Užitečné informace k výjezdu do zahraničí

Veni, vidi, vici

Uvažujete o výjezdu do zahraničí, ale nevíte, jak začít? Přemýšlíte, jaký to má smysl? Poradíme Vám, zkušeností máme hodně.

Smyslem výjezdu do zahraničí za studiem, praxí, výzkumem, není jen to, aby si student splnil část svého studia v zahraničí, získal kredity a zlepšil jazykové dovednosti. Smyslem výjezdu mimo náš rodný kraj, mimo náš známý svět je především poznat hlouběji sebe sama skrze jiné, nám neznámé, stát se otevřeným, tolerantním, samostaným a kriticky smýšlejícím člověkem, který umí plánovat a má smysl pro zodpovědnost.

Že zahraniční zkušenost a mezinárodní vzdělávání opravdu pozitivně mění životy, vyplývá i z průzkumů Domu zahraniční spolupráce pod MŠMT, který má na starosti mezinárodní vzdělávání a výzkum a celorepublikově koordinuje výměnné programy jako např. Erasmus+, CEEPUS, AKTION, AIA a další. Více si o výsledcích tohoto zajímavého průzkumu můžete přečíst na tomto odkaze https://www.dzs.cz/dopady .

Jak začít?

PŘED VÝJEZDEM DO ZAHRANIČÍ

Důležité je:

  1. Mít představu, kam chci jet, na jak dlouho a co tam chci dělat. Chci jet do Evropy, nebo je mi Evropa "malá" a chtěl/a bych někam dál? Chci v zahraničí studovat, nebo bádat? Chci si užít letních prázdnin, ale zárověň se vzdělávat - zkusím letní školu? Chci  Chci se zdokonalit v jazyce, prohloubit své znalosti a vědomosti, nebo potřebuji dokončit svou bakalářskou (příp. magisterskou, disertační) práci, a potřebuji proto vyjet do knihovny, archivu, za odborníkem? Nebo jsem už na studijním pobytu v zahraničí byl/a a chtěl/a bych si svoje vědomosti, znalosti a schopnosti vyzkoušet v praxi a vyjet na pracovní stáž?
  2. Zvážit, jaké jsou moje jazykové schopnosti? Domluvím se v zemi, kam chci vyjet? Jsem schopen/a v cizím jazyce pracovat, či studovat a absolvovat předměty a udělat z nich zkoušky?
  3. Zjistit si, jaké jsou na mojí domácí katedře, fakultě, univerzitě možnosti výjezdu do zahraničí, tj. s kterými školami moje domácí katedra, či fakulta, univerzita spolupracuje.
  4. Najít si sponzora, který by mi pobyt v zahraničí pomohl zaplatit, abych si jej nemusel/a platit ze svého, nebo nemusel/a zatěžovat rodiče, tj. zjistit si možnosti financování výjezdu.
  5. Promyslet si, kdy chci do zahraničí odjet? Naplánovat si, rozvrhnout si studium doma a v zahraničí na další semestr, či celý akademický rok s dostatečným předstihem.
  6. Zjistit si, zda mi může být výjezd do zahraničí uznán v rámci studia na FF UP?
  7. Zjistit si termíny podávání přihlášek na výjezdy do zahraničí, . Kdy se vypisuje výběrové řízení? Jaké jsou požadavky?
  8. Zjistit si, s kým se mám o svém výjezdu do zahraničí poradit

Otázek je spousta. Pomůžeme vám na ně odpovědět.

Ad 1. Kam vyjet a za jakým účelem

  • Na mobilitu do zahraničí můžete jet prakticky kamkoliv, kde vás přijmou, ať už je to v rámci smlouvy o spolupráci, nebo bez smuvní podpory (více informací viz dále v kapitolách Možnosti a Finance).

