínských měst na ulicích hlavních." (L. Kulhavá)

Čína, Southwest Jiaotong University

Do Číny odjíždějte s co nejnovějším mobilem, nejlépe s Androidem (na aplikacích typu Alipay, WeChat, Taobao, Didi bude záviset váš život), s pořizováním SIM karty i bankovní karty nespěchejte, škola vám s tím pomůže.

Čína, Soochow University, Suzhou

Výuka:
• 7 úrovní - rozřazovací test
• během semestru 2 zkouškové období
• výuka - pondělí až pátek: 8:30-10:00 a 10:30-12:00
• odpoledne - volitelné předměty
• celkové skóre za semestr: docházka 10 %,  úkoly 10 %, práce v hodině 10 %, první zkouška 30 %, závěrečná zkouška 40 %

Indonésie, Matana University, Jakarta

"Podařilo se mi podívat se na mnoho míst, a to jak v Indonésii (Pulau Seribu, Purwakarta, Lombok, Bali, Sentul Highlands, Baduy tribe, Gili Air, Gunung Parang), tak i mimo ni (Kambodža či Singapur). Pokud budete v Jakartě, určitě doporučuji navštívit Scientia Square Park, Sentul Highlands a asi dvě hodiny vzdálené město Purwakarta, kde je možnost výšlapu via ferrata na Gunung Parang, což byl jeden z mých nejlepších zážitků z celé Indonésie (Instagram: ceuceutravel_)." (L. Kulová)

Indonésie, Semarang

"Rozhodně je důležité si o cílové zemi nastudovat alespoň základní politické, historické a geografické informace. Jen díky tomu dokážete pochopit souvislosti spojené s jejich kulturou a chováním." (T. Raizl)

Indonésie, Universita Indonesia

"Jsme doma, živé, zdravé a s tolika novými zkušenostmi, že se nám o tom ani snad nikdy nesnilo. Půl rok utekl jako voda, to, co nám přišlo daleko už je za námi a to, co jsme si myslely, že nedokážeme, jsme společně zvládly. Nebyl to nejlehčí půl rok, ale naučilo nás to jedno. Cokoliv je špatně, nefunguje nebo trvá hrozně dlouho, jediné, co vždy zaručeně pomůže je široký úsměv. To byla zpravidla jedna věc, na kterou jsme si rychle zvykly. Tak jak my jsme se chovaly v Indonésii, to nám Indonésie oplácela zpátky a mnohem bohatěji." (L. Rechertová, V. Žďánská, B. Lindnerová)

Japonsko, Aichi Shukutoku University

"Na internetu najdete řadu článků týkající se správné etikety, je velmi vhodné je pročíst, pokud jste se s těmito odlišnostmi nikdy nesetkali. ... Pokud vůbec neumíte komunikovat v japonštině, budete do jisté míry závislí na těch, co umí." (S. Dudová)

Japonsko, Gakushuin Women's College

„Jednou z nejčastějších otázek, jaké Vám budou pokládány, je například, zda máte přítele/přítelkyni či zda jste si tu rýži k obědu vážně uvařila sama.“ (K. Čížová& D. Šmidová)

Korea, Sogang University

„Korejská kultura velice dbá na věkový rozdíl a společenskou pozici. Vůči starším a výše postaveným se musí projevovat respekt, například podáváním věcí oběma rukama.“ (K. A. Tran)

Korea, Sonang University 2

"Taktiež v reštauráciách z 99% nájdete len paličky a lyžicu, ak nejdete do nejakej so západným jedlom. Menu je tiež v drvivej väčšine písané len kórejsky. Stolovanie majú na spôsob „share“ takže väčšinou sa musí partia zhodnúť na nejakom spoločnom chode, pretože porcia nie je pre jedného človeka. K jedlu sú nejaké prílohy, ktoré sú zadarmo a môžete ich mať neobmedzené množstvo (ryža, kimchi, nakladaná reďkvička, voda...), no stretla som sa aj s reštauráciami, kde si účtovali aj za ryžu. V mnoho reštauráciách je aj možnosť samoobsluhy (spomenuté prílohy), čo u nás tiež nebýva." (Z. Vlachová)

Korea, Soonchunhyang University

Jazyková příprava není nutná, během orientačních dnů před začátkem semestru všichni exchange studenti absolvují rozřazovací test a esej v korejstině. Dle výsledků budete rozřazeni do tříd a levelů v korejštině.

Korea, Soonchunhyang University 2

"Na univerzite sa nachádza polyfunkčné ihrisko, na ktorom sme hrávali basketbal a futbal počas teplých mesiacov.  Študentské kluby boli zaujímavé, no neakceptovali zahraničných študentov. Bola to jedna z vecí, ktorá mňa osobne sklamala. Počas zimného semestra sa koná školský festival, ktorý hodnotím veľmi pozitívne. Nádherný zážitok!" (T. Christofi)

Taiwan, National Chengchi University, Taipei

"V běžné ulici přibližně v každém druhém vchodu najdete obchod s jídlem a spoustu malých stánků okolo, včetně snídaňových obchůdků. Dlouho do noci se dá najíst i na nočních trzích. Jídlo je velice levné, vychází stejně nebo i levněji, než kdybyste si vařili sami. Naopak, na kolejích se nesmí vařit a v pronájmu, kde jsem bydlela, sice kuchyně byla, ale malá a ne moc vybavená. Nepředpokládá se, že by lidé vařili doma a místní to ani moc často nedělají." (T. Kadlecová)

