Studenti FF ve světě


Amerika

Ekvádor, výzkumný pobyt - freemover pro studenty

"Přímý let z ČR bohužel neexistuje, a tak bylo potřeba využít některý z letů přes Amsterdam, Vídeň nebo jiná evropská města s mezipřistáním nejčastěji v severní nebo střední Americe. Jelikož i pro tranzitní lety přes USA je potřeba vyřizovat tzv. ESTA (elektronický systém cestovní registrace) a projít zdlouhavou imigrační kontrolou, je z hlediska pohodlí obecně doporučováno cestovat spíše přes země jako Panama nebo Mexiko." (D. Salibová)

USA, Hampsshire College, Massachusetts

"Setkala jsem se s mnoha tématy, které pro mě byly úplně nové, což bylo často hodně zajímavé. Prostředí na Hampshire mi přišlo podnětné i v dalších ohledech – studenti jsou hodně aktivní, zajímají se o spoustu rozmanitých témat a rádi je prezentují dál, čemuž velmi pomáhají i různé spolky a organizace na univerzitě. Hodně se mi také líbilo, že škola je propojená s farmou, školkou a dalšími institucemi, kde se dá domluvit velmi snadno brigáda." (A. Čížková)

USA, Moravian College

"Musela jsem si koupit do každého předmětu učebnice, doporučuji si je buď půjčit přímo v jejich obchodě nebo na Amazonu. Jedna nová kniha stála 200 dollarů a já ji koupila použitou na amazonu za 15 dollarů. Nicméně knížky jsou povinné. Je dobré nosit do hodiny notebook, protože tam je využívají všichni a zadáva se i práce, kterou můžete dělat přímo v hodině. Škola vám na začátku semestru půjčí starši macbook a iPad. " (N. Tillová)


Východní Asie

Čína, Southwest Jiaotong University

Do Číny odjíždějte s co nejnovějším mobilem, nejlépe s Androidem (na aplikacích typu Alipay, WeChat, Taobao, Didi bude záviset váš život), s pořizováním SIM karty i bankovní karty nespěchejte, škola vám s tím pomůže.

Indonésie, Semarang

"Rozhodně je důležité si o cílové zemi nastudovat alespoň základní politické, historické a geografické informace. Jen díky tomu dokážete pochopit souvislosti spojené s jejich kulturou a chováním." (T. Raizl)

Japonsko, Gakushuin Women's College

„Jednou z nejčastějších otázek, jaké Vám budou pokládány, je například, zda máte přítele/přítelkyni či zda jste si tu rýži k obědu vážně uvařila sama.“ (K. Čížová& D. Šmidová)

Korea, Sogang University

„Korejská kultura velice dbá na věkový rozdíl a společenskou pozici. Vůči starším a výše postaveným se musí projevovat respekt, například podáváním věcí oběma rukama.“ (K. A. Tran)

Taiwan, National Chengchi University, Taipei

"V běžné ulici přibližně v každém druhém vchodu najdete obchod s jídlem a spoustu malých stánků okolo, včetně snídaňových obchůdků. Dlouho do noci se dá najíst i na nočních trzích. Jídlo je velice levné, vychází stejně nebo i levněji, než kdybyste si vařili sami. Naopak, na kolejích se nesmí vařit a v pronájmu, kde jsem bydlela, sice kuchyně byla, ale malá a ne moc vybavená. Nepředpokládá se, že by lidé vařili doma a místní to ani moc často nedělají." (T. Kadlecová)


Západní Asie

Izrael, Hebrew University of Jerusalem

"V Izraeli se bez problémů domluvíte anglicky, nápisy jsou vícejazyčné. Není proto třeba ovládat hebrejštinu, i když základy se samozřejmě hodí. Doporučuji však naučit se základy arabštiny, to se vám bude hodit na tržnici a Arabové to velice ocení.
Od pátečního večera do sobotního večera (zhruba) nastává šabat, nejsvětější den týdne pro Židy, což prakticky znamená, že v Jeruzalémě nefunguje žádná veřejná doprava (kromě taxíků a arabských autobusů) a i obchody jsou zavřené (opět, kromě arabských)." (L. Krchňáková)


Evropa

Rusko, Něvský institut jazyka a kultury, Petrohrad

"Rozhodně bychom doporučily návštěvu divadla (my jsme si vybraly balet, který se nám moc líbil; lístek nebyl na české poměry vůbec drahý, stál 600 Kč), muzeí (kromě Ermitáže a Státního muzea je zde spousta menších zajímavých muzeí, např. Muzeum Blokády nebo muzeum, ve kterém byl ukázán život socialistického člověka). Z památek se nám nejvíce líbil Smolný monastýr, který jako jeden z mála není v centru města, ale stojí za to." (N. Krupková, J. Fischerová, M. Žaloudíková, S. Číhalová)

Ukrajina, České centrum Kyjev

„Na Ukrajině například není zvykem na veřejnosti smrkat.“ (D. Čepcová)