          Typy výjezdů:

  • Dobrým startem pro získání zkušeností v zahraničních mobilitách může být pro studenta 1. ročníku výjezd na pobyt typu letní školy pořádanou některou ze zahraničních univerzit, kde se učí jazyk, kultura a reálie dané země odlehčenou formou, a to v době letních/zimních prázdnin. Stálou nabídku LŠ a ZŠ nabízí Dům zahraniční spolupráce (dále jen DZS) pod MŠMT. Tyto letní a zimní školy nejsou zpoplatněny, resp. student je osvobozen od placení kurzovného, navíc dostane stipendium na pobyt v zahraničí. LŠ a ZŠ samozřejmě mohou využít i studenti vyšších ročníků, doktorandi i vyučující. Podobným typem mobilit jsou tzv. BIPy, což jsou tematicky zaměřené intenzivní kurzy, které trvají jen pár dnů fyzicky, důležitou složkou mobility je pak i virtuální část mobility, tj. setkávání online.
  • Studenti BSP, MSP nejčastěji jezdí na studijní pobyty. To znamená, že si vyberou z nabídky škol, s kterými katedra, potažmo FF/UP spolupracuje, jinými slovy, že s nimi uzavřela smlouvu o výměně studentů a především o tom, že výměnní studenti nebudou platit na partnerské univerzitě školné. Ideální motivací pro výjezd na studijní pobyt v zahraničí může být kromě zvýšení jazykové úrovně, rozšíření osobního studijního portfolia,  osamostatnění se, navázaní kontaktů, i to, že v dané zemi, na dané ěkole budete pracovat na svém tématu bakalářské, či magisterské práce.
  • Studenti vyšších ročníků, kteří třeba již absolvovali studijní pobyt, se chtějí dál rozvíjet. Chtějí otestovat svoje teoretické znalosti v praxi,  ověřit si, jestli to, co se naučili na domácí škole, je uplatnitelné v praxi, příp. si chtějí obohatit dosavadní kompetence. Čím dál tím více studentů tedy vyjíždí do zahraničí na pracovní stáž, nebo na absolventskou stáž, tj. stáž, která následuje až po ukončení studia na FF UP. 
  • Doktorské studium je koncipováno trochu jinak než BSP a MSP. Doktorandi mají povinnost účastnit se konferencí a/nebo vyjet – je-li to potřeba – na výzkumný pobyt, aby napsali odborný článek či sbírali materiály do své disertační práce. I tyto typy výjezdů samozřejmě lze finančně podpořit.

Ad 2. Jazykové kompetence

Důležité je si před podáním přihlášky na výjezd zjistit, zda cílová škola požaduje od přijíždějících studentů potvrzení o jazykové úrovni. To zjistíte na webových stránkách zahraniční školy, nebo se ptejte katederního koordinátora na domácí katedře, případně na zahraničním oddělení. 

Některé zahraniční školy vyžadují jazykový certifikát z jazyka, ve kterém budou kurzy vyučovány, některým školám stačí potvrzení o absolvování jazykového kurzu na domácí škole. V takovém případě stačí stáhnout si výpis výsledků z dosavadního studia, kde je zkouška z jazyka zaznamenána. Jazyková škola UPLIFT nabízí testování úrovně anglického jazyka využítím on-line Oxford placement testu (cca 60 min) a ústní zkouškou v rozsahu 15 min. za cenu 650 Kč.

Ad 3. Možnosti

Vyjet do zahraničí lze prakticky kamkoliv. Jen je důležité si zjistit, který program / dotační titul výjezdy do zahraničí finančně podporuje. Do zemí střední Evropy vysílá studenty program CEEPUS, výjezdy do zemí EU finančně podporuje program Erasmus, CEEPUS, AKTION, DAAD. Do vybraných zemí mimo EU pak lze vyjet přes program Erasmus, přes mezinárodní smlouvy MŠMT i přes meziinstitucionální smlouvy UP. Více informací o partnerských školách, s kterými FF UP má uzavřenu smlouvu najdete v Mapě mobilit

Není vždy nutné, aby katedra/fakulta/UP měly se zahraniční školou podepsanou smlouvu o výměně studentů. Výjezd lze dojednat i mimo smluvní partnery (toto platí spíše pro školy mimo EU, evropské školy trvají na podepsané smlouvě o výměně studentů). V takových případech však zahraniční škola většinou požaduje zaplacení školného.