Taiwan, Taipei

"Jazykový kurz se dělí na několik tříd s malým počtem studentů, během lekce se tedy vždy dostane na každého. Mimo poslechů, psaní a gramatiky se hodně klade důraz i na mluvený projev. Pravidelné testy a úkoly napomáhají neustálému studiu a zlepšování znalostí jazyka."
(N. Strachoňová)


Západní Asie

Izrael, Hebrew University of Jerusalem

"V Izraeli se bez problémů domluvíte anglicky, nápisy jsou vícejazyčné. Není proto třeba ovládat hebrejštinu, i když základy se samozřejmě hodí. Doporučuji však naučit se základy arabštiny, to se vám bude hodit na tržnici a Arabové to velice ocení.
Od pátečního večera do sobotního večera (zhruba) nastává šabat, nejsvětější den týdne pro Židy, což prakticky znamená, že v Jeruzalémě nefunguje žádná veřejná doprava (kromě taxíků a arabských autobusů) a i obchody jsou zavřené (opět, kromě arabských)." (L. Krchňáková)

Pákistán, Bahria University, Islámábád

Hned na ambasádě mi slíbili studentské vízum a šťastná jsem jela zpátky do Olomouce. Akorát moje další návštěva ambasády vůbec nebyla úspěšná. Strávila jsem tam snad 5 hodin a ve výsledku žádné vízum nebylo, navíc se zjistilo, že potřebuji sehnat dva doklady od ministerstva Vzdělání a Ministerstva Vnitra Pákistánu, což by zabralo spoustu času, který jsem neměla. Nakonec jsem se rozhodla pro turistické vízum a zbytek řešit na místě.

Rusko, Tomská státní pedagogická univerzita, Tomsk

"Pro nás, jakožto magisterské studenty překladatelského oboru s pokročilou znalostí ruštiny, nebyly vyloženě připravené předměty, tudíž jsme si vybírali z nabídky pro ruské studenty a chodili na hodiny společně s nimi do různých skupin napříč ročníky. Ovšem pochopitelně nelze předpokládat znalost jazyka na úrovni rodilého mluvčího, tudíž učitelé brali v potaz, že jsme zahraniční studenti, a úkoly byly často modifikovány. " (V. Jirka)


Evropa

Francie, Université, Catholique de Lyon

Koleje sú ideálnym riešením keďže je náročné zohnať byt. Lyon je veľké mesto, našťastie mestská doprava funguje veľmi dobre, môžete si kúpiť lístok platný pre všetky dopravné prostriedky, autobusy, metro, tramvaj, alebo vybaviť predplatné, 32€ na mesiac, čo odporúčam ak zostávate na niekoľko mesiacov. Taktiež v meste funguje zapožičiavanie mestských bicyklov Vélo’V. Ľudia často jazdia aj na kolobežkách, ktoré sú zaparkované úplne všade. Na jazdu stačí mobilná aplikácia.

Nizozemí, World Fair Trade Organization, Utrecht

Stáž v holandském Utrechtu byla skvělá zkušenost, kterou bych za nic nevyměnila. V srpnu jsem vyrazila na 4 měsíce na stáž do nizozemské větve World Fair Trade Organization, kde jsem pracovala jako Junior Communications Officer. V popisu mé práce bylo vše od přípravy materiálů (videa, podcasty, webové stránky) po vnější komunikaci a managování týmu externích stážistů.

Nizozemí World Fair Trade Organization Utrecht.pdf

Rusko, České centrum Moskva

"Po přečtení všemožných manuálů pro učitele (většinu je dobré fakt číst, usnadní vám to práci) vás pustí mezi studenty. Učíte buď ve skupině nebo individuálně. Úroveň je od nuly po B2. Materiály vám ČC poskytne, ale určitě je vždy dobré konzultovat s metodikem a vyučujícími, co přesně se od vás čeká, jaká bude vaše úloha. Někdo chce konverzace, někdo české reálie, někdo klasickou hodinu." (V. Jirka)

Rusko, Něvský institut jazyka a kultury, Petrohrad

"Rozhodně bychom doporučily návštěvu divadla (my jsme si vybraly balet, který se nám moc líbil; lístek nebyl na české poměry vůbec drahý, stál 600 Kč), muzeí (kromě Ermitáže a Státního muzea je zde spousta menších zajímavých muzeí, např. Muzeum Blokády nebo muzeum, ve kterém byl ukázán život socialistického člověka). Z památek se nám nejvíce líbil Smolný monastýr, který jako jeden z mála není v centru města, ale stojí za to." (N. Krupková, J. Fischerová, M. Žaloudíková, S. Číhalová)

Rusko, Něvský institut, Petrohrad

"Petrohrad je místem muzeí (celkem asi 300) a galerií, na každém rohu na vás čeká památka nebo krásné budovy, fontány, sochy. Kulturní rozdíly jsem nijak nepociťovala. Co se týče jazykové znalosti – samozřejmě se zde bez ruštiny horko těžko domluvíte, anglicky tu umí snad jen prodavači na opravdu rušných turistických místech (když jsem si prohlížela stánky se suvenýry, automaticky na mě začali mluvit anglicky)." (B. Tichá, M. Kuchtičková)

Švýcarsko, Fribourg University

"Jazyková příprava dost záleží na oboru, který tam chcete studovat (na anglistice jsem se bez problémů domluvil anglicky a asi bych si tak vystačil i pro přežití; na filozofii ale bylo třeba si vybrat mezi francouzštinou a němčinou – na to tam ale mají výborné jazykové kurzy..." (M. Fereš)

Ukrajina, České centrum Kyjev

„Na Ukrajině například není zvykem na veřejnosti smrkat.“ (D. Čepcová)