V případě výjezdu na pracovní stáž si student zaměstnavatele hledá sám, případně vybírá z nabídky v Aktualitách zahraničního oddělení FF UP zde.

V případě výjezdů na konferenci nebo výzkumný pobyt si doktorand hledá místo sám dle svého zaměření. Poradit se může se svým školitelem.

 

Ad 4. Finance

Plánujete-li vyjet v rámci Vašeho studia do zahraničí, budete na pobyt potřebovat finance. Existují tzv. výměnné programy, tj. programy, umožňující výměnu studentů mezi partnerskými školami, které finančně podporují vzdělávání v zahraničí. Tím nejznámějším je program Erasmus - program EU pro země EU i mimo EU, který nabízí různé typy aktivit a různé typy výjezdů (studium, praxe, absolvenstká praxe, krátkodobé intenzivní kurzy). Dalšími výměnnými programy jsou např. CEEPUS - země střední Evropy, DAAD - Německo, AKTION - Rakousko, které spadají pod Dům zahraniční spolupráce MŠMT. MŠMT nabízí dále stipendia pro výjezdy studentů do zahraničí v rámci mezinárodních smluv (AIA).

Kromě výměnných programů jsou i jiné možnosti financování. Dotačních titulů je hodně, jedním z nich je FF UP, která finančně podporuje výjezdy ze svého rozpočtu - jedná se otzv. Freemovera. Dalšími dotačními tituly jsou např. Stipendium Olomouckého kraje (pro studenty s trvalým pobytem Ol. kraji), IGA - pro studenty NMgr. a doktorandy, Darmasiswa Scholarship Program (Indonésie), Duo-Korea Fellowship Program (Korea), Ruth Crawford Mitchell Fellowship, Theodor Herzl Distinguished Chair, The Queen Jadwiga Fund Scholarship (Polsko), MEXT a JASSO scholarship (Japonsko), Fulbright-Masarikovo stipendium, MOFA - stipendia taiwanské vlády, na výjezd může přispět domácí katedra a další.

Samoplátce - pokud nenajdete sponzora pro svůj výjezd od zahraničí, pak si můžete výjezd do zahraničí zafinancovat sami.

O některých vybraných výměnných programech a dotačních titulech se dočtete více na této webové stránce FF UP.

Ad 5. Studijní plán doma i v zahraničí a uznání kreditů ze zahraničí

Je žádoucí, abyste si svůj výjezd do zahraničí uměli naplánovat, a to alespoň rok dopředu. Jednak proto, abyste si včas podali přihlášku na výjezd do zahraničí/žádost o finance, jednak abyste si stihli vyřídit formality jak na domácí, tak na zahraniční instituci, organizaci, firmě atp.

Studijní plán (Learning Agreement)

Před výjezdem do zahraničí je student povinen si sestavit si studijní plán pro výjezd do zahraničí a vytvořit studijní smlouvu, tzv. Learning Agreement (dále jen LA). Tato povinnost platí pro všechny typy výjezdů a pro všechny studijní cykly (BSP, MSP, DSP). V rámci Learning Agreement musí existovat dohoda mezi studentem a vysílající katedrou (či katedrami v případě dvouoborového studia) o způsobu uznání výjezdu do zahraničí za předměty v kategorii A, B, C.

Velmi důležité je si ještě před podáním přihlášky na výjezd zjistit, jaké kurzy nabízí zahraniční škola a zda jich nabízí dostatek, abyste si z nich dokázali vybrat a splnili povinné minimum 20 ECTS kreditů za 1 semestr. Nabídku kurzů mívají školy k dispozici na svém webu, případně se student musí doptat koorinátora na zahraniční škole, příp. domácích katederních koordinátorů, nebo spolužáků, kteří již na dané škole studovali.

Možnosti uznání zahraničního výjezdu (praktické stáže, studia, výzkumného pobytu, letní školy, BIPu) najdete zde

Individuální studijní plán při výjezdu do zahraničí (ISP)

Kromě toho, že vám bude výjezd do zahraničí uznán za kredity (pokud budete mít řádně sjednanou a podepsanou studijní smlouvu - Learning Agreement, LA), je možné během pobytu v zahraničí absolvovat dálkově i další domácí předměty mimo Learning Agreement. Týká se to dlouhodobých výjezd, tj. delších než 30 dnů. Postup je takový, že si zapíšete zvolené domácí předměty do výše max. 15 kreditů v rámci předzápisu do STAGu, zárověň však musíte požádat o jejich plnění na dálku a vytvořit si individuální studijní plán - ISP. Vyplněný a garantem/ty schválenou žádost o ISP student vloží ke svému výjezdu zaevidoavném ve STAGu. Existuje na to formulář, který je ke stažení zde

Ad 6. Termíny a výběrová řízení

Termíny

Svůj výjezd plánujte s dostatečným předstihem. Berte v potaz, že se přihláška na výjezd, potažmo žádost o finanční podporu podává s v případě některých programů/dotačních titulů až rok před plánovaným výjezdem. 

Berte také na vědomí, že v rámci jednoho dotačního titulu může být vícero dílčích termínů. Např. v případě programu Erasmus, kde se rozpočet tvoří pro všechny fakulty na rektorátní - institucionální úrovni, existuje termín celouniverzitní pro přihlášky ze všech fakult UP, existuje ale termín fakultní pro přihlášky z kateder a existuje i termín katederní, tzn. že každá katedra má svůj interní termín pro přihlášky studentů. 

Výběrová řízení

Berte na vědomí, že v některých případech se přihláška podává přes výběrové řízení (VŘ) ve STAGu, např. přihláška na výjezd na studijní pobyt v rámci Erasmu, na výjezd v rámci Freemovera a i v jiných případech. VŘ najdete na Portále UP ve STAGu v aplikaci ECTS výjezdy: Moje studium – ECTS výjezdy - Nabídka výjezdů

         

V některých případech si student podává přihlášku přímo přes web stránku konkrétního výměnného programu nebo dotačního titulu (tj. toho, kdo finanční podporu nabízí), např. stipendia AIA, AKTION, DAAD, CEEPUS a další.

Přehled termínů některých výměnných programů a dotačních titulů najdete na tomto odkaze, nebo pod jednotlivými programy/dotačními tituly zde.

Ad 7. Poradenství ohledně výjezdu

Na UP jsou lidé, kteří se agendě výjezdů do zahraničí věnují:

  • Na FF UP má každá katedra (sekce) svého katederního koordinátora (KK), akademického pracovníka, který domlouvá spolupráci se zahraničními školami, student s ním konzultuje svůj studijní plán v zahraničí, KK schvaluje studentovu studijní smlouvu a uznává výjezd za kredity.
  • Na každé fakultě je zahraniční oddělení (ZO FF, pod děkanátem), které má na starosti poradenství o možnostech výjezdu do zahraničí, koordinuje činnosti zahraniční mezi katedrou, fakultou a rektorátem, administruje výjezdy ve STAGu aj. 
  • Na UP je pak ještě zahraniční oddělení centrální pod rektorátem, které také administruje zahraniční agendu, a to na  institucionální úrovni, to znamená, že koordinuje všechny nižší jednotky, spravuje finance v Erasmu, důležité je ale pro vás to, že se na tomto oddělení se studenty podepisuje účastnická smlouva a vyplácí se grant na studentův účet.

Informace o možnostech výjezdů do zahraničí, kontakty i užitečné informace najdete na webu ZO FF UP zde

       

 

Výjezdy studentů má na FF UP na starosti referentka Jana Hořáková.

Oddělení pro zahraniční záležitosti, Děkanát FF UP

Křížkovského 512/10, Olomouc, budova C, 1. patro
GPS: 49.5942994°N 17.2597972°E
tel: +420 585 633 014, e-mail: j.horakova@upol.cz



PŘÍPRAVA NA VÝJEZD

Příprava na výjezd je velmi důležitá. Abyste mohl/a odjet do zahraničí, musíte mít administrativně vše nachystané a v pořádku jak na domácí škole, tak na zahraniční.

Zrekapitulujeme si, co už víte z kapitoly Před výjezdem do zahraničí:

- víte, proč chcete jet do zahraničí (za účelem studia, pracovní stáže, výzkumu, účasti na kurzu letní školy, konference)

- svůj výjezd jste si časově naplánova/a

- přihlásil/a jste se do výběrového řízení / podal/a jste si žádost o finance

- přečetla jste si informace na stránkách přijímající strany, výjezd jste konzultovala s katederním koordinátorem pro zahraničí, v případě doktorandů se školitelem (s vedoucí/m katedry).

- Nezapomeňte, že musíte respektovat jak podmínky, instrukce a požadavky daného výměnného stipendijního programu / dotačního titulu, tak podmínky domácí školy a přijímající instituce/organizace/firmy

 

Další administrativní kroky se můžou u každého lišit, nebo probíhají v různém pořadí.

EVIDENCE VÝJEZDU

Tím nejdůležitějším je, že podle směrnice Filozofické fakulty UP – Směrnice o uznávání kreditů v rámci zahraničních studentských mobilit, SD-03/2015  musí být výjezd do zahraničí před jeho započetím evidován v informačním systému UP v aplikaci ECTS výjezdy, která slouží k administraci výjezdu do zahraničí. Zde si student tvoří studijní plán pro výjezd do zahraničí a vkládá dokumenty potřebné k uznání výjezdu do zahraničí v rámci jeho studia na FF UP. V opačném případě vám nemůže výt výjezd uznán za kredity.

Ve STAGu se evidují všechny typy výjezdů do zahraničí, studijní, pracovní, pracovní - absolventské, konferenční, výzkumné pobyty, výjezdy na letní / zimní školy i výjezdy na intenzivní kombinované kurzy (tzv. BIPy).

NEZAPOMEŇTE, že výjezd nelze zaevidovat do STAGu zpětně, ani ho nelze zpětně uznat!  

NEZAPOMEŇTE hlásit změnu týkající se výjezdu, tj. změnu termínu, destinace, názvu instituce aj. (referentce Janě Hořákové, ZO FF UP na j.horakova@upol.cz .

  • Student, který neprojde výběrovým řízením ve STAGu, hlásí výjezd do zahraničí e-mailem referentce zahr. odd. FF UP Janě Hořákové, j.horakova@upol.cz 
  • Student, který projde výběrovým řízením ve STAGu, svůj výjezd hlásit nemusí, jeho/její výjezd je podáním přihlášky přes STAG automaticky evidován

Ve STAGu se evidují jak studijní, pracovní, konferenční, či výzkumné pobyty, tak výjezdy např. na letní / zimní školy, nebo výjezdy na intenzivní kombinované kurzy (tzv. BIPy).

Jakmile je výjezd ve STAGu zaevidován, pošle Vám referentka ZO FF UP Jana Hořáková informace k administraci výjezdu ve STAGu: k sestavení studijní smlouvy (learning Agreementu), k pojištění do zahraničí atd.

PODMÍNKY VÝJEZDU

Podmínkou číslo jedna je evidence výjezdu do STAGu, viz bod výše.

V zájmu zajištění dobré kvality výjezdu do zahraničí a jeho co možná největšího dopadu na studenta musí být výjezd v souladu se studijním programem daného studenta a odpovídat potřebám jeho osobního rozvoje = výjezd by měl být přínosný.

Kredity za výjezd do zahraničí musí student absolvovat a musí mu být uznány v rámci jeho studia. Není možné vyjet do zahraničí poté, co si student splnil všechny studijní povinnosti na domácí škole.

Není povolen výjezd studentům v posledním semestru studia Bc. i NMgr.

Studijní smlouva (Learning Agreement)

Před odjezdem do zahraničí je student povinen si vytvořit studijní plán pro výjezd do zahraničí, který musí schválit vysílající katedra. Schválený studijní plán je studijní smlouva - tzv. Learning Agreement. V rámci Learning Agreement (dále jen LA) musí existovat dohoda mezi studentem a vysílající katedrou, případně i přijímající stranou, o způsobu uznání výjezdu za domácí předměty kategorie A, B, C. V LA je tedy určen počet kreditů, které student musí na zahraničním pobytu získat.

Počet kreditů

Student je povinen v zahraničí získat:

a) nejméně 20 ECTS kreditů za semestr v případě výjezdu na studijní pobyt v délce 1 semestru, nejméně 40 ECTS kreditů v případě dvousemestrálního studijního výjezdu.

b) .V případě výjezdu na praktickou stáž je počet kreditů, který student může za výjezd získat, dán délkou výjezdu: 1 měsíc – až 5 ECTS kreditů, 2 měsíce - až 10 ECTS kreditů, 3 měsíce – až 15 ECTS kreditů, 4 měsíce – až 20 ECTS kreditů, nebo dle doporučení katedry.

c) V případě výjezdu doktorandů na výzkumný nebo konferenční pobyt je počet kreditů určen domácím studijním plánem studenta.

d) V případě výjezdu na krátkodobý pobyt typu letní školy se doporučuje získání minimálně 3 ECTS kreditů.V případě výjezdu na krátkodobý pobyt typu Blended Intensive Programme (BIP) musí student získat minimálně 3 ECTS kredity. 

Individuální studijní plán (ISP)

Kromě toho, že vám bude výjezd do zahraničí uznán za kredity (pokud budete mít řádně sjednanou a podepsanou studijní smlouvu - Learning Agreement, LA), je možné během pobytu v zahraničí absolvovat dálkově i další domácí předměty mimo Learning Agreement. Týká se to dlouhodobých výjezd, tj. delších než 30 dnů. Postup je takový, že si zapíšete zvolené domácí předměty do výše max. 15 kreditů v rámci předzápisu do STAGu, zárověň však musíte požádat o jejich plnění na dálku a vytvořit si individuální studijní plán - ISP. Existuje na to formulář, který je ke stažení zde.  Vyplněný a garantem/ty schválenou žádost o ISP student vloží ke svému výjezdu zaevidoavném ve STAGu.

 

Praktické informace

→ Buďte v kontaktu se zahraniční univerzitou – zjistit si jejich termín pro podání online přihlášek do jejich informačního systému.

Zjistěte si na www.mzv.cz podmínky pro výjezd do zahraničí – žádost o vízum, potřebná očkování atd.

Zaregistrujte se do DROZDu (https://drozd.mzv.cz) - dobrovolné registrace občanů ČR při výjezdu do zahraničí.

→ Cestovní pojištění - UP zdarma nabízí studentům vyslaným do zahraničí (rozuměj schváleným výjezdům) své pojištění. Informace najdete na https://iro.upol.cz/studium-v-zahranici/cestovni-pojisteni/ .

→ Zajistěte si jízdenku/letenku, kupte si ji ideálně i s poplatkem za její stornování (zejména s ohledem na zkušenosti z doby pandemie korony). Jízdenku/letenku proplácí u výjezdů v rámci AIA (mezinárodní smlouvy) a CEEPUS zahraniční oddělení FF UP.

→ Se "sponzorem" vyřešte výplatu stipendia. Každý sponzor (rozuměj výměnný program), má podmínky a způsob výplaty nastaven jinak. Informace o formě výplaty bývají většinou součástí vyrozumění o udělení stipendia od příslušného programu.

Dejte si do pořádku studijní záležitosti na domácí univerzitě, zjm. splnění studijních požadavků.


BĚHEM VÝJEZDU

 

Závazky vůči katedře/fakultě/univerzitě:

- Jakékoliv změny typu předčasné ukončení mobility, prodloužení mobility atp. student neprodleně hlásí ZO FF.

- Dodatek ke studijní smlouvě (Changes to Learning Agreement) - do 30 dnů po příjezdu na zahraniční univerzitu, příp. do firmy, organizace atd., je student povinen zaznamenat změny, které nastaly vůči studijní smlouvě (LA) online do IS STAG, a to formou dodatku k LA (= Changes). 


PO NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ

Závazky vůči FF UP po návratu ze zahraničí:

  • do IS STAG nahrát potvrzení o délce studijního/pracovního/výzkumného/konferenčního pobytu (tzv. Letter  of  Confirmation)
  • v případě studijních pobytů přehled dosažených studijních výsledků na přijímající instituci, tzv. výpis výsledků (Transcript of Records), v případě praxí předložíte Placement completion certificate.
  • doktorandi do IS STAG navíc nahrají výstupy ve formě článku do časopisu, nebo kapitoly z disertační práce
  • závěrečnou zprávu (viz Formuláře)

Možnosti uznání zahraničního výjezdu

1) Uznání předmětů a kurzů ze studijního pobytu

Kamile vložíte Transcript of Records (výpis studijních výsledků ze zahraničí) ke svému výjezdu ve STAGu, katederní koordinátor uzná dle pravidel FF UP a v souladu s Learning Agreement všechny kredity za absolvované zahraniční předměty v kategoriích A, B či C. Kreditová hodnota všech absolvovaných zahraničních předmětů bude uznávána jako skutečná hodnota dle ToR (v případě ECTS), a to i v případě, kde tato hodnota převyšuje hodnotu předmětů příslušného oboru na FF UP. 

Kredity ze zemí, které nepoužívají European Credit Transfer System (ECTS), jsou tyto kredity (body) přepočítány na ECTS podle počtu výukových hodin (za týden, příp. semestr) příslušného zahraničního kurzu, příp. si katederní koordinátor může vyžádat kurikulum zahraničního předmětu.
 
Podrobněji je uznávání kreditů ze zahraničí popsáno rovněž ve Směrnici o uznávání kreditů v rámci zahraničních studentských mobilit (SD-03/2015), příp. v Manuále o administraci výjezdů na FF UP, který posíláme studentovi e-mailem před odjezdem do zahraničí.

2) Uznání zahraniční pracovní stáže

a) Formou záznamu do DS

Záznam o výjezdu se do DS generuje automaticky z údajů o výjezdu, které byly zadány do STAGu.

b) Za kredity

Výjezd na praktickou stáž je možné si nechat uznat za:

  • předmět, který nabízí domácí katedra, resp. studentův studijní program (hledejte ve svém studijním plánu ve Studijních plánech a předmětech);
  • V případě, že katedra předmět pro praktickou stáž nenabízí, je možné si praktickou stáž nechat uznat formou kreditů v rámci tzv. vycpávkových předmětů kat. B. Vycpávkové předměty mají ve STAGu název Zahraniční výjezd, kód předmětu je kód katedry/ZVx, přičemž x označuje počet kreditů, př. KAA/ZV10.
  • Další možností je možné si nechat uznat stáž za kredity v kategorii C. K tomuto účelu byly vytvořeny předměty celofakultní s kódy: FIF/ZPS1M za 5 kreditů (výjezd na 1 měsíc), FIF/ZPS2M za 10 (výjezd na 2 měsíce), FIF/ZPS3M za 15 kreditů (výjezd na 3 měsíce), FIF/ZPS4M za 20 kreditů (výjezd na 4 měsíce).

3) Uznání výzkumného pobytu a konference

Doktorandům je uznán výzkumný pobyt v zahraničí či výjezd na konferenci do zahraničí za předmět Zahraniční stáž za 5 a více kreditů dle typu a délky výjezdu a dle domluvy se školitelem.

4) Uznání letní/zimní školy

I výjezd na LŠ/ZŠ může být uznán buď formou kreditů (domácí předmět většinou kat. B typu zahraniční výjezd - ZV1 a více), pokud jej katedra nabízí, nebo formou textu do dodatku k diplomu.



Nastavení cookies a ochrany soukromí

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies a případné další síťové identifikátory, které mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky). My a někteří poskytovatelé námi využívaných služeb, máme k těmto údajům ve Vašem zařízení přístup nebo je ukládáme. Tyto údaje nám pomáhají provozovat a zlepšovat naše služby. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas. Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat (odkaz najdete v patě stránek).

(Technické cookies nezbytné pro fungování stránek. Neobsahují žádné identifikační údaje.)
(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)